marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

piątek, 30 kwietnia 2021

GMINA MOCHOWO

 
 

 

 


Mochowo (daw. gmina Lisewo) – gmina wiejska w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie sierpeckim. W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa płockiego.

Siedziba gminy to Mochowo.

Powierzchnia – 14 357 ha
Liczba mieszkańców (dane GUS, stan na dzień 31.12.2015 r.) – 6 108


Gmina Mochowo położona jest w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie sierpeckim. Cały jej obszar leży na Nizinie Mazowieckiej, w dorzeczu rzek Sierpienicy i Skrwy Prawej.

Gmina Mochowo graniczy:

    z trzema innymi gminami powiatu sierpeckiego: Gozdowo, Szczutowo oraz gminą wiejską Sierpc,
    z jedną gminą powiatu płockiego – Brudzeń Duży,
    z dwoma gminami powiatu lipnowskiego (województwo kujawsko-pomorskie): Skępe i Tłuchowo.


Znaczna część gminy znajduje się w obszarze krajobrazu chronionego wchodzącego w wojewódzki system ekologiczny.

Gmina posiada powiązania komunikacyjne drogami wojewódzkimi i powiatowymi z Płockiem i Sierpcem.

Przez obszar Gminy przebiega gazociąg tranzytowy Jamał – Europa Zachodnia. W granicach administracyjnych gminy Mochowo znajdują się 43 miejscowości.


Nie od dziś wiadomo, że dzieje gminy Mochowo związane były z dwiema krainami historycznymi, tj. z Ziemią Dobrzyńską (wschodnia Wielkopolska) oraz z księstwem płockim (Mazowsze). Rzeką, która dzieli obecnie gminę na północno-zachodnią i południowo-wschodnią jest Skrwa. To o niej wspominał Jan Długosz charakteryzując w XV wieku Księstwo Polskie.


Pisząc o ziemi mochowskiej należy wspomnieć o rodzie Żółtowskich z Żółtowa, a zwłaszcza o Edwardzie Józefie Benedykcie Żółtowskim (urodzony 18 marca 1775 roku w Mochowie). Był on generałem, patriotą i oczywiście działaczem społecznym. Już jako młodzieniec walczył w powstaniu kościuszkowskim (1797 rok). Następie wstąpił do legionów generała Jana Henryka Dąbrowskiego, w stopniu porucznika artylerii pieszej. Zaraz potem otrzymał awans na pułkownika 3-go pułku piechoty Księstwa Warszawskiego. W 1811 roku mianowany został generałem dywizji. Brał udział w powstaniu listopadowym. Zmarł w 1842 roku w Warszawie i spoczął na Cmentarzu Powązkowskim.  To co charakteryzuje generała Edwarda Żółtowskiego to przede wszystkim jego dobroć i współczucie dla drugiego człowieka.


WARTO ZOBACZYĆ:


> Kościół gotycki z XV wieku w Bożewie, który jest przykładem dobrze zachowanej budowli sakralnej. Charakteryzują go przede wszystkim detale stylu gotyckiego, czyli portal ostrołukowy, sterczyny na szczytach oraz oszkarpowanie. Równie ciekawe jest wnętrze świątyni. Na szczególną uwagę zasługują dwa ołtarze, w tym ołtarz główny niedawno odnowiony, który pochodzi z I połowy XVIII wieku  i prezentuje styl późnobarokowy. Wspominając ten kościół nie należy zapominać również o XVIII wiecznej dzwonnicy.

> Kościół z 1684 roku  w Mochowie charakteryzujący się oryginalną fasadą  oraz  trzema ołtarzami z XVIII wieku. Wyposażony jest także w konfesjonały i ławki barokowe. Na uwagę zasługują również naczynia i sprzęty liturgiczne np. rokokowa monstrancja z 1790 roku.

> Neogotycki monumentalny kościół w Ligowie wzniesiony przez architekta Piusa Dziekońskiego  w latach 1906-1913. Charakteryzuje się dwoma strzelistymi wieżami i sklepieniem krzyżowym. Wnętrze zostało ozdobione malowidłami wybitnego malarza Władysława.

>
Miejsce pielgrzymkowe w miejscowości Żurawin oraz zespół sakralny złożony z kościoła i kaplicy. Obok Skępego, Obór i Sierpca jest to najważniejsze Sanktuarium Maryjne na tej ziemi. Jest to miejsce, gdzie według historii pustelnik znany jako Żurawek doznał objawienia Najświętszej Panny. Wielką sławą zasłynęło źródełko mające cudowną moc uzdrawiającą. Mieszkańcy wierząc w jego siłę gromadzili się wokół niego licząc na łaski za wstawiennictwem Matki Boskiej. Z czasem zaczęło napływać coraz więcej pielgrzymów.
 

> Godne uwagi są również cmentarze grzebalne, a przede wszystkim cmentarz w Ligowie mieszczący pomnik poległych powstańców styczniowych z 1863 roku. Gmina Mochowo pochwalić może się także dwoma młynami w miejscowości Choczeń oraz Malanowo Stare. Zachowały się one w dość dobrym stanie.

źródło: www.mochowo.pl; Wikipedia

 


 


czwartek, 29 kwietnia 2021

MIASTO I GMINA NOWY WIŚNICZ

 

 

 
 
 
 
Nowy Wiśnicz – miasto w woj. małopolskim, w powiecie bocheńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nowy Wiśnicz. Położone jest na Pogórzu Wiśnickim przy drodze wojewódzkiej nr 965 z Bochni do Limanowej, w odległości 8 km od Bochni. Nowy Wiśnicz uzyskał lokację miejską w 1616 roku, zdegradowany w 1934 roku, ponowne nadanie praw miejskich w 1995 roku. W latach 1976–1982 miejscowość była siedzibą gminy Nowy Wiśnicz-Lipnica. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. tarnowskiego.

Gmina Nowy Wiśnicz to przede wszystkim bogata, wielowiekowa historia, o której świadczy szereg cennych obiektów zabytkowych. Niewątpliwie najcenniejszym z nich jest górujący nad miastem XIV wieczny zamek Kmitów i Lubomirskich. Nieopodal zamku znajduje się dawny klasztor karmelitów bosych, dziś niestety bez bryły barokowego kościoła pw. Chrystusa Zbawiciela. Piękne miasto założone u podnóża zamku i klasztoru mimo pożaru, który u schyłku XIX wieku strawił przepiękną architekturę drewnianą, zachwyca zachowanym XVII w. układem urbanistycznym i cennymi zabytkami. Gmina Nowy Wiśnicz to również piękna przyroda, pagórkowate okolice, czyste i nieskażone środowisko. Ten unikatowy, tak dobrze zachowany układ przestrzenno-architektoniczny zyskał w maju 2020r. tytuł Pomnika Historii.


ZARYS HISTORYCZNY:


W XII wieku Nowy Wiśnicz był notowany jako wieś klasztorna. W XIV wieku był własnością Kmitów, a następnie Lubomirskich. Prawa miejskie otrzymał w 1616 roku za sprawą Stanisława Lubomirskiego. W założonym przez siebie mieście Lubomirski ufundował barokowy kościół farny i ratusz. Jako wotum za zwycięstwo pod Chocimiem w 1621 r. na wzgórzu obok zamku Stanisław wybudował klasztor Karmelitów Bosych. Znaczną część drewnianej zabudowy miasta strawił wielki pożar 3 lipca 1863.

W czasie II wojny światowej w rejonie Nowego Wiśnicza działał 12 Pułk Piechoty Armii Krajowej regionalny oddział Armii Krajowej, który przeprowadził 26 lipca 1944 roku Akcję Wiśnicz – atak na niemieckie więzienie, który był jedną z największych akcji uwolnienia więźniów przez polskie podziemie przeprowadzonej w czasie niemieckiej okupacji Polski.



WARTO ZOBACZYĆ:

    *układ urbanistyczny,
    *zespół kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia NMP z 1620 roku:
        kościół,
        plebania,
        dzwonnica,
        ogrodzenie z 2 bramkami,
        cmentarz kościelny,
    *kapliczka przydrożna św. Jana Nepomucena, drewniana, przy drodze do zamku z 2 poł. XVIII wieku.,
    *zespół klasztorny karmelitów z 1 poł. XVII w.,
        ruina kościoła pw. św. Józefa
        klasztor, obecnie więzienie,
        fortyfikacje bastionowe,
    *cmentarz żydowski,
    *zespół zamkowy, XVI, po 1620 r.,
        zamek,
        fortyfikacje bastionowe,
    *ratusz miejski,
    *sąd, obecnie liceum (PLSP), ul. Grunwaldzka 278 (Bocheńska 6) z lat 1911–1912,
        areszt,
    *dom, Rynek 13, XVIII/XIX,
    *dom, Rynek 20, XVII, XX wiek
    *dom Macieja Trapoli z XVII w.,
    *cmentarz wojenny

źródło: tekst własny UMiG Nowy Wiśnicz; Wikipedia
 
 

 



środa, 28 kwietnia 2021

NADLEŚNICTWO KROTOSZYN

 
 
 
 
Siedziba Nadleśnictwa Krotoszyn znajduje  się  w Krotoszynie, przy  ul. Wiewiórowskiego 70. Nadleśnictwo Krotoszyn w obecnym układzie funkcjonuje od dnia 01.01.1979 roku. Administrowane lasy podzielone są na 3 obręby: Baszków, Gliśnica i Jasne Pole, które łącznie obejmują 13 leśnictw o ogólnej powierzchni 19 326 ha, z czego powierzchnia leśna stanowi 18 686 ha.

Zgodnie z obowiązującym podziałem kraju grunty nadleśnictwa położone są w województwie wielkopolskim, na terenach powiatów: gostyńskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, pleszewskiego i rawickiego.

Opracowana przez regionalizacja przyrodniczo-leśna umieszcza nadleśnictwo na obszarze III Krainy Wielkopolsko-Pomorskiej i Mezoregionu Krotoszyńskiego. Jedynie niewielkie, południowe fragmenty zaliczane są do Mezoregionu Kotliny Żmigrodzkiej, Milickiej i Grabowskiej.

Jeśli chodzi o klasyfikację geomorfologiczną lasy Nadleśnictwa Krotoszyn znajdują się na Nizinie Południowo-Wielkopolskiej, regionie Wysoczyzny Kaliskiej oraz w regionie Pradoliny Barycko-Głogowskiej.

Zachodzące na tych terenach procesy (w tym zwłaszcza wpływ zlodowacenia środkowopolskiego) sprawiły, że spotykamy tu całą mozaikę utworów glebowych – od glin zwałowych moren dennych po piaski dennych tarasów akumulacyjnych. Autorem stosowanego niekiedy określenia „płyta krotoszyńska" jest najprawdopodobniej profesor Feliks Terlikowski, który około roku 1930 badał przydatność rolniczą tutejszych gleb i zwrócił uwagę na specyficzne wyrównanie glin zwałowych w formie płaskowyżu.

Warunki hydrologiczne sytuują nadleśnictwo w grupie słabiej zaopatrzonych w wodę. Składają się na to: rzadka i słabo rozwinięta sieć rzeczna, nierównomiernie rozmieszczone pozostałe cieki, rowy i kanały, niewielka ilość wód stojących (stawy, glinianki) oraz brak jezior.

Ze względu na słabe zaopatrzenie w wody gruntowe decydujący wpływ na przebieg procesu wegetacyjnego i stopień uwilgotnienia siedlisk ma woda opadowa. Niestety położenie w Dzielnicy Środkowej na granicy z Dzielnicą Łódzką (według regionalizacji przyrodniczo-klimatycznej) to obszar ścierania się klimatu atlantyckiego i kontynentalnego, co przy dodatkowym, negatywnym oddziaływaniu pojezierzy pomorskich od północy i Sudetów od południa skutkuje niską średnią rocznych sum opadów (579 mm).

Stwarza to dość skomplikowany układ przyrodniczy, w którym pomimo znacznej ilości zasobnych siedlisk głównym determinantem kreującym warunki gospodarowania jest woda, a właściwie jej niedobór.

Niski poziom opadów, powtarzające się w ostatnich latach długie okresy suszy letniej oraz dodatkowo pogłębiające deficyt wody silne wiatry (wzmożona transpiracja) to istotne utrudnienia w prowadzeniu gospodarki leśnej. Efektem tego jest słaby wzrost sadzonych upraw, osłabienie kondycji pozostałych drzewostanów oraz zwiększenie zagrożenia pożarowego w lasach.

Głównym  gatunkiem  lasotwórczym  w Nadleśnictwie  Krotoszyn jest  sosna zwyczajna występująca na powierzchni 8601 ha tj. 48% powierzchni leśnej Nadleśnictwa. Drugim bardzo ważnym gatunkiem - jest dąb szypułkowy, tworzący  drzewostany lite i z przewagą  na powierzchni  ok. 7110ha, tj. 40% powierzchni leśnej Nadleśnictwa.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych.

Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.


Pozyskane drewno pochodzi z:

    cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
    cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
    cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
    

Zgodnie z decyzją Ministra Środowiska, zatwierdzającą Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Krotoszyn, w latach 2018-2027 możemy pozyskać do 1 019 477m3 grubizny netto.

Surowiec z Nadleśnictwa Krotoszyn przy swoim zróżnicowaniu gatunkowym i sortymentowym znajduje zainteresowanie nie tylko na rynku lokalnym, ale i na rynku klientów krajowych i zagranicznych (przemysł celulozowo-papierniczy, przemysł meblarski).


Zasoby leśne nadleśnictwa


W zarządzie Nadleśnictwa Krotoszyn pozostaje 18 686ha gruntów leśnych, z czego prawie 83% stanowią lasy ochronne, a nieco ponad 16% lasy gospodarcze. Zapas drewna na pniu szacuje się na prawie 5,7mln m3 (stan na 1.01.2018r.).

Zasobność drzewostanów oszacowano na 313m3/ha i jest ona wyższa od średniej krajowej. Podobnie średni wiek naszych lasów jest wyższy od przeciętnego w Polsce i wynosi 78 lat. Największą powierzchnię zajmują drzewostany So, rosnące na 8,6 tys. ha. Kolejne miejsce zajmują dęby, ponad 7,1 tys. ha, z czego znakomita większość to dąb szypułkowy. Na dalszych miejscach znajdują się Ol i Brz, odpowiednio 900 i 750ha. Inne gatunki mają mniejsze znaczenie gospodarcze.



Hodowla lasu

Hodowla lasu jest dziedziną nauki zajmującą się powstawaniem i rozwojem lasów, opracowaniem sposobów odnowienia powierzchni zrębowych, pielęgnowania upraw i młodników, trzebieży oraz gospodarowania w lasach.

Wiadomości o procesach rozwoju drzewostanów, zasadach techniki, sposobach gospodarowania i ekologicznych podstawach hodowli pozwalają określić przyrodnicze i techniczne zasady nasiennictwa, szkółkarstwa, odnowienia i pielęgnowania lasu. W odniesieniu do poszczególnych typów siedlisk leśnych hodowla lasu podaje szczegółowe wytyczne dla projektowania czynności hodowlanych.

Teoria i praktyka hodowli lasu opiera się na naukach przyrodniczych - meteorologii i klimatologii, gleboznawstwie, botanice, fizjologii roślin, które dają wiedzę o siedlisku leśnym i życiu drzewostanów.

W Nadleśnictwie Krotoszyn do odnowień wykorzystuje się sadzonki wyprodukowane w szkółce nadleśnictwa. Nasiona pochodzą z wysokiej jakości materiału rozmnożeniowego, pozyskiwanego z własnych zasobów lub kupowanych w innych jednostkach Lasów Państwowych z zachowaniem regionalizacji nasiennej.

W nadleśnictwie uznano i zarejestrowano łącznie 214,50 ha wyłączonych drzewostanów nasiennych następujących gatunków drzew leśnych:

    sosna zwyczajna 12,00 ha
    dąb szypułkowy 202,50 ha.

Drzewostany nasienne gospodarcze obejmują powierzchnię 842,82 ha i są bazą do pozyskania nasion z takich drzew jak brzoza brodawkowata, dąb szypułkowy i sosna zwyczajna.

Na terenie nadleśnictwa zarejestrowanych jest 57 drzew matecznych dębu szypułkowego, których potomstwo generatywne zostało wykorzystane do założenia w 2003 roku plantacyjnej uprawy nasiennej.

Głównym celem hodowli lasu w naszym nadleśnictwie jest zachowanie trwałości lasów i ich wzbogacanie poprzez dążenie do osiągnięcia zgodności biocenozy leśnej z warunkami siedliskowymi, zapewnienie produkcji drewna oraz kształtowanie pozaprodukcyjnych funkcji lasów. Mając to na względzie określono perspektywiczne cele planowania hodowlanego do roku 2027 dla następujących kategorii prac: melioracje agrotechniczne na powierzchniach zrębowych, odnowienia na powierzchniach otwartych i pod osłoną drzewostanów, pielęgnowanie upraw i młodników oraz trzebieże w drzewostanach wyższych klas wieku.

źródło: www.krotoszyn.poznan.lasy.gov.pl
 
 

 







 


 

wtorek, 27 kwietnia 2021

POWIAT OŁAWSKI

 

 

 

 


FILM PROMOCYJNY "PRZYRODA ZIEMI OŁAWSKIEJ"

 https://starostwo.olawa.pl/multimedia-17-przyroda_ziemi_olawskiej.html


Powiat oławski – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Oława.

W skład powiatu wchodzą:

    gminy miejskie: Oława
    gminy miejsko-wiejskie: Jelcz-Laskowice
    gminy wiejskie: Domaniów, Oława
    miasta: Oława, Jelcz-Laskowice

Przed 1 stycznia 1999 r. wszystkie gminy powiatu należały do województwa wrocławskiego.


Powiat oławski usytuowany jest w nizinnej części Dolnego Śląska, na południowo-wschodnim skraju województwa dolnośląskiego, w dolinie Odry i rzeki Oławy. Graniczy z województwem opolskim (powiaty: namysłowski i brzeski) oraz na północy z powiatem oleśnickim, na zachodzie z wrocławskim, a na południu ze strzelińskim (współrzędne geograficzne miasta Oława to: 50°57' N 17°18' E). Zajmuje powierzchnię 524 km² i zamieszkiwany jest przez 76 725 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 146 osób na km². Powiat tworzą: miasto Oława, miasto i gmina Jelcz - Laskowice, gmina Oława oraz gmina Domaniów. Powiat oławski jako samodzielna jednostka samorządu terytorialnego, funkcjonuje od 1 stycznia 1999 r. W obecnym kształcie powiaty powołane zostały do życia w ramach reformy administracyjnej na mocy Ustawy z dnia 5 VI 1998 r., wprowadzającej trójstopniową strukturę podziału terytorialnego i przejęły odpowiedzialność za sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, w zakresie należącym dotąd do administracji rządowej. Funkcjonujące do 1975 roku powiaty reprezentowały administrację państwową, sprawując władzę nad gminami, obecne tworzą lokalną wspólnotę samorządową, zachowując jednocześnie autonomię gmin. 1 czerwca 1975 roku w wyniku reformy administracji Oława straciła status miasta powiatowego, natomiast w sierpniu 1990 roku, kiedy utworzone zostały podległe wojewodzie Urzędy Rejonowe, Oława stała się siedzibą jednego z nich. Rejony funkcjonowały do 1 stycznia 1999 r., kiedy wprowadzony został trójstopniowy zasadniczy podział terytorialny państwa, a Oława znowu stała się miastem powiatowym.

Przez powiat przebiegają szlaki komunikacyjne łączące Wrocław z Górnym Śląskiem, przede wszystkim autostrada A-4 (węzeł Brzezimierz znajduje się w gminie Domaniów), stanowiąca fragment korytarza tranzytowego z Niemiec przez Wrocław i Kraków na Ukrainę. Przez środek powiatu przebiega magistrala kolejowa nr 132 (fragment transeuropejskiego szlaku kolejowego E-30 Berlin - Wrocław - Katowice - Lwów - Kijów). Powiat dysponuje również dostępem do transportu rzecznego. Oławski węzeł wodny, położony jest na szlaku wodnym Górny Śląsk - Szczecin. Odra z lewym dopływem - rzeką Oławą i z prawym - Smortawą stanowią oś powiatu.

Na rozwój życia społecznego i gospodarczego powiatu wpływają: korzystne położenie w aglomeracji wrocławskiej, w pobliżu regionalnych ośrodków gospodarczych (Wrocław, Opole), granic z Czechami i Niemcami, trasy Wrocław - Warszawa oraz centralne położenie względem dużych aglomeracji (Warszawa, Berlin, Praga). Te atuty, a także zróżnicowanie i kompleksowość zgrupowanych w powiecie połączeń komunikacyjnych decydują o ważnej roli, którą pełni powiat w obrębie europejskiego korytarza transportowego Wschód - Zachód.

Motoryzacyjne tradycje

Powiat posiada tradycje motoryzacyjne (Jelczańskie Zakłady Samochodowe, znany w kraju i za granicą producent autobusów i samochodów ciężarowych). Chociaż początek XXI przyniósł wiele zmian w gospodarce gmin wchodzących w skład powiatu, to przemysł rozwija się tutaj już od drugiej połowy XIX wieku (Oława - huta bieli cynkowej).
Tereny inwestycyjne

Strefa ekonomiczna w Jelczu-Laskowicach.Dogodne położenie komunikacyjne, tereny przygotowane pod inwestycje oraz atrakcyjne warunki inwestycyjne sprawiły, że dzisiaj w powiecie inwestują znane firmy z wielu zakątków Europy i świata, m.in.: Toyota Motor Industries (produkcja silników Diesla), Electrolux (fabryka pralek), American Axle & Manufacturing (fabryka podzespołów samochodowych), Autoliv (poduszki powietrzne do aut), SCA Hygiene Products (art. higieniczne), SCA Packaging (opakowania z tektury falistej), Ronal (producent felg aluminiowych).

Szczególnie atrakcyjną ofertę znajdują inwestorzy w Oławie, Jelczu - Laskowicach i gminie Oława, gdzie funkcjonują podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST-PARK". (ZOBACZ MAPKI z terenami WSSE w Oławie i Jelczu-Laskowicach). W gminie Oława znajduje się także Strefa Rozwoju Gospodarczego (na terenie byłego lotniska w Stanowicach), natomiast w gminie Domaniów istnieje Strefa Aktywności Gospodarczej, ulokowana przy węźle autostradowym Brzezimierz, w skład której wchodzą miejscowości Goszczyna i Pełczyce.
 

Rolnictwo


Ziemia oławska to także bogaty teren rolniczy. Zwłaszcza w południowej części powiatu przeważają grunty najwyższej klasy. Użytki rolne stanowią ponad 60% powierzchni powiatu, z tego największy obszar zajmują grunty orne. Na żyznych terenach gminy Domaniów i gminy Oława obok niewielkich gospodarstw indywidualnych rozwinęły się wysokotowarowe przedsiębiorstwa rolne. Walorami tych terenów są m.in. bardzo żyzne gleby, brak obszarów okresowo zalewanych, rozbudowana infrastruktura rolnicza oraz zaplecze obsługujące działalność rolniczą.

Powiat oławski stanowi ważny element mapy zagospodarowania przestrzennego województwa, zajmując miejsce na głównej osi rozwoju (autostrada A4, Odra). Taka lokalizacja zapewnia szybkie przenikanie do lokalnej gospodarki innowacji technologicznych i dostęp do centrów logistycznych i biznesowych.

Oświata i edukacja

Powiat ma rozwiniętą sieć szkolnictwa, oferuje edukację na wysokim poziomie. Potencjał szkolnictwa wyższego aglomeracji wrocławskiej ma wpływ na szkolnictwo ponadgimnazjalne miast satelickich w tym Oławę. W powiecie funkcjonują szkoły podstawowe, gimnazja, oraz publiczne szkóły ponadgimnazjalne, a także niepubliczne szkoły i ośrodki kształcenia, szkoła specjalna, zespół placówek resocjalizacyjno-socjoterapeutycznych oraz 2 poradnie. Mieszkańcy mają do dyspozycji liczne placówki kulturalne, szkołę muzyczną oraz obiekty sportowe.
 

Służba zdrowia w powiecie oławskim koncentruje się na osi miast Oława - Jelcz-Laskowice. Te dwa miasta świadczą usługi medyczne dla ponad 70 tysięcy osób. Usługi zdrowotne dla mieszkańców powiatu świadczy Zakład Opieki Zdrowotnej. Przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Oławie znajduje się Oddział Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu. W powiecie funkcjonuje 15 niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.


Położenie w pobliżu centrum aglomeracji wrocławskiej oraz rozwinięty układ szlaków komunikacyjnych sprawiają, że powiat oławski jest atrakcyjnym obszarem inwestycyjnym, ale jednocześnie znakomitym miejscem dla rozwoju aktywnego wypoczynku. Jest tu wiele godnych uwagi zabytków architektury i rozległych terenów zielonych oraz ośrodków rekreacyjnych nad zalewami. Największe bogactwo fauny i flory występuje w gminach Oława i Jelcz-Laskowice. Na obszarze gminy Domaniów przeważają tereny bezleśne - przede wszystkim użytki rolne, w mniejszym stopniu łąki, przesądzając o jej rolniczym charakterze. Najwięcej gatunków chronionych roślin i zwierząt występuje w dolinach rzek: Odry, Oławy i Smortawy.


Pomimo intensywnej gospodarki, powiat w nadrzecznych fragmentach prezentuje walory krajoznawczo - turystyczne. Woda, zieleń i lasy zapewniają dogodne warunki dla rozwoju rzadkich okazów flory i fauny, szczególnie ptactwa. Żyją tu min.: nurogęś, pustułka, świergot łąkowy, strumieniówka, bocian czarny, czarna kania.

Główne gatunki drzew występujących w lasach powiatu to: dęby, graby i lipy. Wody powierzchniowe zdeterminowane są przez wody płynące - przede wszystkim rzekę Odrę, do której uchodzą ważniejsze cieki powiatu takie jak: Oława, Smortawa, Młynówka Jelecka oraz wody stojące: glinianki, piaskownie, stawy hodowlane, śródleśne i śródpolne oczka wodne. Nizinny charakter tego obszaru podkreśla ukształtowanie terenu. W dolinach rzek rzędne terenu wahają się od 125 -130 metrów, na pozostałym obszarze w szczególności wzgórzach i wydmach od 130 -150 metrów. Jedynie w miejscowości Gaj Oławski rzędna terenu osiąga wysokość 170 metrów.


Bliskość Odry oraz jej dopływów zadowoli z całą pewnością miłośników wypoczynku przy wędce, stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, czy organizacji spływów kajakowych. W Jelczu - Laskowicach jest pływalnia miejska z dwiema nieckami basenowymi, sauną i siłownią. Położone na terenie tej gminy ośrodki jeździeckie (Chwałowice, Dębina, Hanna) oferują możliwość aktywnego wypoczynku na łonie natury. W lasach pod Oławą są dwa cenne rezerwaty przyrody Zwierzyniec (na zdjęciu obok) i Kanigóra oraz rezerwat archeologiczno - przyrodniczy Grodziska Ryczyńskie (te ostatnie są pomnikiem osadnictwa i kultury słowiańskiej, planuje się ich rekonstrukcję). Piękne są tereny nad Odrą i lasy wokół Smortawy (lasy pokrywają blisko 20% obszaru powiatu). Te rejony oraz okolice rezerwatu Łacha - Jelcz są często odwiedzane także przez wrocławian. Można odnaleźć tutaj około 20 pomników przyrody ożywionej i nieożywionej. Największe bogactwo fauny i flory z dużą ilością gatunków chronionych roślin i zwierząt występuje w dolinach rzek: Odry, Oławy i Smortawy. Z tego też powodu tereny te należą do ciekawszych obszarów rekreacyjnych i turystycznych w pobliżu Wrocławia. Walory te dają szansę na aktywizację gmin powiatu poprzez rozwój turystyki pieszej i rowerowej.

źródło: www.starostwo.olawa.pl

 


 

 



niedziela, 25 kwietnia 2021

MAŁE CICHE - STACJA NARCIARSKA


 

 

 


FILMY PROMOCYJNE

https://maleciche.com/stacja-narciarska/film-promocyjny

 

Małe Ciche znajduje się około 5 kilometrów na południe od Poronina i 3 kilometry na wschód od Murzasichla (ścieżką przez las). Położone jest na obszarze Pogórza Bukowińskiego, na wysokości około 830-860 m n.p.m., tuż pod Tatrami, w dolinie Filipczańskiego Potoku.

Ośrodek ma do zaproponowania piękną panoramę Tatr, koleje krzesełkowe i wyciągi orczykowe, doskonale przygotowane trasy, wypożyczalnię sprzętu, serwis, szkołę narciarską, sklep sportowy, gastronomię i noclegi.



Stacja MAŁE CICHE oferuje:

> Kursy dla dzieci - Kursy dla dzieci w naszej szkole, to program specjalnie stworzony i dopasowany do umiejętności naszych najmłodszych narciarzy w wieku ok. 4-12 lat. Umożliwia naukę jazdy na nartach w małej grupie rówieśników, w miłej i wesołej atmosferze. Składa się z 8 poziomów, uszeregowanych zgodnie z zasadą narastającej narciarskiej trudności. Każdy z nich jest solidną podstawą dla umiejętności zdobywanych w kolejnych stopniach. Plan szkolenia oparty jest na założeniach Programu Nauczania Dzieci SITN-PZN. Każde dziecko otrzymuje odznakę oraz Sitnusiowy Indeks, wpisami do którego potwierdza się kolejne zaliczone poziomy zaawansowania. Zajęcia prowadzone są przez specjalnie wyszkolonych instruktorów SITN-PZN.



    zajęcia w małych grupach (posiadają wiele zalet, dzieci łatwiej i odważniej próbują nowych zadań, a rywalizacja dodatkowo motywuje je do działania),
    kontynuacja szkolenia w każde ferie zimowe, aż do osiągnięcia złotego poziomu (zaliczenie poziomu potwierdzane jest wpisem do SITNUSIOWEGO INDEKSU),
    zajęcia prowadzone w formie narciarskich torów przeszkód, dla najmłodszych zabawy na nartach z użyciem pomocy dydaktycznych,
    elementy jazdy sportowej na każdym poziomie zaawansowania. W przedostatni dzień kursu, profesjonalnie zorganizowane zawody narciarskie, z pomiarem czasu dla wszystkich uczestników,
    zajęcia prowadzone w miejscu najlepiej odpowiadającemu poziomowi grupy (wyciąg taśmowy, orczykowy, krzesełkowy),
    korzystanie z wyciągów poza kolejnością,
    w ostatnim dniu kursu egzamin z nabytych umiejętności,
    w trakcie uroczystego zakończenia, wręczenie dyplomów, indeksów i zdobytych odznak.

PONADTO W TRAKCIE ZAJĘĆ

    przestrzegamy zasad Dekalogu FIS,
    przekazujemy najważniejsze informacje o rozgrzewce narciarskiej,
    przygotowujemy do dalszego szkolenia na kursach SITN.


> Kursy dla dorosłych - Kursy dla dorosłych, to program specjalnie stworzony i dopasowany do mozliwości starszej młodzieży i narciarzy dorosłych. Umożliwia naukę jazdy w małej, kilkuosobowej grupie, w miłej i wesołej atmosferze, a atrakcyjna cena dodatkowo zachęca do szkolenia. Składa się z 4 poziomów, uszeregowanych zgodnie z zasadą narastającej narciarskiej trudności. Każdy z nich jest solidną podstawą dla umiejętności zdobywanych w kolejnych stopniach. Plan szkolenia oparty jest na założeniach Programu Nauczania Narciarstwa Zjazdowego SITN PZN. Po ukończeniu kursu każdy uczestnik otrzymuje pamiątkowy upominek. Zajęcia prowadzone są przez specjalnie wyszkolonych instruktorów SITN PZN.


    zajęcia w małych grupach (posiadają wiele zalet, narciarze łatwiej i odważniej próbują nowych zadań, a towarzystwo innych osób dodatkowo motywuje ich do działania)
    możliwość kontynuacji szkolenia w każde kolejne ferie zimowe, aż do osiągnięcia najwyższego poziomu zaawansowania,
    zajęcia prowadzone w miejscu najlepiej odpowiadajacemu poziomowi grupy (wyciąg taśmowy, orczykowy, krzesełkowy),
    korzystanie z wyciągu poza kolejnością.


> Kursy snowboardowe - Kursy snowboardowe to program specjalnie stworzony i dopasowany do możliwości młodzieży (min.10 lat) i osób dorosłych. Umożliwia naukę jazdy na desce w małej, kilkuosobowej grupie, w miłej i wesołej atmosferze. Atrakcyjna cena dodatkowo zachęca do szkolenia. Program składa się z 2 poziomów, uszeregowanych zgodnie z zasadą narastającej snowboardowej trudności. Każdy z nich jest solidną podstawą dla umiejętności zdobywanych w kolejnych stopniach. Plan szkolenia oparty jest na założeniach Programu Nauczania Snowboardu SITS. Zajęcia prowadzone są przez specjalnie wyszkolonych instruktorów.



    zajęcia w małych grupach (posiadają wiele zalet, snowboardziści łatwiej i odważniej próbują nowych zadań, a towarzystwo innych osób dodatkowo motywuje ich do działania)
    możliwość kontynuacji szkolenia w każde kolejne ferie zimowe, aż do osiągnięcia najwyższego poziomu zaawansowania,
    zajęcia prowadzone w miejscu najlepiej odpowiadajacemu poziomowi grupy (wyciąg taśmowy, orczykowy, krzesełkowy),
    korzystanie z wyciągu poza kolejnością.

PONADTO W TRAKCIE ZAJĘĆ:

    przestrzegamy zasad Dekalogu FIS,
    przekazujemy najważniejsze informacje o rozgrzewce narciarskiej,
    przygotowujemy do dalszego szkolenia na wyższych poziomach zaawansowania


> Szkolenia indywidualne i grupowe - Zajęcia indywidualne dedykowane są zarówno dzieciom jak i osobom dorosłym. Lekcja trwa około 55 minut. W jej czasie instruktorzy uczą prawidłowych technik zgodnie z Programem Nauczania Narciarstwa Zjazdowego SITN PZN oraz Programem Nauczania Snowboardu SITS. Program zajęć dostosowany jest zawsze do indywidualnych potrzeb i możliwości ucznia. Lekcja odbywa się w terenie zapewniającym najlepsze efekty szkolenia, a instruktor całą swą uwagę skupia tylko na jednym uczniu.

Zajęcia grupowe odbywają się w gronie dwóch lub więcej osób, na każdym poziomie zaawansowania. Osoby łączące się w grupę uczą się wspólnie pod okiem swojego instruktora. Ten właściwie oceniając ich potrzeby i możliwości, dobiera ćwiczenia tak, by wszyscy podnosili własne umiejętności. Instruktor opisuje i demonstruje ćwiczenia, uczący się zaś wykonują je jeden po drugim. W zależności od zaawansowania, zajęcia odbywają się na stoku głównym, lub mniejszym, przeznaczonym dla początkujących.


> Organizacja zawodów i treningów - Dysponujemy pełnym zapleczem technicznym oraz sprzętowym do prowadzenia i organizowania zawodów narciarskich i snowboardowych dla grup zorganizowanych, klubów narciarskich, firm itp.. W Stacji Narciarskiej Małe Ciche dysponujemy wyciągiem orczykowym o długości 500 m i średnim nachyleniu 21%, oraz samodzielną, odgrodzoną trasą przeznaczoną tylko dla potrzeb organizacji zawodów, co zdecydowanie ułatwia przeprowadzenie każdej imprezy i sprawia, że jest ona w pełni bezpieczna oraz sprawnie przygotowania.
W ramach zawodów i treningów zapewniamy

    profesjonalną obsługę doświadczonych instruktorów, wykwalifikowanych trenerów
    sprzęt techniczny (tyczki, namioty Start i Meta, pomiar czasu firmy Tag Heuer, tablicę świetlną z wynikami, nagłośnienie, tyczki odgrodzeniowe, płachty, flagi etc.)

Organizacja zawodów i treningów obejmuje

    organizacja zapisów i przyjmowanie zgłoszeń
    wynajem i zabezpieczenie trasy (obsługa TOPR)
    obsługę techniczną
    ustawienie slalomu
    wypożyczenie numerów startowych
    elektroniczny pomiar czasu + wyświetlacz czasu na mecie
    nagłośnienie wraz z prowadzeniem zawodów przez spikera
    obsługę wyników, rozdanie nagród, medale, dyplomy, puchar




Karnety e-skipass:


> Nowa Karta Personalizowana - Karta z możliwością personalizacji - możliwość wgrania własnej grafiki oraz dowolnego opisu

> Nowa Karta Ekonomiczna

> Ubezpieczenie Signal Iduna Polska - Ubezpieczenie obejmuje:
NWI (obejmuje świadczenie na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu) na kwote do 10 000 PLN
NWS (ubezpieczenie Na Wypadek Śmierci) na kwote do 10 000 PLN
OC (ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej) na kwote do 40 000 PLN
SS (ubezpieczenie w przypadku utraty Sprzętu Sportowego w trakcie obowiązywania ubezpieczenia) na kwotę do 3 000 PLN 

 źródło: www.maleciche.com

 






 

 


GMINA ŻYCHLIN

 

 

 

 


Żychlin (1926-91 gmina Dobrzelin + miasto Żychlin) — gmina miejsko-wiejska w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie kutnowskim. W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa płockiego.

Siedziba gminy to Żychlin.

Gmina jest członkiem Związku Gmin Regionu Kutnowskiego.

Powierzchnia gminy – 76,65 km2

Powierzchnia miasta – 9 km2

Użytki rolne – 67,99 km2

Lasy i grunty leśne – 0,37 km2

Grunty pod wodami – 0,48 km2

Tereny komunikacyjne – 2,13 km2

Tereny osiedlowe – 4,52 km2

Nieużytki – 1,06 km2

Różne i pow. wyrównawcza – 0,10 km2

Liczba miejscowości – 36

Liczba sołectw – 21

Liczba osiedli w mieście – 2

Liczba gospodarstw rolnych w gminie – 1095

Przedszkola w gminie – 4

Szkoły podstawowe w gminie – 4

Szkoły średnie – 2

 

LICZBA MIESZKAŃCÓW zameldowanych na pobyt stały

GMINA ŻYCHLIN  –  11 411

    MIASTO  –  7 718
    OBSZAR WIEJSKI  –  3 693


Gmina Żychlin położona jest nad rzeką Słudwią na Nizinie Środkowomazowieckiej w północnej części województwa łódzkiego w powiecie kutnowskim na obszarze pradoliny warszawsko – berlińskiej, ciągnącej się wzdłuż Bzury i dolnego Neru, przechodzącej ku północy w wyżynę gostynińską.
 

Gmina Żychlin znajduje się w korzystnym położeniu względem ważniejszych ciągów drogowych: na zachód od granic Gminy przebiega Autostrada Bursztynowa A1 – najbliższy wjazd to węzeł Kutno Wschód położony w odległości około 12 km od miasta Żychlin, na południe od granic Gminy przebiega droga krajowa nr 92 (prowadząca na zachód do Kutna i Poznania, na wschód do Łowicza i Warszawy).
Przez obszar Gminy przebiegają dwie drogi wojewódzkie: droga nr 573 relacji Żychlin – Nowy Duninów (droga krajowa nr 62), w Żychlinie łączy się z drogą wojewódzką nr 583, droga nr 583 relacji Bedlno (droga krajowa nr 92) – Żychlin – Sanniki (droga wojewódzka nr 577).


ZARYS HISTORYCZNY:

Za Królestwa Polskiego gmina Żychlin należała do powiatu kutnowskiego w guberni warszawskiej. Siedziba gminy znajdowała się w mieście Żychlinie, który stanowił odrębną gminę miejską. 31 maja 1870 roku Żychlin został pozbawiony praw miejskich i przekształcony w osadę miejską; po przyłączeniu do niego części obszaru gminy Żychlin utworzono w nim odrębną jednostkę administracyjną o nazwie "gmina Żychlin", natomiast – aby uniknąć dwóch gmin o tej samej nazwie – dotychczasową (częściowo okrojoną) gminę Żychlin przemianowano na gminę Dobrzelin. Wkrótce (przed 1885) obie gminy zostały połączone w jedną wiejską gminę Żychlin.

Po odzyskaniu niepodległości gmina Żychlin weszła w skład powiatu kutnowskiego w woj. warszawskim. 1 stycznia 1924 prawa miejskie odzyskał Żychlin, który wyłączono z gminy Żychlin i przekształcono w odrębną gminę miejską. W 1921 roku gmina Żychlin składała się z 61 miejscowości i liczyła 6761 mieszkańców (Żychlin liczył 7098 mieszkańców). Niecałe trzy lata później – 7 grudnia 1926 roku – wiejską gminę Żychlin przemianowano na gminę Dobrzelin. 1 kwietnia 1939 roku miasto Żychlin i gminę Dobrzelin – wraz z całym powiatem kutnowskim – przeniesiono do woj. łódzkiego.

Po II wojnie światowej jednostki zachowały przynależność administracyjną. Według stanu z 1 lipca 1952 roku gmina Dobrzelin składała się z 21 gromad. Gmina Dobrzelin została zniesiona 29 września 1954 roku wraz z reformą wprowadzającą gromady w miejsce gmin.

Gminę Dobrzelin reaktywowano 1 stycznia 1973 roku w tymże powiecie i województwie, w związku z kolejną reformą gminną. 1 czerwca 1975 roku zarówno Żychlin jak i gmina Dobrzelin weszły w skład nowo utworzonego woj. płockiego. 1 stycznia 1992 roku gmina Dobrzelin została zniesiona przez połączenie jej terenów z miastem Żychlin w nową (obecną) miejsko-wiejską gminę Żychlin. 1 stycznia 1999 roku gmina powróciła do powiatu kutnowskiego w nowo utworzonym woj. łódzkim.


WARTO ZOBACZYĆ:


•    Kościół P.W. Św. Piotra i Pawła – Pl. Jana Pawła II, Żychlin – 1782r.;
    Dzwonnica kościelna – Pl. Jana Pawła II, Żychlin – I poł. XIX w.;
    Dom z oficynami – Pl. Jana Pawła II 17, Żychlin – koniec XIX, pocz. XX w.;
    Synagoga ul. Kilińskiego, Żychlin – 1890r.;
    Dwór – Dobrzelin I pol. XIX w.;
    Dwór – ul. Kasztanowa 27,  Śleszyn – pocz. XIX w.;
    Kościół P.W. Św. Aleksandra – Śleszyn – I poł. XIX w.;
    Dwór z parkiem o pow. 2,5 ha – Śleszynek – pocz. XX w.;
•    Park o pow. 8,7 ha – Śleszynek – pocz. XX w.;
•    Zespół dworski: dwór, kaplica dworska, spichlerz, pocz. XX w., park pocz. XIX w. –   Zarębów

źródło: www.gminazychlin.pl; Wikipedia

 




wtorek, 20 kwietnia 2021

GMINA BŁONIE

 

 

Błonie (daw. gmina Pass i gmina Radzików) – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie warszawskim.


Siedzibą gminy jest Błonie.

 

Charakterystyka gminy

Błonie - nazwa pochodząca prawdopodobnie od dużej przestrzeni, równiny pokrytej trawą - łąki. Najstarsze zapisy sięgają przełomu X-XI w., kiedy to zaczątkiem miasta był gród leżący na Równinie Łowicko-Błońskiej, należący do kasztelanii rokickiej - Błonie jest o kilkaset lat starsze od Warszawy. Centrum zachowało XIV-wieczny układ ulic. Pod względem architektonicznym na rynku i przy przylegających ulicach dominują kamieniczki z końca XIX i początku XX wieku.

Ponad 20-tysięczna gmina, centrum położone ok. 28 kilometrów na zachód od granic Warszawy, na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 92 (Moskwa - Berlin) z drogą nr 579 łączącą trasę katowicką z trasą gdańską, do niedawna typowo rolnicza - w ostatnich latach zaczęła zmieniać profil. Na dawnych terenach rolnych lokują swoje siedziby i magazyny duże międzynarodowe firmy. Tylko 2 kilometry dzielą granice gminy od węzła "Tłuste" autostrady A2. Dodatkowo przez tereny gminne przebiega międzynarodowa magistrala kolejowa wschód - zachód, a przy stacji PKP w Błoniu znajduje się bocznica kolejowa przystosowana do rozładunku materiałów budowlanych, kontenerów itp.

Dynamicznie rozwija się handel oraz sektor usługowy, istnieją duże bazy logistyczne i zakłady produkcyjne. Wspaniała lokalizacja stanowi o atrakcyjności dla potencjalnych inwestorów.

Plany rozwoju to przyciągnięcie kapitału inwestycyjnego, tworzenie nowych zakładów pracy, rozwój budownictwa mieszkaniowego i bazy wypoczynkowej.

Powierzchnia: miasto 912 ha, gmina 7672 ha

Liczba ludności: 20 839 - stan na: 31.12.2017 r., (stan na koniec marca 2018:  20 868)

Na terenie gminy znajdują się:

    oddziały większości banków
    placówki ochrony zdrowia: Samodzielny Gminny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Błoniu, Powiatowa Stacja Ratownictwa Medycznego oraz placówki niepubliczne
    placówki oświatowe: 5 przedszkoli publicznych, przedszkola oraz żłobki niepubliczne, 5 publicznych szkół podstawowych (+2 prywatne), I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Nr 1
    służby interwencyjne: Komisariat Policji, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, 4 oddziały Ochotniczej Straży Pożarnej.

W mieście znajduje się akwen zarybiany przez PZW.

Dogodne warunki do rozwoju sportu stwarza Centrum Sportu i Rekreacji zarządzające Stadionem Miejskim (w którego siedzibie mieści się KS "Błonianka") i LKS "Olymp". W czerwcu 2017 r. rozpoczęła się budowa największej inwestycji będącej zwieńczeniem modernizacji bazy rekreacyjno - sportowej "Wielofunkcyjnego kompleksu sportowo - rekreacyjnego obejmującego budynek hali sportowo - widowiskowej, budynek krytego basenu wraz z zapleczem techniczno - socjalnym, rekreacyjno - treningowym oraz pozostałą infrastrukturą towarzyszącą".

Wielkim atutem jest położony niedaleko Kampinoski Park Narodowy - miejsce wypoczynku mieszkańców Błonia, jak i Warszawy.
 
 

Oferta inwestycyjna

Atuty przemawiające za inwestowaniem w Błoniu:

    dobra dostępność terenu związana z istniejącymi i projektowanymi powiązaniami komunikacyjnymi o znaczeniu krajowym i regionalnym
    bardzo dobre położenie przy głównych trasach drogowo-transportowych, tj. przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 92 (Moskwa-Berlin) z drogą nr 579 łączącą trasę katowicką z trasą gdańską z pominięciem Warszawy, w odległości dwóch kilometrów od granic gminy - autostrada A2
    przez teren gminy przebiega międzynarodowa magistrala kolejowa "wschód-zachód"
    gmina położona jest obok Warszawy - blisko potencjalnych rynków zbytu i inwestorów
    gmina jest w 95% zwodociągowana
    miasto Błonie jest skanalizowane
    zmodernizowano oczyszczalnię ścieków
    zapewniamy dostawę energii elektrycznej i gazu
    telefonizacja - krótki czas oczekiwania na założenie telefonu
    w Błoniu swoją siedzibę ma Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Powiecie Warszawskim Zachodnim ul. Lesznowska 20a, co daje gwarancję szybkiej pomocy (głównie obszar wokół trasy Warszawa - Poznań)
    nasz Urząd zapewni inwestorom profesjonalną obsługę i przyspieszy rozwiązanie wszelkich problemów formalno-prawnych aby uruchomić planowaną inwestycję.



Historia

Pierwsze wzmianki

Trudno określić dokładną datę powstania Błonia, które jest bez wątpienia jednym ze starszych osiedli na Mazowszu. Opodal dzisiejszego Błonia znajdują się ślady dawnego grodziska, datowanego na XIII w., głębsze warstwy odkrywają pozostałości osadnictwa z VIII wieku. Miejscowość była wzmiankowana już w XI wieku, natomiast pod koniec XII w. Błonie było już dużym osiedlem.

Pierwszą konkretną datą jest rok 1257, kiedy to Konrad II książe mazowiecki i czerski ufundował kościół. Kościół ten pod wezwaniem Świętej Trójcy istnieje po dziś dzień, zaś w wiekach średnich służył najpierw braciom reguły św. Augustyna, a później kanonikom laterańskim. Został wzniesiony w stylu wczesnogotyckim z elementami romańskimi, później przebudowany w gotyku i wreszcie baroku.
Prawa miejskie

2 maja 1338 roku Władysław książe krakowski, łęczycki i dobrzyński nadał miastu prawa magdeburskie. Natomiast w 1380 roku Janusz książe mazowiecki specjalnym przywilejem lokacyjnym na prawie chełmińskim zezwolił, aby mieszkańcy Błonia mieli prawo sądzenia się, byli zwolnieni od wszelkich świadczeń, a także mogli wprowadzać towary na rynek błoński bez opłat celnych. Od końca XIV wieku Błonie pełniło rolę stolicy powiatu.

W XV wieku urodziło się w Błoniu dwóch sławnych w Polsce mężów. Pierwszy z nich, Mikołaj z Błonia - doktor praw, kanonik warszawski i pleban czerski, był członkiem poselstwa polskiego na sobór w Bazylei, ponadto autorem dzieł w języku łacińskim wydawanych także za granicą. Drugi to Maciej z Błonia - uczony, doktor nauk wyzwolonych i medycyny, lekarz nadworny królów Aleksandra Jagiellończyka i Zygmunta I Starego.

Od końca XV wieku miasto było siedzibą starostwa niegrodowego oraz bardzo ważnym ośrodkiem handlowym.

W XVI wieku Błonie było zasobnym miastem, słynącym głównie ze znakomitych szewców i piwowarów. W każdy poniedziałek odbywały się targi, zaś pięć razy w roku jarmarki, przynoszące miastu znaczne dochody.

W 1580 roku król Zygmunt August zezwolił na coroczne wybory burmistrza, natomiast z 1688 roku pochodzi przywilej króla Jana Kazimierza o pobieraniu opłat placowych i targowych. W tym czasie istniał już w Błoniu drewniany ratusz.
Wiek XVIII

W początkach XVIII wieku przez Błonie kilkakrotnie przechodziły wojska szwedzkie, narażając miasto na liczne zniszczenia. Między innymi w 1727 roku spłonął drewniany ratusz. W celu podniesienia miasta z ruin król Stanisław August nadaje Błoniu przywilej o wolności wyboru zwierzchności miejskiej. Nowe władze miejskie, podjęły szereg uchwał, głównie wprowadzających nowe podatki, po to, aby zwiększyć dochody kasy miejskiej. Od 1769 roku Błonie posiadało już aptekę.

W roku 1776 zapadła decyzja o budowie nowego, murowanego ratusza, a w związku z tym uruchomiono miejską cegielnię.

Po najazdach szwedzkich następny ciężki dla Błonia okres to schyłek Rzeczpospolitej, przemarsze wojsk pruskich, Powstanie Kościuszkowskie, kiedy to pod miastem wojska polskie pod wodzą księcia Józefa Poniatowskiego wygrały bitwę. Kolejne obozowania rosyjskie i pruskie przyniosły miastu nowe zniszczenia. W 1795 roku miasto zostaje zajęte przez Prusy.

Czas był tak trudny, że władze miejskie na skutek nadużyć wprowadziły w 1796 roku milicję do badania cen i wagi wyrobów mięsnych i pieczywa. Wtedy także ma swoje miejsce akcja przeciwpożarowa. Na alarm wszyscy się mieli stawić do pożaru.
Zabory

W latach 1807-1815 Błonie należało do Księstwa Warszawskiego, następnie zaś do Królestwa Polskiego. W czasie wojen napoleońskich, jak głoszą podania, miasto gościło Napoleona I, który ponoć zatrzymał się tu przejazdem.

W 1842 przystąpiono do budowy nowego ratusza miejskiego według projektu architekta Henryka Marconiego. Został on usytuowany we wschodniej pierzei rynku.

Przełom wieku XIX i XX odznacza się prężnym życiem gospodarczym. W 1903 roku powstaje "Błońskie Towarzystwo Pożyczkowo-Oszczędnościowe" z siedzibą w Błoniu, które w 1920 roku zmieniło nazwę na "Kasę Spółdzielczą". W tym też roku miasto uzyskało połączenie kolejowe z Warszawą i Łodzią.

W 1912 roku w Błoniu istniało 175 domów, ulice wybrukowano i oświetlono lampami naftowymi, założono park miejski, a drewniane budynki na rynku, w których odbywał się handel, ustąpiły miejsca nowym sklepom. W tym czasie funkcjonował Sąd Pokoju, 4 szkoły powszechne, pracowało 3 lekarzy, 3 felczerów, akuszerka. Poza tym istniała apteka, skład apteczny, fabryka kafli, grzebieni, cegielnia, 2 wytwórnie wód gazowanych, młyn, 3 restauracje, 5 piwowarni i 51 różnorakich sklepów.
Pierwsza wojna światowa

Wybuch I wojny przynosi znów kres spokojnemu życiu. Przez Błonie przetacza się epidemia cholery. Bitwy toczące się pod Błoniem przynoszą liczne ofiary. W roku 1914 płonie budynek ratusza wraz ze wszystkimi aktami (odrestaurowany w 1923r.).

11 listopada 1918 roku Błoniacy rozbrajają Niemców i czuwają nad porządkiem w mieście. Na następnych dwadzieścia lat wraca spokój i kwitnie życie kulturalne i społeczne. Działają liczne towarzystwa i organizacje, wśród nich działa niezwykle prężnie błońskie harcerstwo, towarzystwa oświatowe i związki wyznaniowe. Na specjalną wzmiankę zasługuje również działalność błońskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, mającej swoją siedzibę w zbudowanej w 1905 roku strażnicy.
Okres międzywojenny

Przedwojenne czasy to własna Kasa Chorych, a także różnorodność wszelkiej działalności rzemieślniczej oraz przemysł, a ten ostatni reprezentowany szczególnie przez fabrykę zapałek zatrudniającą 300 osób, jak również fabrykę gwoździ i wyrobów drucianych oraz fabrykę mydła. Pracują także liczne młyny motorowe i cegielnie.

Miasto czerpało dochody z własnych przedsiębiorstw i eksploatacji sieci elektrycznej, rzeźni, targowiska, jak również prowadziło betoniarnię i własną łaźnię miejską - czynną dwa razy w tygodniu. Ponadto szczyciło się pięknym stadionem sportowym na 600 widzów, noszącym imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Stadion ten był w użytkowaniu klubu sportowego "Błonianka", działającego po dziś dzień. Klub sportowy KS "Błonianka" należy do grona najstarszych klubów piłki nożnej w Polsce.

Na terenie miasta znajdują się dwa duże majątki: "Wójtowizna" (z siedzibą przy ul Narutowicza) o powierzchni ok. 130 ha i "Starostwo" (z siedzibą przy ul. Okrzei - dzisiejszy dworek "Poniatówka") o powierzchni ok. 150 ha.
Ponadto było w Błoniu ok. 200 mniejszych gospodarstw.

W Błoniu miały swą siedzibę dwie gminy wiejskie: Pass i Radzików, co sprawiło, że miasto stało się ośrodkiem administracyjnym i gospodarczym terenów okalających.

Od 1900 do 1952 roku istniał powiat błoński.
II woja światowa

W czasie II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej w Błoniu zginęło ok. 2,5 tysiąca osób. W 1939 roku utworzono obóz przejściowy dla jeńców polskich, następnie obóz pracy.

W okolicach ziemi błońskiej działały oddziały Armii Krajowej: obwód "Bażant", ośrodek "Bagno:, jak również inne ugrupowania wojskowe. Przeczytaj też: Historia Narodowych Sił Zbrojnych na terenie Błonia w latach 1939-45 spisana przez Władysława Tylla
Czasy powojenne

Po II wojnie światowej fabryka zapałek przekształciła się najpierw w fabrykę zegarków, a następnie w nowoczesny zakład mechaniki precyzyjnej i elektroniki, produkujący urządzenia peryferyjne, a zatrudniający ponad 2 tysiące osób.

W latach 80-tych zakład ten stał się kolebką NSZZ "Solidarność" zaś Błonie znaczącym ośrodkiem tego ruchu na Mazowszu. Tak miejska "Solidarność", jak i "Solidarność" rolników indywidualnych wyróżniały się aktywnością w "stanie wojennym", aż po klęskę komunizmu w roku 1989.

To właśnie działacze Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" przygotowali w 1989 roku wybory do Sejmu i Senatu, a w rok później I demokratyczne wybory samorządowe.

źródło: www.blonie.pl; Wikipedia

 


 



 

poniedziałek, 19 kwietnia 2021

INNEX


Firma INNEX istnieje od 1998 roku. Nasza firma posiada szeroki zakres oferty, począwszy od bogatej oferty systemów zabezpieczeń, telewizji przemysłowej, poprzez projektowanie i wdrażanie systemów informatycznych oraz specjalistyczne oprogramowania, aż po usługi serwisowe i obsługę firm i osób prywatnych w zakresie szeroko rozumianej informatyki.

Każdy klient jest traktowany indywidualnie, dlatego nasi przedstawiciele profesjonalnie i fachowo udzielają informacji, a także realizują zlecone im prace, zwracając szczególną uwagę na sugestie i propozycje Klienta oraz zgodnie z dostarczoną dokumentacją i aktualnie panującymi przepisami.
Kierujemy się dewizą, że dobro i bezpieczeństwo klienta i powierzonego nam obiektu jest stawiane na pierwszym miejscu.

Dlatego też możemy poszczycić się profesjonalnie wykształconą kadrą pracowniczą posiadającą szereg specjalistycznych certyfikatów, potwierdzających szeroki zakres wiedzy oraz umiejętności. Nasza firma jest przedsiębiorstwem działającym od kilku lat na polskim rynku i z każdym rokiem zdobywa nowe doświadczenia, poparte zadowoleniem naszych klientów.

W ciągu całej działalności firma INNEX rozwinęła zakres wiedzy dotyczącej systemu zabezpieczeń oraz telewizji przemysłowej, co przyniosło firmie uznanie klientów. Niemniej jednak firma INNEX nie odstąpiła od zakresu usług informatycznych, w których także się specjalizuje i w dalszym stopniu pogłębia swoją widzę oraz kształci pracowników w tymże kierunku. Dobra obsługa firm oraz indywidualne podejście do każdego klienta spowodowało, że zostaliśmy obdarzeni zaufaniem wielu znanych i szanowanych firm.


OFERTA - PROFESJONALNE SYSTEMY ZABEZPIECZEŃ:


> Monitoring wizyjny – oferta INNEX

Monitoring przemysłowy zainstalowany w siedzibie firmy pomoże na bieżąco kontrolować wydarzenia w biurach i na terenie zakładu. To rozwiązanie, z którego na co dzień korzystają już nie tylko duże przedsiębiorstwa i organizacje, ale i małe firmy chcące wykorzystać potencjał zdalnego monitoringu wizyjnego dla zabezpieczenia swoich budynków. Monitoring przemysłowy oferowany przez INNEX gwarantuje bieżący podgląd pomieszczeń, w których zainstalowano kamery, zapis i archiwizację zarejestrowanych zdarzeń, oraz kontrolę działań pracowników i monitorowanie ruchu w firmie. Sprawdź, co możemy zaoferować Twojej firmie. Każdy klient INNEX traktowany jest indywidualnie, a projekty systemu monitoringu CCTV dopasowujemy do specyficznych wymagań każdego budynku. Wybierając odpowiednią instalację monitoringu wizyjnego, bazujemy na analizie funkcjonowania firmy i rozplanowania przestrzennego budynku, ustawiając kamery bez czujników oraz z wbudowanym czujnikiem ruchu w odpowiednich pozycjach na terenie całego zakładu. Eliminujemy martwe pola, wykorzystując w pełni możliwości monitoringu wizyjnego. Zadbaj o bezpieczeństwo swojej firmy i zyskaj wgląd we wszystkie wydarzenia na terenie zakładu z dowolnego miejsca na świecie.Chcąc zapewnić bezpieczeństwo i ochronę swojego mienia, zarówno prywatnego jak i firmowego warto zadbać o ciągły monitoring wizyjny pomieszczeń lub całego budynku. Wybierając INNEX inwestujesz w jakość, gwarancję indywidualnego doboru instalacji do Twoich potrzeb i profesjonalny montaż wykonany przez doświadczonych techników. Zdalny monitoring wizyjny umożliwi podgląd obrazu rejestrowanego przez kamery w czasie rzeczywistym z dowolnego urządzenia, a także sprzężenia czujników z systemem centrali alarmowej w razie wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia. INNEX oferuje doradztwo, indywidualne przygotowanie projektu oraz profesjonalny montaż monitoringu wizyjnego. Oferta kierowana jest do wszystkich firm i klientów indywidualnych chcących wykorzystać możliwości systemów monitoringu CCTV na swoim terenie.


> Systemy alarmowe i przeciwpożarowe - Akustyczny sygnał alarmu uruchamia się w przypadku włamania lub w razie pożaru. Sygnalizowane są również wszelkie próby sabotażu instalacji alarmowej np. przecięcie przewodów. Tak jak sam krzyk nie rozwiąże problemu powstałej rany, tak samo sygnalizacja alarmu przy pomocy dźwięku lub światła, choćby najbardziej spektakularna, nie rozwiązuje jeszcze problemu włamania.
Tym bardziej, że w czasie włamania możemy być nieobecni w domu, czy jakimkolwiek innym chronionym przez system alarmowy obiekcie. Ponadto w systemie alarmowym może wystąpić awaria lub jakiekolwiek inne zdarzenie, które z naszego punktu widzenia jest na tyle ważne, że chcemy być o nim poinformowani. Dlatego zaawansowane systemy sygnalizacji włamania i napadu wyposażone są w mechanizmy i urządzenia służące do monitoringu i powiadamiania. Funkcje monitoringu i powiadamiania są realizowane za pośrednictwem linii telefonicznej.

Idea monitoringu telefonicznego polega na wysyłaniu przez centralę alarmową odpowiednich sygnałów do stacji monitorującej, czyli do urządzenia odbiorczego. Zazwyczaj obsługę monitoringu oferują agencje ochrony, gdzie informacje zbierane przez stację monitorującą są na bieżąco analizowane i gdzie podejmowana jest decyzja o konieczności ewentualnej interwencji.

Funkcja powiadamiania realizowana jest przez centralę alarmową przy pomocy komunikatów głosowych odtwarzanych przez syntezery mowy lub komunikatów tekstowych wysyłanych w odpowiednim formacie na pager czy też w formie SMS na telefon komórkowy. Dzięki temu właściciel systemu alarmowego, lub upoważnione przez niego osoby, mogą być na bieżąco informowane o alarmach lub innych wybranych zdarzeniach w chronionym obiekcie.

Oprócz faktu, że system chroni nas przed włamaniem, to istotnym i ogromnym zagrożeniem, nie tylko dla naszego dobytku, jest ogień. System sygnalizuje zaistnienie pożaru i uruchamia alarm. Jednak trzeba uważać, że żaden system alarmowy nie potrafi zapobiec powstaniu pożaru. Jednak - dzięki wczesnej sygnalizacji - może uratować komuś życie i ograniczyć straty materialne do minimum.

System alarmowy składający się z centrali alarmowej, czujek oraz urządzenia sygnalizacji alarmu charakteryzuje się łatwym montażem i nieskomplikowaną obsługą. Centrale alarmowe: mogą posiadać 4 do 8 wejść sygnalizacyjnych (dla niewielkich obiektów), a niektóre systemy mogą mieć możliwość przyłączenia nawet 64 czujek (dla obiektu typu: hale, magazyny, średniej wielkości hurtownie).

Oprócz podstawowych funkcji centrale alarmowe mogą być wyposażone w wiele dodatkowych rozwiązań technicznych:

    podłączenie centrali do komputera, co umożliwia wizualizację stanu systemu alarmowego na monitorze oraz niezależną obsługę, zarówno na miejscu jak i zdalną poprzez sieć internetową,
    sterowanie pracą centrali przez telefon z funkcją tonowego wybierania numerów DTMF (z możliwością sprawdzenia stanu systemu i wyjść dozorowych oraz wykonywania niektórych funkcji użytkownika),
    manipulatory LCD (stosowane w większych systemach),
    syntezer mowy (przechowuje komunikat słowny o alarmie).

Czujki stosowane w systemach:

    ruchu pasywnej podczerwieni (POP),
    dualne (detekcja ruchu i promieniowania mikrofalowego),
    magnetyczne (umożliwiają rozszerzenie ochrony również na drzwi, okna i inne elementy ruchome),
    akustyczne (m. in. wykrywające stłuczenie szkła),
    wibracyjne,
    sejsmiczne,
    bariery podczerwone (punkt-punkt),
    radiolinie,
    kurtyny.

System sygnalizacji przeciwpożarowej jest przeznaczony przede wszystkim do wykrywania i sygnalizowania pożaru, powiadamiania właściwych służb interwencyjnych oraz sterowania przeciwpożarowymi urządzeniami zabezpieczającymi.
Czujki pożarowe umożliwiają automatyczne wykrywanie pożaru np. czujki dymu (jonizacyjne, optyczne punktowe, liniowe), reagują na szybki przyrost lub przekroczenie ustalonego progu temperatury oraz reagują na promieniowanie ultrafioletowe płomienia pożaru.

Dobór odpowiednich czujek dla konkretnego pomieszczenia w zabezpieczonym obiekcie decyduje o skuteczności systemu wykrywania pożaru.


> Systemy informatyczne - Komputery stanowią integralną część całego systemu teleinformatycznego i w dużej mierze od nich zależy jakość funkcjonowania całego systemu. Nowe technologie wprowadzane przez producentów przy budowie podzespołów powodują coraz szybszą i bardziej niezawodną pracę jednostek. Niestety, niezależnie od nowoczesności i jakości sprzętu, w przypadku niewłaściwej jego konfiguracji borykamy się z wieloma problemami uniemożliwiającym nam komfortową pracę na nowoczesnym sprzęcie. Proponujemy optymalne rozwiązania polegające na ocenie przydatności sprzętu do celu jego zastosowań, modernizację sprzętu, konfigurację systemów operacyjnych lub w razie potrzeby dostarczenie nowego sprzętu który spełni pokładane w nim oczekiwania. Wiele kłopotów sprawia często niewłaściwa konfiguracja związana z użytkowaniem pewnych programów narzędziowych przeznaczonych dla firm. Sporo problemów stwarzają w szczególności programy księgowe i magazynowe, nie rzadko współpracujące w sieciach. Proponujemy Państwu instalację tych programów, oraz konfigurację składników sieciowych niezbędnych do ich prawidłowego funkcjonowania


> Sieci komputerowe - Szybka wymiana informacji nie tylko poprzez Internet ale również wewnątrz firmy stanowi bardzo istotny (o ile nie najistotniejszy) element funkcjonowania przedsiębiorstwa. Transfery danych, plików, serwisy bankowe, poczta elektroniczna to tylko niektóre zastosowania niezbędne w firmie. Firma nasza proponuje Państwu, budowę sieci komputerowych w oparciu o nowe technologie, stosowane przez firmy zachodnie. Niezawodność połączeń i szybkość uzyskiwanych transferów są najlepszym wyznacznikiem jakości. Proponujemy budowę sieci kompleksowo, czyli od projektu aż do uruchomienia urządzeń sieciowych po nowej strukturze, jak również wykonawstwo dowolnego etapu budowy sieci (sam projekt, budowa lub uruchomienie.) Nowość stanowią sieci bezprzewodowe, nie wymagające połączeń kablowych pomiędzy urządzeniami, szczególnie przydatne w miejscach w których ułożenie przewodu jest z różnych przyczyn niemożliwe.


> Kamery termowizyjne - Pomiar temperatury ciała - Wszystkie obiekty o temperaturze wyższej niż zero absolutne emitują spektrum promieniowania podczerwonego. Przetwornik kamery termowizyjnej rejestruje promieniowanie o długości fali w zakresie 8-14μm. Kamera przetwarza obraz promieniowania na wartości w skali szarości, dla których algorytm analityczny ustala i przekazuje wartości temperatur. Model pomiarowy bazuje na krzywej temperaturowej poziomu szarości i jest kalibrowany do ciała czarnego. Hikvision bazując na własnych przetwornikach i zaawansowanych algorytmach dla kamer termograficznych uzyskuje dokładność do ±0.3°C.


> System monitorowania pojazdów - Monitoring w tramwajach i autobusach - cyfrowe rejestratory obrazu mobilne zostały specjalnie zaprojektowane do zastosowań mobilnych np. w pojazdach komunikacji miejskiej(monitoring autobusów, monitoring w tramwajach, monitoring przejazdów kolejowych). Każdy z pojazdów może zostać wyposażony w wiele kamer od 1 do 16 które rejestrują zdarzenia wewnątrz jak i na zewnątrz pojazdu.
Do zalet monitoringu przejazdów kolejowych, tramwajów i autobusów można zaliczyć:

    poprawę bezpieczeństwa pasażerów jak i personelu,
    redukcje przypadków demolacji pojazdów,
    możliwość - odtworzenia przebiegu wypadków,
    możliwość - wykrycia sprawców wszelkich wykroczeń oraz przestępstw na terenie pojazdu.
    obraz z kamer jest rejestrowany lokalnie w pojeździe, jak również może być na bieżąco transmitowany do centrali za pomocą łączności bezprzewodowej GSM/GPRS.
    cyfrowe rejestratory Mobilne mogą współpracować także z systemem pozycjonowania GPS co znacznie rozszerza możliwości oferowane przez system.
    zapis zdarzeń wewnątrz i na zewnątrz pojazdu do celów archiwalnych z możliwością odtworzenia;
    podgląd bieżący z zainstalowanych kamer wykorzystywany np. przez kierowcę autobusu, motorniczego czy instruktora jazdy;
    kontrola pracy pracowników (w przypadku firmy przewozowej, pojazdów komunikacji zbiorowej)
    kontrola przebiegu egzaminu na prawo jazdy;
    synchronizacja systemu monitoringu z systemem alarmowym pojazdu, centralnym zamkiem, zapłonem itp.


> Fotowoltaika - Fotowoltaika wykorzystuje energię elektryczną wprost ze słońca. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu dostarczamy kompleksową usługę. Zaczynając od samego zaprojektowania systemu solarnego, analizy inwestycji, przygotowania, po montaż oraz konserwację fotowoltaiki we Wrocławiu.Poszukując alternatywnych źródeł energii odnawialnej, jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań jest fotowoltaika. Dziedzina ta ciągle zyskuje na popularności i gwarantuje skuteczne metody pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Dzięki fotowoltaice można w łatwy sposób przetworzyć energię słoneczną przy użyciu paneli fotowoltaicznych. Wyprodukowaną energię z systemów solarnych w pierwszej kolejności zużywamy na potrzeby naszego gospodarstwa domowego, a następnie jej nadwyżka trafia do zakładu energetycznego, w którym jest magazynowana. Powoduje to, że po upływie kilku lat nie są już generowane żadne opłaty, oprócz stałej opłaty za prowadzenie przyłącza rzędu ok. 12 zł w ciągu miesiąca. Jeśli chciałbyś zmniejszyć swoje dotychczasowe opłaty za prąd, a jednocześnie wpływać na środowisko - zadzwoń. Posiadamy szeroką wiedzę i bogate doświadczenie, stając się specjalistami na rynku w dziedzinie ogniw fotowoltaicznych we Wrocławiu. stotnym czynnikiem przemawiającym za montażem paneli fotowoltaicznych są wyżej wspomniane oszczędności kosztów, będące wcześniej naliczane poprzez zużywanie prądu energetycznego. Statystycznie zwrot kosztów następuje do 7 lat. Warto zaznaczyć, iż fotowoltaika to forma niezależności oraz komfortu dla klienta, a szczególnie zabezpieczenia jego budżetu domowego, który nie musi przejmować się stale rosnącymi opłatami za prąd. Na czas montażu paneli słonecznych ma wpływ wielkość konstrukcji wybranej przez klienta, jednakże zazwyczaj montaż ten ogranicza się do 2 dni. Szybkość wykonania jest atutem naszej pracy oraz gwarancją na czystsze powietrze bez emisji szkodliwych związków, co w efekcie daje poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego oraz otoczenia, w którym przebywamy. Podsumowując zalety, energia fotowoltaiczna jest inwestycją na lata, która zapewnia naszym bliskim stabilne i darmowe źródło energii odnawialnej.

Zalety systemów solarnych we Wrocławiu: Oszczędność pieniędzy (Panele fotowoltaiczne zmniejszają rachunki za prąd o 90%), dofinansowanie (Możliwość uzyskania dotacji we Wrocławiu na budowę paneli fotowoltaicznych), samodzielność (Własne panele fotowoltaiczne to uniezależnienie się od wzrostu cen za energię).


Firma INNEX to 19 LAT DOŚWIADCZENIA, 50+ ZATRUDNIONYCH SPECJALISTÓW, 380+ ZADOWOLONYCH KLIENTÓW



źródło: www.innex.pl