marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

środa, 14 października 2020

BUDOWA KANALIZACJI W TARNOWSKICH GÓRACH

 
 

Projekt pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz oczyszczalni ścieków komunalnych w Tarnowskich Górach” przyczynia się do zmniejszenia różnic gospodarczych i społecznych pomiędzy regionami Unii Europejskiej.

Zasadniczym celem przedsięwzięcia jest rozwiązanie problemu gospodarki wodno – ściekowej na terenie Miasta Tarnowskie Góry. Usprawnienie systemów kanalizacji sanitarnej i deszczowej odgrywa decydującą rolę dla odnowy wód powierzchniowych oraz zbiorników wód podziemnych, stanowiących ujęcia wody pitnej dla części aglomeracji śląskiej.


Program inwestycyjny obejmuje następujące cele:

    rozbudowę kanalizacji sanitarnej, deszczowej, ogólnospławnej
    zapewnienie zgodnego z normami oczyszczania ścieków
    zmniejszenie zanieczyszczenia wód powierzchniowych powodowanych           przez zrzuty ścieków deszczowych i ogólnospławnych.

 

Celem nadrzędnym przedsięwzięcia poświęconego gospodarce wodno – ściekowej jest osiągnięcie norm jakościowych zgodnych z przepisami Unii Europejskiej oraz polskimi.

Podmiotem odpowiedzialnym za realizację przedsięwzięcia (POZR) oraz Beneficjentem dotacji z Funduszu Spójności jest Gmina Tarnowskie Góry. Miasto powołało Pełnomocnika ds. Realizacji Projektu (MAO) oraz Zespół ds. Realizacji Projektu (JRP). Zakłada się, że koordynacja, nadzór i zarządzanie Projektem będzie realizowane przez MAO i JRP we współpracy ze specjalistami Wydziału Finansowego.

Właścicielem nowo wybudowanego majątku będzie Gmina Tarnowskie Góry – Beneficjent środków Funduszu Spójności. Operatorem, po zakończeniu realizacji Projektu, sieci kanalizacyjnych oraz Centralnej Oczyszczalni Ścieków będzie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach na zasadzie dzierżawy majątku komunalnego.


 Ze względów organizacyjno – finansowych Projekt został podzielony na trzy Fazy:

    Faza I – Rozwiązanie gospodarki ściekowej w zlewni oczyszczalni Śródmieście (2009-2012),
    Faza II – Rozwiązanie gospodarki ściekowej w zlewni oczyszczalni Repty i Leśna (2011 -2015)
    Faza III - Uzupełnienie zadań realizowanych w ramach I i II Fazy; prace    obejmują     skanalizowanie domostw, w których mieszka 771 osób.

Centralna Oczyszczalnia Ścieków to wielka inwestycja i duży przełom w gospodarce wodno-ściekowej w Tarnowskich Górach. Po wielu latach starań miasto dysponuje nowoczesnym obiektem, którym może się poszczycić w skali kraju. Co najważniejsze - przyjaznym dla środowiska i poprawiającym komfort życia mieszkańców. W miejscu, w którym dziś działa COŚ w Tarnowskich Górach, już w latach 80. XX wieku zaczęto budować oczyszczalnię. Jednak inwestycja została przerwana. Pozostała natomiast część infrastruktury. Wykorzystano ją przy budowie Centralnej
Oczyszczalni Ścieków. Dzięki temu udało się znacznie zmniejszyć koszty przedsięwzięcia. Jednak podstawą zrealizowania tej ważnej dla miasta ekologicznej inwestycji było wsparcie Unii Europejskiej. Centralna Oczyszczalnia Ścieków jest bardzo nowoczesna. Zastosowano w niej technologię osadu czynnego. Efektem końcowym procesu oczyszczania jest czysta woda, która trafia do Stoły. Spełnia wszelkie rygorystyczne wymogi polskiego i unijnego prawa. Oczyszczalnia jest ekologiczna i przviazna środowisku. Oczyszczone ścieki są wykorzystywane jako woda technologiczna do procesu płukania i mycia urządzeń COŚ. Proces oczyszczania kontrolowany jest na każdym etapie i nie ma ryzyka, że do środowiska zostaną odprowadzone ścieki niespełniające wymogów posiadanego pozwolenia wodno-prawnego oraz obowiązujących przepisów ochrony środowiska. Ponadto, w COŚ zastosowano rozwiązania techniczne,
które ograniczają zużycie energii elektrycznej. Do ogrzewania przewidziano wykorzystanie biogazu, powstającego w wyniku procesu fermentacji. Oczyszczalnia jest więc energooszczędna. Na terenie COŚ posadzono kilkaset drzew i krzewów. Nowoczesna oczyszczalnia jest mało uciążliwa dla mieszkańców. Do tego jest efektywna, dzięki czemu coraz więcej ludzi
może się podłączyć do sieci kanalizacyjnej. 


Budowę obiektu dofinansowano ze środków unijnego Funduszu Spójności. Tarnowskie Góry mogły też liczyć na wsparcie z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. 

 

Centralna Oczyszczalnia Ścieków w Tarnowskich Górach to obiekt na wysokim poziomie techniczno-technologicznym. Jest nowoczesna, na miarę potrzeb XXI wieku. Jest oczyszczalnią mechaniczno-biologiczno-chemiczną. Zastosowana w COŚ technologia osadu czynnego jest wzorowana na tlenowych procesach samooczyszczania, zachodzących w naturze. w wodach powierzchniowych. Polega na mineralizacji zanieczyszczeń organicznych, znajdujących się w ściekach, przez drobnoustroje-bakterie, pierwotniaki, wiciowce, wrotki i niektóre grzyby. W procesie oczyszczania usuwane są też związki biogenne - azot i fosfor (m.in. dodatkowa instalacja do chemicznego strącania fosforu). Nie mogą one w nadmiarze, wraz z oczyszczonymi ściekami, trafiać do Stoły. COŚ dysponuje gęstą kratą mechaniczną, o prześwicie 4 mm. Ze ścieków usuwane jest 90 proc. zanieczyszczeń w formie skratek. Udaje się też odzyskać węgiel organiczny, dzięki specjalnej praso-płuczce. Na terenie COŚ zabudowano dwa piaskowniki napowietrzone, pozwalające na
osiągnięcie prawie 99-proc. skuteczności w usuwaniu piasku ze ścieków surowych. Z kolei płuczka do piasku umożliwia usunięcie z pulpy piaskowej węgla organicznego i skierowanie go do procesu oczyszczania.COŚ posiada nowoczesną ścieżkę osadową z osadnikiem wstępnym, zagęszczaczem grawitacyjnym, zagęszczaczem mechanicznym, wydzieloną komorą fermentacyjną, prasą do odwadniania osadu, zintegrowaną z instalacją do higienizacji ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych. Prawidłowy proces oczyszczania ścieków kontrolowany jest on-line, przez system SCADA. W momencie, gdy nastąpiłoby zachwianie któregokolwiek parametru procesu oczyszczania ścieków i gospodarki osadowej, system od razu o tym zasygnalizuje (np. w bioreaktorach są zamontowane specjalistyczne sondy do pomiaru koncentracji tlenu, temperatury, jonów amonowych i azotanowych oraz ortofosforanów).

Zmodernizowana i rozbudowana kanalizacja oraz Centralna Oczyszczalnia Ścieków są przykładem dobrego wykorzystania unijnych środków. Ważne jest również to, że poszczególne etapy przedsięwzięcia były konsultowane z tarnogórzanami. Nie byli niczym zaskakiwani, zawsze mogli dopytać o interesujące ich szczegóły projektu.

 

(źródło: www.kanalizacja.tarnowskiegory.pl oraz materiały włąsne Realizatora Projektu).

 


 







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz