
OŚRODEK SZKOLENIOWO-WYPOCZYNKOWY PRZY NADLEŚNICTWIE SOLEC KUJAWSKI
Nadleśnictwo Solec Kujawski jest jednym z 27 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Nadleśnictwo jest położone na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, powiatu bydgoskiego, inowrocławskiego, żnińskiego, na terenie miasta: Solec Kujawski. Swym zasięgiem obejmuje sześć gmin. Ma powierzchnię 149,4 km kw.
Nadleśnictwo Solec Kujawski położone jest w środkowej części województwa kujawsko-pomorskiego i w większości stanowi środkowy fragment kompleksu Puszczy Bydgoskiej ograniczony od północy rzeką Wisłą, od południa natomiast przez rzekę Noteć.
Teren nadleśnictwa położony jest w Kotlinie Toruńskiej i na Równinie Inowrocławskiej. Rzeźba terenu nadleśnictwa ma charakter postglacjalny. Została ona silnie zmodyfikowana, u schyłku plejstocenu i we wczesnym holocenie, w wyniku oddziaływania procesów eolicznych (nawianych przez wiatr).
Położenie gospodarczo-administracyjne
Nadleśnictwo Solec Kujawski leży w zasięgu terytorialnego działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Położenie administracyjne
Lasy Nadleśnictwa Solec Kujawski położone są na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w 3 powiatach:
bydgoskim (miasto i gmina Solec Kujawski, gmina Nowa Wieś Wielka),
inowrocławskim (gmina Pakość, Rojewo, Złotniki Kujawskie),
żnińskim (gmina Łabiszyn).
W granicach obszaru terytorialnego zasięgu działania Nadleśnictwa Solec Kujawski znajduje się miasto Solec Kujawski, w którym mieści się siedziba nadleśnictwa. W niedalekim zasięgu znajduje się miasto Bydgoszcz (18 km) i miasto Toruń (35 km).
Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek lasów na naszym terenie to 60 lat, a przeciętna zasobność przekracza 208 m sześc./ha.
Udział siedlisk leśnych
89 proc. – borowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków iglastych, najczęściej sosny i świerku,
10 proc. – lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych,
1 proc. – olsy, czyli lasy porastające żyzne, bagienne tereny.
Udział gatunków lasotwórczych
95 proc. – sosna, modrzew,
2 proc. – dąb, klon, jawor, wiąz, jesion, grab,
2 proc. – brzoza,
1 proc. – pozostałe (olsza, świerk, daglezja, buk).
Udział drzewostanów w klasach wieku
Rozpiętość klasy wieku wynosi 20 lat (np. I klasa wieku – drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa – 21 – 40 lat, III klasa – 41 – 60 lat itd.).
13 proc. – I klasa,
15 proc. – II klasa,
29 proc. – III klasa,
14 proc. – IV klasa,
15 proc. – V klasa,
14 proc. – VI klasa i starsze.
Przeciętna zasobność drzewostanów
Sosna – 212 m sześc./ha,
Modrzew – 214 m sześc./ha,
Świerk – 96 m sześc./ha.
Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.
Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.
Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
W Nadleśnictwie Solec Kujawski odnowienia obejmują rocznie ok. 110 ha. Bierzemy także udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych – z każdym rokiem zalesiają oni coraz większe tereny.
Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.
Zalesienia gruntów porolnych prowadzone są zwykle wśród roślin zielnych. Osłaniają one sadzonki oraz nie dopuszczają do zachwaszczenia powierzchni.
Corocznie Nadleśnictwo Solec Kujawski pielęgnuje ok. 170 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.
Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok. 50 ha, czyszczenia późne – na 200 ha, trzebieże wczesne – na 220 ha, a trzebieże późne – na ok. 1000 ha.
Następną czynnością jest wprowadzanie sadzonek gatunków drzew i krzewów, które mogą stworzyć dolne warstwy drzewostanu, tzw. podszytu. Podszyt sadzony jest na siedliskach ubogich, gdzie z powodu niedoboru związków pokarmowych lub wody gatunki drzewiaste mają niewielką szansę wytworzenia dolnego piętra drzewostanu.
Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie pod osłoną istniejącego drzewostanu dąb i buk.
----------------------------------------------------------------------------------------
OŚRODEK SZKOLENIOWO-WYPOCZYNKOWY
Ośrodek proponuje:
> ofertę sal - Sala konferencyjna na 150os.
-Możliwość podzielenia sali na dwie:
Konferencyjna na 80 os.
Szkoleniowa na 30 os.
-Serwis kawowy
*Każda sala wyposażona jest w klimatyzację, projektor multimedialny, ekran,
flipcharty, profesjonalny system nagłośnienia
> nocleg - Dysponujemy 54 miejscami noclegowymi.
Pokoje STANDARD 1,2,3-osobowe (z możliwością dołożenia dostawki)
Dwa pokoje 2 - osobowe o podwyższonym standardzie
APARTAMENT z aneksem kuchennym
Pokój przystosowany dla osób niepełnosprawnych. W każdym pokoju znajduje się łazienka, telewizor, bezpłatne wi-fi.
Ośrodek jest wyposażony w windę.
Gościom Ośrodka gwarantujemy parking.
> gastronomię - Cenimy sobie tradycję, jednak ucztę dla podniebienia staramy się zapewnić nie tylko amatorom, ale i poszukiwaczom zupełnie nowych smaków. Nasi kucharze dokładają starań, by menu każdej uroczystości było wyjątkowe i dostosowane do charakteru wydarzenia.
Dysponujemy salą restauracyjną, balową i bankietową.
> rekreację:
Tenis stołowy
Piłkarzyki
Dart elektroniczny
Kącik brydżowy
Siłownia
Sauna fińska
Jacuzzi
Taras na dachu ośrodka
Wiata ogrodowa z możliwością organizacji ogniska
Tereny rekreacyjne:
Bieg na orientację
http://www.solec-kujawski.torun.lasy.gov.pl/zielony-punkt-kontrolny
Geocaching
http://www.solec-kujawski.torun.lasy.gov.pl/geocaching
Leśna ściażka edukacyjno-przyrodnicza "Ku źródliskom"
Leśna ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Buczyna"
Wiata edukacyjna
źródło: https://solec-kujawski.torun.lasy.gov.pl; https://www.osw.soleckujawski.lasy.gov.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz