marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

środa, 9 września 2020

PROGRAM OPERACYJNY RYBACTWO i MORZE - WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE





Program Operacyjny Rybactwo i Morze (skr. PO RYBY) – program wsparcia finansowego z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego dla Polski na lata 2014-2020, zatwierdzony przez Komisję Europejską decyzją z dnia 22 października 2015.

W ramach programu przyznano Polsce 531 milionów euro, co wraz z wkładem z budżetu państwa (179 milionów euro) dało sumę 710 milionów euro. Alokacja była jedną z czterech najwyższych w Unii Europejskiej. W ramach programu realizowanych jest sześć Priorytetów Unii oraz Pomoc Techniczna. Pomoc kierowana jest zarówno na wsparcie tradycyjnie rozumianego sektora rybackiego, jak również nowych komponentów, wcześniej finansowanych z innych źródeł niż fundusze europejskie (rynek rybny, kontrola i egzekucja przepisów, gromadzenie danych i Zintegrowana Polityka Morska). Priorytety realizowane w ramach programu to:

    *promowanie zrównoważonego, innowacyjnego i konkurencyjnego rybołówstwa,
    *wspieranie zrównoważonej, innowacyjnej i konkurencyjnej akwakultury,
    *wspieranie wdrażania wspólnej polityki rybołówstwa,
    *zatrudnienie i spójność terytorialna na obszarach rybackich,
    *wspieranie wprowadzania do obrotu i przetwarzania,
    Zintegrowana Polityka Morska.



Województwo mazowieckie od 2004 roku w Europejskim Komitecie Regionów reprezentuje Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik (obserwatorem był od 2002 roku, pełne członkostwo rozpoczął po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej). 10 lutego 2010 roku powołany został w skład Prezydium Komitetu Regionów.


W aktualnej kadencji KR Marszałek uczestniczy w pracach komisji COTER (Komisja Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE) oraz ENVE (Komisja Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii). Jest także członkiem grup międzyregionalnych „Regiony Morza Bałtyckiego” i „Zdrowie”. Zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami grupa międzyregionalna to grupa złożona z minimum 10 członków Komitetu Regionów, należących do przynajmniej czterech delegacji krajowych lub też do grupy regionów utworzonych na podstawie umowy międzypaństwowej w celu promowania współpracy transgranicznej. Grupy skupiają członków i zastępców członków Europejskiego Komitetu Regionów na zasadzie dobrowolności. Sprzyjają one wymianie poglądów, a tym samym rodzeniu się pomysłów, które mogą wzbogacić współpracę między samorządami lokalnymi i regionalnymi w państwach członkowskich i poza nimi.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz