marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

piątek, 5 czerwca 2020

MIASTO i GMINA WYŚMIERZYCE



Miasto i Gmina Wyśmierzyce  położone są w zachodniej części powiatu białobrzeskiego w subregionie radomskim w dolinie rzeki Pilicy, na jej prawym brzegu.  Znajduje się na skraju Równiny Radomskiej i Doliny Białobrzeskiej, którą stanowi odcinek rzeki Pilicy o długości około 65 km pomiędzy Białobrzegami a Tomaszowem Mazowieckim.  Od strony północnej dolina jest ograniczona kilkumetrową skarpą. Natomiast od strony południowej rzeka Pilica meandruje w szerokiej dolinie , która została ukształtowana w holocenie.  Dolina jest wypełniona kilkunastometrową warstwą piasków, żwirów i mad, które teraz w tarasie zalewowym stanowią użytki zielone. Teren, na którym jest położona gmina, posiada charakter nizinny odznaczający się urozmaiconym krajobrazem.  Przeważają obszary płaskie oraz lekko faliste równiny. Sąsiaduje z następującymi gminami:

-od południowego- wschodu z gminą Radzanów

-od wschodu z miastem i gminą Białobrzegi,

-od północy z gminą Promna,

-od południa z gminą Potworów( powiat  przysuski)

-od południowego-zachodu z gminą Klwów (powiat przysuski)

-od zachodu z miastem i gminą Nowe Miasto nad Pilicą (powiat grójecki)

-od północnego- zachodu z gminą Mogielnica (powiat grójecki).

Ogólna powierzchnia Miasta i Gminy Wyśmierzyce wynosi około 10431 ha, co stanowi 16,3% całej powierzchni powiatu białobrzeskiego i zamieszkuje go 2886 osób.

Obszar gminy jest dobrze skomunikowany z układem zewnętrznym dzięki drodze krajowej nr 48, która przebiega przez Wyśmierzyce, co zapewnia bezpośrednie połączenie z trasą krajową szybkiego ruchu nr 7 (odległość 10 km).  Ponadto miasto jest położone w odległości 70 km od Warszawy, 45 km od Radomia i 10 km od Białobrzegów(miasta powiatowego). Na terenie gminy Wyśmierzyce występują niewielkie ilości surowców mineralnych.  Występują tu głównie pokłady czwartorzędowe w postaci glin piaszczystych, piasków, żwirów, głazów i torfów.  Gliny piaszczyste o dużej zawartości żwirów  występują w postaci pokładów na terenie całej gminy.  Gliny piaszczyste o nieco lepszej jakości występują w rejonie sołectwa Witaszyn. Znajdujące się na tym obszarze piaski są pochodzenia wolnolodowcowego.  Charakteryzują się niską jakością  ze względu na domieszkę części gliniastych.  Lepszej jakości są  piaski występujące w dolinie Pilicy. Ponadto koryto Pilicy jest bogate w żwiry rzeczne oraz torf.Na terenie gminy żwiry występują w miejscowości Jabłonna, a torfy w Grzmiącej i Redlinie. Wyżej wymienione surowce mineralne tworzą gleby brunatno-bielicowe i pseudo-bielicowe, które charakteryzują się dużą zawartością piasków słabo gliniastych i luźnych.

Warto zobaczyć:


* Rezerwast "Sokół" - Sokół położony jest na terenie gmin Wyśmierzyce i Nowe Miasto, w powiatach białobrzeskim i grójeckim, w województwie mazowieckim, w tym 337,21 ha leży na terenie gminy Wyśmierzyce w powiecie białobrzeskim, a 103,27 ha leży na terenie gminy Nowe Miasto w powiecie grójeckim. Sokół położony jest na południowym skraju doliny Pilicy, i został powołany do ochrony naturalnych bardzo zróżnicowanych siedlisk wilgotnych z niezwykle rzadkim w Polsce olsem jesionowym Zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 25 stycznia 1995 r.

* Park Krajobrazowy Dolnej Pilicy - Projektowany park położony będzie w całości na terenie województwa mazowieckiego w powiatach: Białobrzegi, Grójec, Kozienice, Przysucha, obejmując część gmin: Białobrzegi, Grabów nad Pilicą, Klwów, Magnuszew, Mogielnica, Nowe Miasto n. Pilicą, Odrzywół, Promna, Stromiec, Warka iWyśmierzyce.Na obszarze gminy występuje kilka pomników przyrody objętych ochroną prawną:

- 2 sztuki dębu szypułkowego w wieku 200 lat, 3 sztuki w wieku 300 lat oraz sosna pospolita w wieku 160 lat,

-200-letnia  sosna o niezwykłym kształcie.  Legenda głosi, że jeśli ktoś spróbuje ściąć sosnę, zamiast żywicy pojawi się krew.  Podobno też, gdy złamie się gałąź tego drzewa, można usłyszeć płacz dziecka, zwłaszcza gdy stanie się to nocą. 

-granit różowy o obwodzie 9 metrów -w lesie w pobliżu Wyśmierzyc

-granit rapa kiwi o obwodzie 11 metrów i 1 m wysokosci-w obliżu miejscowosci Kiedrzyń 

* Okolice Kostrzyna -   Na szczególną uwagę pod względem przyrodniczym zasługują  okolice wsi Kostrzyń.  Występują tam pagórki wydmowe porośnięte borami sosnowymi i chrobotkowymi, których wysokości względne dochodzą do 13 metrów.  Na zachód od Kostrzynia w kierunku Podgórza występuje unikalny krajobraz wydm parabolicznych  urozmaicony terenami podmokłymi z roślinnością bagienną. 

(źródło: www.wysmierzyce.pl)


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz