marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

poniedziałek, 8 marca 2021

OPEC GRUDZIĄDZ

 


                                                               

  


Grupa OPEC zajmuje się wytwarzaniem, przesyłaniem, dystrybucją i obrotem ciepłem na terenie miasta Grudziądza, a także  wytwarzaniem i obrotem energią elektryczną zgodnie z przepisami Prawa Energetycznego oraz udzielonymi koncesjami. Zarządzamy miejską siecią ciepłowniczą zasilaną ze źródła ciepła Elektrociepłownia Łąkowa. Poza obszarem dystrybucji gwarantujemy dostawy ciepła ze źródeł lokalnych. Zajmujemy się także produkcją biopaliw peletu ze słomy.

MISJA


Misją Grupy OPEC jest zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego mieszkańcom i podmiotom gospodarczym oraz dostarczanie energii elektrycznej wytwarzanej w kogeneracji przy akceptowalnym przez nich i ekonomicznie uzasadnionym poziomie cen, z zachowaniem zasad odpowiedzialności społecznej.


WARTOŚCI OPEC GRUDZIĄDZ:


1. Jako dostawca niezbędnej usługi budujemy swoją pozycję rynkową podejmując decyzje w odpowiedzialności za przyszłość:

    spółek Grupy OPEC,
    Klientów,
    Partnerów biznesowych,
    zatrudnionych Pracowników,
    społeczności lokalnej.

2. Wobec Klientów, partnerów handlowych, konkurentów, pracowników i społeczności lokalnej kierujemy się zasadami:

    uczciwości,
    praworządności ze szczególnym uwzględnieniem eliminowania praktyk korupcyjnych
    rzetelności,
    wiarygodności,
    przejrzystości działań, które mają związek ze społeczeństwem,
    aktywną obecnością w środowisku lokalnym.

                
3. Decyzje zarządów spółek Grupy OPEC służące realizacji ich zadań i rozwoju uwzględniają:

    > zasadę zrównoważonego rozwoju,
    > odpowiedzialność wobec otoczenia,
    > odpowiedzialność wobec pracowników.

4. Nadajemy znaczenie

 osobistym wartościom zatrudnionych pracowników jak:

    > szacunek wobec innych – poszanowanie godności, przekonań i poglądów,
    > zachowanie tajemnicy służbowej i poufności danych,
    >uczciwe wykonywanie swoich obowiązków,
    >dbałość o atmosferę w pracy,
    >nietolerancja dyskryminacji.

5. Uznajemy, że rolą przełożonych jest stworzenie warunków pracy, w których relacje między ludźmi oparte są na prawości, uczciwości i współpracy.


Grupa OPEC powstała w celu zaspokajania potrzeb cieplnych mieszkańców, firm i instytucji Grudziądza, dlatego jesteśmy szczególnie zaangażowani w życie społeczne otoczenia w którym działamy.

Nasza aktywność społeczna to przede wszystkim współpraca z placówkami oświatowymi. Prowadzimy szereg akcji edukacyjnych, zachęcających do racjonalnego korzystania z ciepła. Uczestniczmy w wydarzeniach kulturalnych miasta, wspierając artystów i ludzi sztuki związanych z Grudziądzem.

Promujemy rozwój aktywności sportowej wśród lokalnej społeczności i pracowników. Uważamy, że uprawianie sportów przekłada się pozytywnie nie tylko na rozwój fizyczny, ale także na nastawienie i sposób życia, także zawodowego.



ODPOWIEDZIALNY PRZEDSIĘBIORCA


Jako przedsiębiorstwo energetyczne jesteśmy świadomi skali i charakteru swojego oddziaływania na środowisko. Od wielu lat wprowadzamy rozwiązania, które ograniczają wpływ naszej działalności na środowisko naturalne:

    w 1973 roku uruchomiliśmy Ciepłownię Łąkowa I z siecią ciepłowniczą do osiedla Kopernika i Strzemięcin. Wydajność tego źródła stanowiła 80% wszystkich wyeksploatowanych kotłowni. W latach 80 XX wieku oddaliśmy do użytku Ciepłownię Łąkowa II. Działania te pozwoliły na zlikwidowanie  kotłowni lokalnych  przynosząc pierwsze znaczące korzyści w zakresie ograniczenia korzystania z zasobów nieodnawialnych i emisji zanieczyszczeń, w tym CO2,

    od 1985 roku prowadzimy działania mające na celu likwidację niskiej emisji poprzez podłączanie kotłowni węglowych do miejskiej sieci ciepłowniczej. W latach 2001-2002 w skutek realizacji inwestycji Sieć Północ  zlikwidowaliśmy 38 kotłowni. Do dnia 31.12.2015 roku zlikwidowaliśmy 86 niskoemisyjnych kotłowni,

    w 1994 roku przystąpiliśmy do modernizacji i automatyzacji węzłów cieplnych przynoszącej dalsze korzyści dla środowiska. Efekt wzmocniliśmy analizą systemów ciepłowniczych. Obecnie 100% urządzeń posiada automatykę pogodową, 75% zdalny odczyt liczników, ok. 40% jest objętych telemetrią,

    w 1996 roku w wyniku ekonomizacji procesu wytwarzania ciepła rozpoczęliśmy skojarzoną produkcję ciepła i energii elektrycznej w Elektrociepłowni Łąkowa,

    w drugiej połowie lat 90 XX wieku procesy przetwarzania wody oparte na działaniu kwasów i zasad zastąpiliśmy technologią odwróconej osmozy, całkowicie bezpieczną dla środowiska w zakresie odpadów,

    w 2005 roku zajęliśmy się organizacją rynku paliw odnawialnych powołując do życia spółkę OPEC-BIO; potrzeba przetwarzania surowca rolniczego na biomasę przyniosła poza efektem dla środowiska efekt ekonomiczny dla lokalnych gospodarstw rolnych,

    w latach 2009 i 2011 uruchomiliśmy kolejne turbozespoły zwiększając stopień skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej z 6 do 18 MWe,

    od 2010 roku dzięki współspalaniu biomasy spełniamy kryteria pakietu energetyczno-klimatycznego,

    w latach 2011-2013 zrealizowaliśmy kolejną po Sieci Północ znaczącą inwestycję Sieć Strzemięcin w zakresie rozwoju infrastruktury i ochrony środowiska polegającą na wymianie i przebudowie sieci ciepłowniczej zasilającej osiedle Strzemięcin. Łącznie wymieniono 7,5 km sieci ciepłowniczej,

    w 2015 roku przystąpiliśmy do realizacji II i III etap Projektu Strzemięcin. Także w 2015 roku przystąpiono do realizacji projektu  KAWKA II – likwidacji niskiej emisji na starówce miasta,

    w 2016 roku wybudowaliśmy nowoczesną instalację podczyszczania ścieków przemysłowych umożliwiającą ponowne ich wykorzystanie w procesie produkcji ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji. Przełożyło się to na redukcję ilości ścieków odprowadzanych do środowiska wodnego.



PRZYJACIEL ŚRODOWISKA

Mając świadomość, że nasza działalność ma wpływ na najbliższe otoczenie i środowisko, jednym   z   nadrzędnych   priorytetów  w procesie zarządzania jest dbałość o zachowanie zasad zrównoważonego rozwoju.

Oszczędna gospodarka surowcami

Spółka OPEC-BIO produkuje  paliwa ekologiczne ze słomy zbóż, siana i roślin energetycznych zaliczane do odnawialnych źródeł energii. Paliwa te współspalamy w Elektrociepłowni Łąkowa w celu wytworzenia ciepła i energii elektrycznej. Pozwala nam to nie tylko na zmniejszenie ilości stosowanych paliw kopalnych, ale przede wszystkim przyczynia się do poprawy jakości powietrza poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń.

Ochrona powietrza atmosferycznego

Ochrona powietrza atmosferycznego realizowana jest nie tylko w miejscu centralnego źródła ciepła, ale także na obszarze całego miasta Grudziądza, w wyniku zrealizowanych dotychczasowo projektów: KAWKA, Sieć Strzemięcin, Sieć Północ.

Pozytywny wpływ na jakość powietrza uzyskujemy poprzez stosowanie wysokosprawnych urządzeń do oczyszczania gazów odlotowych powstających w procesie spalania. Monitorowanie stężeń substancji w spalinach realizujemy w sposób ciągły i okresowy, dzięki czemu na bieżąco kontrolujemy zgodność z dopuszczalnymi stężeniami zanieczyszczeń określonymi w pozwoleniu zintegrowanym.

Ochrona przed hałasem


Dbamy o to, by nie przekraczać dopuszczalnych norm emisji hałasu wprowadzanego do środowiska. Stosujemy urządzenia o niskim poziomie akustycznym oraz ochronie akustycznej pomieszczeń technicznych. Dotrzymywanie standardów w zakresie emisyjności hałasu realizujemy także poprzez utrzymywanie w należytym stanie technicznym urządzeń energetycznych i pomocniczych.

Ochrona wód


Minimalizujemy nasze oddziaływanie na środowisko wodne poprzez stosowanie nowoczesnej armatury, profilaktyki i cyklicznych przeglądów sieci ciepłowniczej, a także monitoringu procesów technologicznych oraz racjonalnego planowania remontów.

Gospodarka odpadami

Zagospodarowujemy odpadów paleniskowe, które zgodnie z obowiązującym prawem wykorzystywane są m.in. do utwardzania dróg i innych powierzchni, odciążając jednocześnie istniejące składowiska odpadów.


Ważnym elementem efektywnego zarządzania w Grupie OPEC jest ciągłe wyznaczanie obszarów, dla których istnieje możliwość zmniejszenia uciążliwości środowiskowej.

Nasze działania zostały dostrzeżone i docenione przez Prezydenta Miasta Grudziądza oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

źródło: www.opec.grudziadz.pl

 



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz