marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

czwartek, 8 października 2020

URZĄD MIASTA MIĘDZYZDROJE

 



Międzyzdroje (niem. Misdroy) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Międzyzdroje, położone nad Morzem Bałtyckim, na wyspie Wolin. Międzyzdroje są ośrodkiem wypoczynkowym i turystycznym. W Międzyzdrojach znajduje się plaża naturystów, w odległości 3 km od mola na zachód. W mieście znajduje się siedziba dyrekcji Wolińskiego Parku Narodowego. Popularną letnią imprezą rozrywkową jest organizowany corocznie w lipcu Europejski Festiwal Gwiazd.

Nazwa
Nazwa Międzyzdroje jest rodzaju niemęskoosobowego i oznacza miejsce między zdrojami. Poprawna forma dopełniacza brzmi: Międzyzdrojów.

Międzyzdroje leżą w północno-zachodniej części woj. zachodniopomorskiego, w zachodniej części powiatu kamieńskiego, w zachodniej części gminy Międzyzdroje.

Miasto znajduje się nad Zatoką Pomorską, w środkowej części wybrzeża wyspy Wolin, 14 km na północny wschód od Świnoujścia, 14 km na północny zachód od miasta Wolina i 21 km na południowy zachód od Kamienia Pomorskiego. 3 km na południowy zachód od niego położone jest jezioro Wicko Małe, zatoka Zalewu Szczecińskiego. Międzyzdroje od wschodu i południa graniczą z terenami Wolińskiego Parku Narodowego.

Według danych z 1 stycznia 2009 powierzchnia miasta wynosi 4,50 km².

W latach 1946–1998 miasto administracyjnie należało do woj. szczecińskiego.

Część wschodnia Międzyzdrojów leży na zachodnich stokach morenowego Pasma Wolińskiego, na którym w odległości 4–5 km dominują wzniesienia Gosań i Grzywacz, a na południe od miasta Leśnogóra (91 m n.p.m.).

Miasto znajduje się na pograniczu części polodowcowej i części naniesionej przez wody, stąd w jego granicach występują elementy kompleksów siedliskowych Półwyspu Przytorskiego (plaża, wydmy, torfowiska), jak i elementy wysoczyzny polodowcowej (klify, wzgórza morenowe).

W Międzyzdrojach zauważalna jest silna antropopresja i niszczenie pasa wydm nadmorskich, będących naturalną ochroną terenów nadmorskich. Miasto jest położone nad Zatoką Pomorską, nad wąskim pasem wydm, który jest intensywnie zagospodarowany przez infrastrukturę turystyczną. W kilku miejscach grzbiet nadmorskiego wału został zabudowany przez punkty gastronomiczne i hotel Amber Baltic. W zachodniej części Międzyzdrojów na fragmencie wydmy wybudowano deptak spacerowy. Środkową część wybrzeża wydmowego pokrywają skwery i park miejski. We wschodniej części Międzyzdrojów, gdzie wybrzeże wydmowe przechodzi w klif znajduje się przystań morska. Na pas wydm wpłynęła także rozbudowa mola spacerowego. Głównym ciekiem wodnym jest struga Stary Zdrój, która wypływa z centrum Międzyzdrojów w kierunku południowym, gdzie uchodzi do jeziora Wicko Małe. Międzyzdroje otoczone są na lądzie obszarem „Wolin i Uznam”, a od morza strefą „Ostoja na Zatoce Pomorskiej”, będącymi specjalnymi obszarami ochrony przyrody programu Natura 2000.W mieście znajdują się pomniki przyrody i drzewa pomnikowe.

Układ przestrzenny tworzy 69 ulic z placem Neptuna oraz osiedle mieszkalne Lubiewo. Nadmorska część miasta Międzyzdroje skupia historyczne zabudowania kurortu i Park Zdrojowy, które są objęte ochroną konserwatorską. Część obszaru położona u podnóża Kawczej jest zabudowana wysokimi budynkami wypierającymi zabudowę historyczną. Wschodnia część miasta stanowi obszar zurbanizowany o zróżnicowanym sposobie użytkowania, właściwym dla centralnej części miasta, strefy podmiejskiej i osiedla mieszkaniowego.

Charakterystycznym obiektem w Międzyzdrojach jest molo żelbetowe o długości 395 m, przy którym końcu znajduje się przystań żeglugi przybrzeżnej.

Po wschodniej stronie wejścia na molo ustawiona jest szafka meteorologiczna z przełomu XIX/XX w., będąca obiektem małej architektury. Przeszklona witryna z termometrem, higrometrem i barometrem, informuje spacerujących kuracjuszy i turystów o stanie pogody. Dekoracja odlanego trzonu naśladuje wykończenie snycerskie. Szafkę zwieńczają tympanony (zwrócone w cztery strony świata) z przedstawieniem scenek zoomorficznych: piejący kogut – wschód, pszczoły wokół ula – południe, lecąca sowa – zachód, nietoperz – północ. Została uratowana przed zniszczeniem i odnowiona z inicjatywy miejscowych działaczy PTTK. Po przestawieniu wieżyczki w inne miejsce nie pokrywa się ze stronami świata


WARTO ZOBACZYĆ:

* ALEJA GWIAZD - dzieło prof. Adama Myjaka związane z organizowanym od 1996r. Festiwalem Gwiazd. Jest to nietypowa aleja, na której uwieczniono w brązie ponad 100 odcisków dłoni artystów i pomniki, upamiętniające wielkie postacie kina i teatru. Aleja Gwiazd jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji miasta, położona przy hotelu Vienna House Amber Baltic, który w swoich gościnnych progach corocznie gości uczestników festiwalu. Pierwsze odciski dłoni w 1996 r. odcisnęli min.: Beata Tyszkiewicz, Daniel Olbrychski, Janusz Gajos, Bogusław Linda. Aleja posiada obecnie prawie 200 odcisków dłoni. Ponadto znajdują się rzeźby aktorów: Jana Machulskiego, ławeczka Gustawa Holoubka, stolik Krzysztofa Kolbergera oraz wybitnych reżyserów: Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Jeremiego Przybory. W lutym 2018r., po rozstrzygnięciu przetargu rozpoczęła się planowana przebudowa Alei Gwiazd w Międzyzdrojach. Przebudowa polega na poszerzeniu alei, wymianie nawierzchni i podbudowy, oraz podwyższeniu części terenu pełniącego funkcję sceny.  W nowej posadzce będzie możliwość umieszczenia 553 płyt z odlewami odcisków dłoni artystów, w tym 187 już istniejących. Wzdłuż ciągów pieszych zaplanowano elementy małej architektury: ławki, siedziska, kosze na śmieci oraz lampy oświetleniowe. Obecna brama wejściowa zostanie przeniesiona. Przy wejściu na aleję zostanie zamontowana tablica multimedialna tzw. infokiosk z napisem „Międzyzdroje Aleja Gwiazd”, gdzie można będzie znaleźć informacje na temat umieszczonych w alei odcisków dłoni czy płaskorzeźb.


* MOLO – o długości 395 m, najdłuższe betonowe molo w Polsce. Pierwsze drewniane molo zostało wybudowane w 1884 roku.
Do końca XIX wieku oddano do użytku cztery dalsze mola. Główne molo o długości 370 metrów w miejscu obecnego, Ufundował międzyzdrojski przedsiębiorca Bötther, który zainwestował w jego budowę 250 tysięcy marek. Molo zostało uroczyście oddane 1 lipca 1906 roku. W tym samym roku na jego głowicy zbudowano przystań dla statków pasażerskich i kawiarnię. Stare pocztówki i mapy przedstawiają krótkie mola, na których znajdowały się szatnie oddzielne dla pań, panów i dzieci oraz miejsca do leżakowania.


* MIĘDZYNARODOWY DOM KULTURY – w 1860 r. belgijski kupiec Arnold Lejeune wybudował okazałą willę jedną z najpiękniejszych na Pomorzu Zachodnim, oraz założył Park Zdrojowy. Materiały użyte do budowy były najwyższej jakości. Została zbudowana w modnym wówczas stylu klasycystycznym. Budynek 1879 stał się własnością gminy i funkcjonował jako Dom Zdrojowy (kurhaus).


* PARK ZDROJOWY im. FRYDERYKA CHOPINA – założony przez belgijskiego kupca Arnolda Lejeune w XIX wieku, rosną w nim efektowne okazy dębów, platany pochodzenia greckiego, żywotniki i cisy.


* GABINET FIGUR WOSKOWYCH - wystawa 100 woskowych postaci naturalnej wielkości ludzi ze świata nauki polityki, sztuki i bajki. Najmłodsi spotkają tu swoich ulubieńców, min.: Shreka, Królową Śniegu, Jasia i Małgosię.


* PLANETARIUM - na 7 metrowej kopule wyświetlane są za pomocą cyfrowego projektora trójwymiarowe obrazy pochodzące z kosmosu.



* OCEANARIUM - oko w oko z rekinem takie spotkanie możesz przeżyć tylko w oceanarium! Zobaczysz ryby morskie i słodkowodne m.in niebezpieczne mureny, piranie, skrzydlice oraz kolorowe ryby z raf koralowych. Na powierzchni 3000 m2, 3 poziomy. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań jest ono unikalne, nie tylko w skali regionu lecz i całego kraju. Specjalną atrakcją jest przejście przez 16 metrowy półtunel, 220 ton wody z okazami z najdalszych zakątków świata oraz najnowocześniejsze rozwiązania multimedialne.


* KAPLICA STELLA MATUTINA z 1902 r. z ryglową wieżyczką. Siedziba Sióstr Boromeuszek, które pełnią swoja posługę w Międzyzdrojach nieprzerwanie od ponad 100 lat. Podczas II wojny światowej siostry udzielały pomocy bez względu na pochodzenie wszystkim rannym, żołnierzom i osobom, które zostały skierowane tu na roboty przymusowe. Do 1945 roku kaplica była jedyną świątynia katolicką na wyspie Wolin. W 1952 roku kaplicę odwiedził Prymas Polski Stefan Kardynał Wyszyński.


* SCHODY RELACJI PLAŻA – KAWCZA GÓRA to obiekt wyjątkowy. Najdłuższe na polskim wybrzeżu schody o łącznej długości 128,5 m pozwalają wspiąć się na brzeg klifowy o wysokości 51 m.


* KOŚCIÓŁ PARAFIALNY pod wezwaniem św. Piotra Apostoła z 1862 r. - usytuowany na Królewskim Wzniesieniu, którego wieża dominuje nad krajobrazem miasta. Architektem był Friedrich August Stüler, a współautorem projektu i znaczącym sponsorem był król pruski Fryderyk Wilhelm IV. W 2016 roku podczas XXXV jubileuszowego Zjazdu Żołnierzy AK miała miejsce uroczystość podczas której odsłonięto pomnik wzorowany na 3 krzyżach wileńskich.


*
MUZEUM PRZYRODNICZE WOLIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO – to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w Polsce. W kasie muzeum można otrzymać audio przewodniki oraz nabyć wydawnictwa o tematyce przyrodniczej – przewodniki, mapy oraz pamiątki. W muzeum na wystawach stałych i czasowych podziwiać można bogaty świat przyrody – roślin i zwierząt wyspy Wolin.


*
ZAGRODA POKAZOWA ŻUBRÓW - oddalona od miasta o 1,2 km, na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Utworzona w 1976 roku jako obiekt turystyczno – edukacyjny Parku. Zagroda  zajmuje 28 ha, z czego żubry mają do swojej dyspozycji wybieg o powierzchni 20 ha, w tym 0.5 ha stanowi zagroda kwarantannowa.Żubry nizinne, do których zaliczane są także żubry wolińskie, są wpisywane i specjalnie oznaczane w Księdze Rodowodowej Żubrów. Ich imiona w Polsce zaczynają się na sylabę PO - pierwsze litery słowa POLAND.


*
WZGÓRZE GOSAŃ (94 m.n.p.m)  - najwyższe w Polsce wzniesienie klifowe. Dojazd drogą nr 102 w kierunku Kołobrzegu, ( ok. 4 km od centrum Międzyzdrojów ).


*
BAŁTYCKI PARK MINIATUR –  w parku można zobaczyć modele najciekawszych zabytków w skali 1:25 pochodzących z państw leżących nad Morzem Bałtyckim. W środku parku znajduje się miniatura Morza Bałtyckiego. Do dyspozycji zwiedzających są przewodnicy, którzy podczas 45 minutowej podróży opowiedzą o historii prezentowanych zabytków. A na deser przygotowano makietę miniaturowych kolejek, które na powierzchni 200 m2 nie pozwolą oderwać od siebie wzroku małych i dużych.

(żródło: Wikipedia; strona Urzędu Miasta w Międzyzdrojach - www.miedzyzdroje.pl) 

 


 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz