marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

poniedziałek, 31 maja 2021

NADLEŚNICTWO DĘBNO

 

 
 
 
 
Nadleśnictwo Dębno jest jednym z trzydziestu pięciu Nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Nadleśnictwo położone jest na terenie dwóch województw: zachodniopomorskiego i lubuskiego, trzech powiatów: myśliborskiego,gryfińskiego i gorzowskiego, na terenie miast: Dębno i Kostrzyn nad Odrą.

Swym zasięgiem obejmuje 6 gmin: miasto Dębno, Dębno, Boleszkowice,Mieszkowice, miasto Kostrzyn nad Odrą, Witnica.

Powierzchnia zasięgu terytorialnego nadleśnictwa wynosi 455,06 km kw., a jego lesistość 48,5%.

Znaczna część obszaru Nadleśnictwa Dębno nie jest zurbanizowana i obejmuje tereny o niskim zagęszczeniu ludności.
Najważniejszymi funkcjami regionu jest rolnictwo, usługi, handel, wytwórczość przemysłowa, leśnictwo, turystyka i rekreacja.

Ważną rolę odgrywa także wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej.Dzikie wysypiska śmieci, nielegalna jazda quadami po lesie, dewastacja urządzeń turystycznych, niszczenie tablic informacyjnych i ostrzegawczych to tylko niektóre z problemów z jakimi styka się załoga nadleśnictwa.

ZASOBY LEŚNE:

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek lasów na naszym terenie to 64 lata, a przeciętna zasobność przekracza 270 m sześc./ha.

Udział siedlisk leśnych
•    71 proc. – borowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków iglastych, najczęściej sosny i świerku
•    26 proc. – lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych
•    3 proc. – olsy, czyli lasy porastające żyzne, bagienne tereny
Udział gatunków lasotwórczych
•    86 proc. – sosna, modrzew  
•    6 proc. – dąb, klon, jawor, wiąz, jesion
•    2 proc. – brzoza
•    1 proc. – buk  
•    5 proc. – pozostałe

HODOWLA LASU
:

W Nadleśnictwie Dębno odnowienia obejmują rocznie ok. 213 ha. Bierzemy także udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych.
Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

Corocznie Nadleśnictwo Dębno pielęgnuje ok. 480 ha upraw leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczeń wczesnych w okresie uprawy, czyszczeń późnych w okresie młodnika, trzebieży wczesnych w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieży późnych w okresie dojrzałości drzewostanu.
Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok. 250 ha, czyszczenia późne – na 150 ha, trzebieże wczesne – na 290 ha, a trzebieże późne – na ok. 1085 ha.


WARTO ZOBACZYĆ:


> Wyłuszczarnia Nasion w Dębnie – najważniejszy obiekt edukacyjny w Nadleśnictwie, położony przy trasie Dębno-Myślibórz. Jest jedynym takim obiektem na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Wyposażenie wyłuszczarni:

- izba edukacji leśnej,

- gablota z szyszkami, nasiennik,

- tablice edukacyjne,

- zaplecze socjalne,

- leśna wiata + ławostoły,

- miejsce na ognisko,

- dąb papieski

> Ścieżka przyrodnicza - Porzecze

> Miejsce wypoczynku "Janosik"

> Miejsce postoju Jez. Czaple

>
Miejsce Wypoczynku - Jez. Barnówko

> Miejsce Postoju Pojazdów - Szkółka leśna

> Obiekt edukacyjny - Obiekt edukacji ekologicznej i muzealny, Nadleśnictwo Dębno

>
Miejsce Wypoczynku - Cyranka

>
Drewniana wieża widokowa - Drewniana wieża widokowa o wysokości 15,5 m. Na wieży znajdują się dwa tarasy widokowe. Pierwszy taras widokowy znajduje się na wysokości 7,60 m, drugi taras widokowy znajduje się na wysokości 11,10 m.
 
źródło: www.debno.szczecin.lasy.gov.pl
 
 
 

 




 



 


 
 
 
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz