marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

poniedziałek, 10 maja 2021

KRAJOWE CENTRUM ds. AIDS

 


 


BIULETYN KONTRA

https://aids.gov.pl/kontra/kontra_2021/


Krajowe Centrum ds. AIDS jest agendą działającą w imieniu Ministra Zdrowia od 1993 r.

Misją Krajowego Centrum ds. AIDS jest koordynowanie zadań mających na celu zapobieganie HIV i zwalczanie AIDS, przy uwzględnieniu najnowszych trendów epidemiologicznych
w naszym kraju i w regionie oraz aktualnych potrzeb społecznych. Centrum w swoich działaniach urzeczywistnia ideę wielopłaszczyznowego partnerstwa.

Dokumentem nadrzędnym określającym politykę państwa w odniesieniu do epidemii HIV/AIDS jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 lutego 2011 r. w sprawie Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.
 

Z przedmiotowego rozporządzenia wynikają szczegółowe cele działalności Centrum:
1) realizacja zadań z zakresu zapobiegania i zwalczania HIV/AIDS;
2) ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń HIV;
3) poprawa jakości życia i dostępu do opieki zdrowotnej dla osób żyjących z HIV/AIDS
oraz ich bliskich poprzez:
a) profilaktykę zakażeń HIV i zapewnienie odpowiedniego dostępu do informacji,
edukacji i usług w zakresie profilaktyki HIV/AIDS,
b) poprawę jakości życia w sferze psychospołecznej osób żyjących z HIV/AIDS,
ich rodzin i bliskich,
c) zapewnienie szerokiego dostępu do diagnostyki oraz leczenia ARV,
d) poprawę jakości i dostępu do diagnostyki i opieki medycznej nad ludźmi żyjącymi
z HIV/AIDS oraz osobami narażonymi na zakażenie HIV,
e) ograniczenie zakażeń HIV wśród dzieci.

 

WIZJA

Krajowe Centrum ds. AIDS pragnie być instytucją godną zaufania i otwartą na potrzeby społeczeństwa, w tym w szczególności osób dotkniętych HIV i chorych na AIDS.  


Poprzez realizację swojej misji, przy zachowaniu najwyższych standardów i wykorzystaniu najnowszej wiedzy, dążeniem Centrum jest:
̶ znaczne ograniczenie liczby nowych zakażeń,
̶ zapewnienie najwyższej jakości świadczeń mających na celu zapobieganie HIV,
̶ wyedukowane, świadome i tolerancyjne społeczeństwo,
̶ powszechne poszanowanie praw człowieka,
̶ zapewnienie wysokiej jakości życia osobom zakażonych HIV i chorym na AIDS
oraz ich bliskim poprzez pełną dostępność opieki, leczenia i wsparcia,
̶ integracja i zaangażowanie w działania w zakresie HIV/AIDS jak największej liczby środowisk i organizacji, w tym podmiotów spoza obszaru zdrowia (m.in. sektor prywatny, przedsiębiorców, instytucje publiczne o zasięgu centralnym i lokalnym),
̶ osiągniecie wiodącej pozycji wśród krajów regionu Europy Środkowej i Wschodniej
w kwestii rozwiązań systemowych i skutecznego zwalczania epidemii AIDS,
̶ skuteczna realizacja zadań publicznych w zakresie HIV/AIDS w sposób sprawny, kompetentny w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa.



HISTORIA "CZERWONEJ KOKARDKI"

 
 „Czerwona kokardka” to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS.
 
Idea czerwonej kokardki powstała w 1991 r. Pomysł znaku został zainspirowany żółtą wstążeczką, upamiętniającą żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, namiętności (nie tylko gniew) walkę, ale i miłość. Czerwona kokardka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS. Symbol – czerwona wstążeczka – został wymyślony przez członków Visual AIDS – organizację charytatywną zrzeszającą artystów, działającą w Nowym Jorku. Celem grupy było zachęcenie wszystkich do upamiętnienia zmarłych i umierających z powodu AIDS kolegów, zwiększenie świadomości na temat HIV i AIDS, uświadomienie potrzeb ludzi żyjących z HIV i AIDS oraz ich bliskich, a także wezwanie rządów do zwiększenia funduszy na badania i opiekę nad zakażonymi. Początkowo niewiele osób rozumiało znaczenie symbolu. Większość nie wiedziała, że ma on jakikolwiek związek z AIDS. Sens wyjaśniono dopiero podczas wręczania nagród telewizyjnych. Pomysłodawcy nie przypuszczali, że symbol stanie się aż tak popularny i będzie tak wiele znaczył dla ludzi zakażonych i chorych oraz ich bliskich.
W Polsce, zgodnie z zasadami Regulaminu przyznawania „Czerwonej Kokardki”, jest ona wyróżnieniem przyznawanym z okazji Światowego Dnia AIDS. Wyróżnienie „Czerwoną Kokardką” otrzymują osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób żyjących z HIV, chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne w dziedzinie HIV i AIDS w Polsce (§ 7. 1, 2).

źródło: www.aids.gov.pl

 


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz