marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

czwartek, 29 lipca 2021

NADLEŚNICTWO JAROCIN

 
 
 

 

 


Grunty Nadleśnictwa Jarocin położone są między 17º26'19", a 17º41'11" długości geograficznej wschodniej oraz 52º01'26", a 52º09'07 szerokości geograficznej północnej. Są one położone są w województwie wielkopolskim, w 5 powiatach: jarocińskim, krotoszyńskim, średzkim, śremskim i wrzesińskim; w 13 gminach: Jaraczewo, Jarocin, Kotlin, Żerków, Koźmin Wielkopolski, Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Środa Wielkopolska, Zaniemyśl, Książ Wielkopolski, Kołaczkowo, Miłosław.

Nadleśnictwo składa się z trzech obrębów: Czeszewo, Jarocin, Klęka. Nadleśnictwo Jarocin podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w Jarocinie przy ulicy Kościuszki 43, w obszarze obrębu Jarocin, w oddz. 241 a.

Odległości od siedziby Nadleśnictwa do poszczególnych urzędów wynoszą:

-  Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu – 78 km,

-  RDLP w Poznaniu – 78 km,

-  Starostwa w Śremie – 48 km,

-  Starostwa w Środzie Wielkopolskiej – 35 km,

-  Starostwa w Krotoszynie – 31 km,

-  Starostwa we Wrześni – 50 km,

Obszar Nadleśnictwa Jarocin charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem geomorfologicznym. Jestona wynikiem działalności lodowca podczas zlodowacenia środkowopolskiego stadiału Mazowiecko- Podlaskiego oraz zlodowacenia bałtyckiego stadiału głównego (piaski dolin rzecznych), a także procesów rzeźbotwórczych działających po ustąpieniu lądolodu.

Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej (Zielony, Kliczkowska 2012), lasy Nadleśnictwa Jarocin leżą w KRAINIE WIELKOPOLSKO - POMORSKIEJ w mezoregionach: Doliny Środkowej Warty, Kotliny Śremskiej, Krotoszyńskim, Równiny Opalenicko-Wrzesińskiej, Wysoczyzny Leszczyńskiej.


ZARYS HISTORYCZNY:

Nadleśnictwo Jarocin w obecnych granicach utworzono 1.04.1972 r. z połączenia dawnych nadleśnictw Czeszewo, Jarocin i Klęka na podstawie Zarządzenia nr 12 Naczelnego Dyrektora Lasów Państwowych z dnia 20.03.1972 r Okres do 1945 r. Lasy obecnego Nadleśnictwa Jarocin przed II wojną światową stanowiły głównie własność wielkich majątków ziemskich. Tylko około 2850 ha lasów ze znaczną powierzchnią użytków rolnych należało do przedwojennego Nadleśnictwa Czeszewo. Lasy majątkowe były w stanie dobrego zagospodarowania, majątki prowadziły gospodarkę leśną w oparciu o plany urządzeniowe. W czasie wojny użytkowanie rębne i przedrębne odbywało się pod kątem potrzeb eksploatacyjnych okupanta. Okres od 1945 r. do początku okresu planów prowizorycznego u.l. W 1945 r na mocy dekretu PKWN z dnia 12.12.1944 r. upaństwowiono wszystkie lasy majątkowe i lasy drobnej własności niemieckiej. Utworzono z nich wraz z byłymi lasami państwowymi nadleśnictwa Czeszewo, Jarocin i Klęka, odpowiadające w przybliżeniu swym zasięgiem obecnym obrębom o tej samej nazwie. Lata 1945 - 1950 to okres organizacji gospodarki leśnej. W okresie tym rozmiary użytkowania zostały ustalone przez Oddział Urządzania Lasu Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, na podstawie przybliżonej tabeli klas wieku, sporządzonej przez nadleśnictwa, zgodnie z zarządzeniem z dnia 10.04.1945 r. Stan sanitarny lasu w omawianym okresie był zadowalający. W latach 1945-1946 zarejestrowano szkody wyrządzone przez huragany. W 1952 r. zgodnie z ,,Zarządzeniem nr 109" Ministra Leśnictwa ograniczono stosowanie rębni przerębowych i gniazdowych. Od 1953 r. zaniechano zupełnie stosowania tych rębni. W zasadzie stosowano zręby zupełne do 6 i do 4 ha z nawrotami 3-5 letnimi. Z powodu zmian sposobów użytkowania rębnego opracowano międzyokresowe plany użytków rębnych, łącznie z ich lokalizacją na gruncie na okresy 3 i 5 letnie, kolejno na lata 1952 - 1955, 1956 - 1960, 1961 - 1965. W roku 1954 przeprowadzono jednorazową rewizję użytkowania przedrębnego, w wyniku której ustalono rozmiar użytkowania przedrębnego na okresy 1955-1959 i 1960-1964.



LASY NADLEŚNICTWA:


W zarządzie Nadleśnictwa Jarocin znajduje się ok. 23,4 tys. ha lasów.

Nadleśnictwo Jarocin sprawuje nadzór nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa o łącznej powierzchni 2298 ha na podstawie corocznie aneksowanych umów/porozumień.


Powierzchnia nadzorowanych lasów przedstawia się następująco:
- w powiecie jarocińskim 761 ha,
- w powiecie średzkim 1092 ha,
- w powiecie krotoszyńskim 178 ha,
- w powiecie wrzesińskim 267 ha.

Starosta Śremski sprawuje nadzór nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa we własnym zakresie. Obszar Nadleśnictwa Jarocin graniczy z następującymi jednostkami LP: od północy z nadleśnictwami Czerniejewo i Gniezno, od zachodu z nadleśnictwami Babki i Piaski, od południa z nadleśnictwem Krotoszyn, od wschodu z nadleśnictwami Grodziec i Taczanów.

Drzewostany Nadleśnictwa Jarocin odznaczają się znacznym zróżnicowaniem wiekowym. Powierzchniowo i miąższościowo przeważają drzewostany IIIb klasy wieku. W skali całego nadleśnictwa struktura wiekowa drzewostanów z dominacją IIIb i IVa klas wieku, jest korzystna w kontekście stosowanych sposobów zagospodarowania rębniami złożonymi ze średnim i długim okresem odnowienia. Rozkład zapasu w klasach i podklasach wieku oraz duży udział drzewostanów w klasie odnowienia zapewnia trwałość lasu i ciągłość użytkowania drzewostanów. W stosunku do IV rewizji urządzania lasu nastąpiły istotne zmiany dotyczycące: powierzchni leśnej, zasobów drzewnych i przeciętnego wieku:
- wzrost powierzchni leśnej o 51,90 ha (0,24%),
- spadek zapasu o 75184 m3 brutto (-1,43%),
- spadek przeciętnej zasobności o 1,66%.
- spadek przeciętnego wieku drzewostanów 60 lata (61 lat w poprzednim planie)


OŚRODEK EDUKACJI LEŚNEJ W CZESZEWIE "Centrum Zarządzania Łęgami":

Obiekt ten mieści się w zabytkowym, historycznym budynku. W XIX pełnił rolę składu soli na Warcie. Następnie mieściło się tu biuro nadleśniczego skarbu pruskiego, a od 1918 roku biuro i siedziba Państwowego Nadleśnictwa w Czeszewie. Obiekt posiada sale wystaw czasowych oraz ekspozycji stałej. Ponadto mieszczą się tu sale multimedialno/prezentacyjne oraz warsztatowe. W obejściu ośrodka wiele atrakcji pod chmurką, m.in. instalacja edukacyjna "Rzeka" oraz najnowsza atrakcja plac łączący fitness  z nauką "Zwierzo-fit".  Na chwilę obecną edukacja w ośrodku prowadzona jest jedynie w jego obejściu w piątki każdego tygodnia.


"WIEŚCI Z LASU"

Pod auspicjami Nadleśnictwa Jarocin cyklicznie wydawany jest dodatek specjalny do Gazety Jarocińskiej pt. Wieści z lasu; numery bieżące dostępne są pod linkiem:

https://jarocin.poznan.lasy.gov.pl/wiesci-z-lasu

 

źródło: www.jarocin.poznan.lasy.gov.pl

 


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz