marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

niedziela, 20 września 2020

MIASTO BIELAWA

 


 
 
 
 
Bielawa (niem. Langenbielau) – modelowe miasto ekologiczne i gmina w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim. Bielawa położona jest na Przedgórzu Sudeckim, u podnóża Gór Sowich. Rozciąga się na długości 8,5 km wzdłuż potoku Bielawica (niem. die Biele), na wysokości 272–443 m n.p.m. Historycznie leży na Dolnym Śląsku. Pierwsza udokumentowana wzmianka o Bielawie pochodzi z roku 1282. Przyjmuje się, że nazwa Bielawa wywodzi się od słowiańskiej nazwy potoku (biela, bila – biała).

Bielawa
położona jest u podnóża Gór Sowich. Najwyższym szczytem Bielawy jest Kalenica (964 m n.p.m.). Na południe od centrum miasta położona jest Góra Parkowa (455 m n.p.m.), a na niej znajduje się wieża widokowa i wyciąg narciarski. W granicach miasta znajduje się też Łysa Góra (364 m n.p.m.), funkcjonująca w starszej nomenklaturze topograficznej także jako Strażnik – roztacza się stąd panorama miasta z widokiem na Góry Sowie. Miejsce to jest również wykorzystywane do uprawiania sportów lotniarskich.

Według danych z roku 2005 Bielawa ma obszar 36,2 km², w tym:

    użytki rolne: 48,18%
    użytki leśne: 35,47%
    tereny mieszkaniowe: 4,67%
    drogi: 4,2%
    tereny przemysłowe: 1,87%
    tereny wypoczynkowe: 1,19%
    wody: 1,19%
    inne: 3,23%

Miasto stanowi 7,56% powierzchni powiatu.

Położenie geograficzne Bielawy w południowo-zachodniej części Polski sprawia, że bliżej jest np. do Pragi – ok. 250 km, Wiednia ok. 360 km, niż do Warszawy ok. 420 km. Odległość do Wrocławia (najbliższe lotnisko) wynosi ok. 67 km. Przejścia graniczne z Czechami w Tłumaczowie oddalone jest o ok. 30 km, w Kudowie Słonem o 85 km., a z Niemcami w Zgorzelcu – 160 km. Przez miasto przebiega obwodnica miejska należąca do drogi wojewódzkiej nr DW384 Wrocław – Nowa Ruda – Tłumaczów. W regionie działa Komunikacja Miejska (autobusowa) obsługująca 13 okolicznych miejscowości, w których żyje ok. 100 tys. mieszkańców.

U podnóża Łysej Góry w ciągu drogi wojewódzkiej nr DW384 przebiega obwodnica miejska, wokół której zlokalizowano tereny inwestycyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Rozwojowi miasta sprzyja specyficzne położenie w trójkącie miast, w skład którego wchodzą również Dzierżoniów i Pieszyce. Usytuowanie to stwarza możliwość łączenia ponadlokalnych funkcji komunikacji, oświaty, kultury. Połączenie to zwiększa potencjał gospodarczy regionu, a także sprzyja rozwojowi sektora usług w gminie.

Bielawa to kraina ciszy, spokoju i malowniczych krajobrazów. Jako miasto budzi emocje zarówno wśród tych, którzy tu mieszkają, pracują lub uczą się, jak również wśród tych, którzy ją odwiedzają. Matka natura postanowiła połączyć tu dwa żywioły - góry i wodę. Miasto położone jest bowiem na wysokości od 280 do 345 m.n.p.m., a jego podstawowym atutem jest usytuowanie u podnóża najstarszych gór Europy – Gór Sowich. Cztery główne szlaki turystyczne przebiegają m.in. po ośmiu tysiącach hektarów Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Oprócz tego, w Bielawie znajduje się prawdopodobnie najpiękniej położony w Polsce akwen wodny o powierzchni blisko 24 hektarów - jezioro bielawskie.Na terenie jeziora znajdują się między innymi: strzeżona piaszczysta plaża, molo, wyspa, wypożyczalnia sprzętu wodnego, otwarty basen z wodnym placem zabaw i zjeżdżalnią, boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki oraz siłownia plenerowa czy piaszczysty plac zabaw. W pobliżu dostępna jest baza hotelowo-gastronomiczna. Bielawa to atrakcje wodne, ale także miejsce do aktywnego wypoczynku w Górach Sowich. Tutaj czeka blisko 500 kilometrów tras MTB, ścieżki piesze i do nordic walking. Góry Sowie to również raj dla biegaczy oraz narciarzy zjazdowych i biegowych. Będąc w Bielawie zapraszamy do skorzystania z traktu linowego i trasy kajakowej w Parku Miejskim oraz do zdobycia wież widokowych - kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny (101 metrów wysokości) oraz na Górze Parkowej. Po aktywnym zwiedzaniu zachęcamy do krytej pływalni "Aquarius". Atrakcje architektury oraz szlaki turystyczne, trasy biegowe, basen i wyciągi narciarskie w samym mieście oraz w Górach Sowich stwarzają możliwość rodzinnego wypoczynku przez cały rok.


BIELAWA - MODELOWE MIASTO EKOLOGICZNE

Bielawa od wielu lat stawia na poszanowanie środowiska naturalnego oraz edukację ekologiczną. Kształtując wśród mieszkańców poczucie odpowiedzialności za przyrodę oraz realizując odpowiednie inwestycje, Bielawa chce być modelowym miastem ekologicznym. Jednym z kierunków działań jest realizowane na wszystkich poziomach miejskiej oświaty - kształcenie ekologiczne.


Bielawa to miasto, które przyciąga do siebie inwestorów z różnych branż. Z jednej strony inwestują w mieście przedsiębiorstwa produkcyjne, a z drugiej Bielawą interesują się inwestorzy z branży turystycznej. Wszystko dlatego, że oprócz w pełni uzbrojonych terenów pod tradycyjną przedsiębiorczość, miasto posiada tereny do rozwoju oferty turystycznej. Znajdują się one w rejonie Jeziora Bielawskiego, położonego w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Gór Sowich.

Tereny i obiekty inwestycyjne - tradycyjna przedsiębiorczość

W Bielawie znajduje się się bogata oferta w postaci  idealnie przygotowanych terenów dla małych, średnich i dużych firm. Zachętą dla przedsiębiorców, którzy chcieliby zainwestować w Bielawie i utworzyć nowe miejsca pracy, jest między innymi Podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” oraz Bielawski Park Przemysłowy. Natomiast dla młodych przedsiębiorców, miasto posiada ofertę w postaci Bielawskiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz Dolnośląskiego Inkubatora Art-Przedsiębiorczości.

Ofertę inwestycyjną Bielawy docenił także między innymi koreański koncern ACE RICO POLAND, który zainwestował w mieście ponad 60 milionów złotych i zatrudnił kilkaset osób. Dowodem na to, że Bielawa jest świetnym miejscem na długofalowy biznes są również LINCOLN ELECTRIC „BESTER”, Techspring i Frech Tools Poland. Oprócz koncernów w Bielawie funkcjonują również rodzime duże firmy, takie jak między innymi: Liw Lewant, ZPM Gawrycki czy Vetos Farma.

Tereny inwestycyjne - turystyka


Jezioro Bielawskie jest malowniczo położonym akwenem wodny z piaszczystą i strzeżoną plażą, wyspą, molem, boiskami sportowymi oraz siłownią plenerową. To tutaj można wypożyczyć kajak, rower wodny lub łódkę i popływać podziwiając widok najstarszych gór Europy - Gór Sowich. W sąsiedztwie Jeziora Bielawskiego miasto posiada tereny inwestycyjne, specjalnie przeznaczone dla inwestorów z branży turystycznej (hotele, agroturystyka, domki letniskowe). Bielawa jest więc otwarta na wszelkie pomysły oraz nowatorskie rozwiązania. Zachęcamy wszystkich do inwestowania w Bielawie, gwarantując wszelką pomoc i wsparcie władz miasta. 
 
 
WARTO ZOBACZYĆ:
 
* Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - Masywna, neogotycka świątynia otwarta 15 listopada 1876 jako Maria Himmelfahrt Kirche, wzniesiona według projektu Alexisa Langera. Elewacje z czerwonej cegły licowej; 101-metrowa, strzelista wieża zbudowana nad głównym wejściem od wschodu stanowi dziś 7. co do wielkości wieżę kościelną w Polsce. Na szczycie wieży znajduje się dzwon i zegar. W środku znajdowały się trzy ołtarze, obecnie pozostał tylko jeden z figurą Matki Boskiej. W murze okalającym kościół znajduje się jeden z dwóch krzyży pokutnych. Właścicielem kościoła jest parafia. Obecny kościół wzniesiony został na miejscu znacznie mniejszej świątyni, rozebranej w 1866. Informacje o kościele pochodzą z 1288, ale dopiero w 1519 została zbudowana wieża kościelna, której hełm kryty był blachą.


* Kościół pw. Bożego Ciała - Wzniesiony jako kościół ewangelicki o skromnych, barokowych formach w 1743. Rozbudowany o smukłą, klasycystyczną wieżę z zegarem nad głównym wejściem od strony północnej w 1843. W latach 1878–1880 cały budynek gruntownie przebudowany w stylu neoromańskim. Po całkowitym wysiedleniu ludności niemieckiej zamknięty 1952, w 1972 przekazany parafii katolickiej. Murowany, na planie zbliżonym do krzyża greckiego. Elewacje tynkowane z licznymi, ozdobnymi elementami ceramicznymi. We wnętrzu zachowały się drewniane empory i strop.


* Kościół pw. Świętego Ducha - Modernistyczny budynek łączący funkcje kościoła i sierocińca, wzniesiony 1928-1929 pod nazwą Heilige Geist Kirche. Otwarty 7 października 1929. Projektantem i wykonawcą budowli był bielawski przedsiębiorca Werler. Świątynia posiada niewielką wieżę z dzwonem. Jest to najmniejszy kościół z trzech istniejących w Bielawie.


* Dwór obronny - Budynek wzniesiony w 1598 dla braci Wolfa i Henricha Seidlitz von Schönefeld w stylu późnorenesansowym. W końcu l. 30. XVIII uległ pożarowi, wkrótce odbudowany. Przebudowany w 1878. Cechy stylistyczne budynku uległy zatarciu, zachował się jednak jego pierwotny, obronny charakter przestrzenny czworoboku z zamkniętym dziedzińcem i okrągłą basztą. Wielokrotne przebudowy wnętrza budynku i amatorskie działania stylistyczne, doprowadziły ostatecznie do zniszczenia bezcennych ornamentów sal i korytarzy. Obecnie placówka oświatowa. Dwór znajdował się w posiadaniu gałęzi rodzin von Seidlitz i von Sandretzky. W 1930 przejęty przez miasto.


* Pomnik Sowy - Pomnik sowy położony jest w centrum Bielawy na placu Wolności. Pomnik leży jest na 5-metrowym słupie zbudowanym z kamienia, na słupie znajduje się 8 figurek ludzi trzymających sowę. Sowa z lewej strony trzyma herb Bielawy. Cały pomnik zbudowany jest z kamienia. Sowa jest też symbolem miasta Bielawy.


* Krzyże pokutne - Krzyże pokutne – ustawiano je za karę jako pokutę w miejscu popełnienia zbrodni. Na krzyżach widnieją wizerunki przedmiotów którymi została popełniona zbrodnia takimi jak miecz, nóż, topór. Krzyże zostały ustawione w XV wieku. W mieście znajdują się dwa krzyże, jeden w murze okalającym kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i drugi na ulicy Waryńskiego.


*
Góry Sowie - Góry Sowie to wspaniałe miejsce dla turystów lubiących piesze wędrówki. Jedno z niewielu, gdzie rozpościera się widok na całe Sudety od Pasma Jaseników na wschodzie do Gór Izerskich na zachodzie. Na miłośników aktywnego wypoczynku czekają tu stoki narciarskie, doskonałe trasy rowerowe oraz położone pod zamkiem Grodno Jezioro Bystrzyckie. Osówka, Włodarz oraz Sztolnie Walimskie to prawdziwa gratka dla pasjonatów historii drugiej wojny światowej.
 
 
 
* Pukt widokowy "Koci Grzbiet" w Górach Sowich - Na urwistym zboczu "Kociego Grzbietu" (651 m.n.p.m.) w 2011 roku powstała platforma widokowa. Zobaczyć z niej można piękną panoramę Kotliny Dzierżoniowskiej ze Ślężą w tle oraz z przeciwnej strony Ciemny Jar i Kalenicę. Na trasie podziwiać można bogaty świat flory i fauny. Żeby zdobyć Koci Grzbiet nie trzeba być wytrawnym górskim turystą. Najkrótsza trasa, wynosząca około 1 kilometra, prowadzi od parkingu przy Leśnym Dworku (ul. Nowobielawska). Tam też znajduje się tablica informacyjna prezentująca drogę dotarcia na punkt widokowy. Piękne panoramy dostarcza nie tylko sam "Koci Grzbiet", ale także sama trasa wiodąca po malowniczych ścieżkach Gór Sowich.


* Atrakcje turystyczne w regionie - Pałac w Pieszycach - ok 4,5 km, Muzeum Sztolni Walimskich,Podziemna trasa turystyczna w Walimiu - ok 20 km, „Olbrzym” Centrum Muzealno - Turystyczne (Największy podziemny obiekt projektu „Rise”-„Włodarz”)-  ok 22 km
Twierdza Srebrnogórska - Pomnik Historii - ok 24 km, Zamek Grodno - Muzeum Regionalne - ok 25 km
Podziemne Miasto Osówka w Głuszycy - ok 25 km, Kościół Pokoju w Świdnicy - ok 25 km
Zamek Książ w Wałbrzychu - ok 35 km, Park Miniatur w Kłodzku - ok 40 km, Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie-  ok 70 km, Świątynia Wang w Karpaczu - ok 90 km, Śnieżka – najwyższy szczyt w Karkonoszach - ok 95 km
 
(źródło: www.bielawa.pl; Wikipedia)
 
 

 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz