marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

sobota, 13 czerwca 2020

GMINA KOLBUDY




"Gmina Kolbudy położona jest we wschodniej części Województwa Pomorskiego a jej obszar (8280 ha) zajmuje południowo-wschodnią, krawędziową część Pojezierza Kaszubskiego, sąsiadującego z Żuławami Wiślanymi. Gmina stale się rozwija. Z roku, na rok systematycznie wzrasta liczba osób zameldowanych, która przekroczyła już 17 tysięcy. Szacuje się, że liczba wszystkich zamieszkujących na terenie gminy przekracza już 20 tysięcy.

Gmina Kolbudy ulokowana jest na osi głównego szlaku komunikacyjnego Gdańsk - Kościerzyna (droga wojewódzka nr 221) graniczy z Gdańskiem oraz z gminami: Żukowo, Trąbki Wielkie, Przywidz i Pruszcz Gdański. Tworzy ją 15 wsi sołeckich (Bąkowo, Bielkówko, Bielkowo, Babidół, Buszkowy, Czapielsk, Jankowo, Lublewo, Lisewiec, Łapino, Kowale, Kolbudy, Pręgowo, Otomin, Ostróżki) i kilka przysiółków (Miechucińskie Chrusty, Nowiny, Żmijewo, Gołąbkowo, Krymki).

Administracyjnie samorząd wchodzi w skład powiatu gdańskiego z siedzibą w Pruszczu Gdańskim. Ośrodkiem administracyjno-usługowym gminy jest wieś Kolbudy. W Kolbudach znajduje się większość instytucji publicznych. Tu mają siedzibę: Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, poczta, placówki świadczące opiekę medyczną, apteki, Nadleśnictwo, Gminna Biblioteka Publiczna, Gminne Przedszkole w Kolbudach, liczne sklepy i zakłady usługowe, Komisariat Policji, spółka wodna „Reknica” oraz Gminny Zakład Usług Komunalnych.

Na terenie gminy znajduje się kilka szkół podstawowych - w tym Zespół Kształcenia i Wychowania w Kolbudach z ogromną salą gimnastyczną i kompleksem sportowym Orlik - oraz Niepubliczna Szkoła Muzyczna I stopnia. Gmina Kolbudy jest również organem prowadzącym dla pierwszej w Polsce szkoły metropolitalnej, wybudowanej wspólnie z Gminą Miasta Gdańska oraz Gminą Pruszcz Gdański. Placówka, do której uczęszczają młodzi mieszkańcy z terenu wspomnianych trzech samorządów mieści się w Kowalach. Opiekę przedszkolną zapewniają zarówno placówki gminne, jak i niepubliczne przedszkola. W sołectwie Łapino działają Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowy Dom Pomocy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej prowadzone przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Gmina posiada autobusowe połączenie komunikacyjne z Pruszczem Gdańskim, gdzie znajduje się siedziba powiatu. Komunikację z Gdańskiem zapewnia PKS Gdańsk oraz ZKM Gdańsk. W gminie zarejestrowanych jest ponad 1500 podmiotów gospodarczych oraz kilka organizacji m.in. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Towarzystwo Ekologiczne i Stowarzyszenie Przemysłowo-Handlowe. Ponadto w Kolbudach działa bank PEKAO SA oraz oddział Banku Spółdzielczego Pruszcz Gdański (oba banki posiadają bankomaty).

Charakterystycznym dla całej gminy elementem jest dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego, indywidualnego i zwartego. Na pograniczu miasta Gdańska i gminy, w Kowalach, powstało nowoczesne osiedle o zabudowie wielorodzinnej (10.000 mieszkańców) i nadal budowane są kolejne bloki. W sołectwie Łapino, w pięknej scenerii zlokalizowane jest luksusowe osiedle domów jednorodzinnych o rezydencjonalnym charakterze. Ten rodzaj budownictwa jest w gminie preferowany.

Władze przywiązują wielką uwagę do ochrony środowiska. Na styku terytorium gminy i miasta Gdańska, w sołectwie Otomin znajduje się wysłużone i mające niekorzystny wpływ, z punktu widzenia ekologicznego, wysypisko oraz zakład utylizacji śmieci w Szadółkach. Gmina sukcesywnie inwestuje w ochronę środowiska, czystość i turystykę. Samorząd z sukcesami zabiega o europejskie fundusze na rozwój infrastruktury.

Trzeba podkreślić, że Gmina Kolbudy od dawna cieszy się opinią gminy zasobnej. Pod względem dochodów przypadających na 1 mieszkańca od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach powiatowych i wojewódzkich.

Niemal cały obszar gminy jest skanalizowany, a ścieki odprowadzane są do oczyszczalni Wschód w Gdańsku. Jest też w dużym stopniu zgazyfikowana.

Obszar Gminy Kolbudy znajduje się w sferze szczególnych walorów klimatycznych, często określanych jako mikroklimat, charakterystyczny dla wysoczyznowej części krainy klimatycznej Pojezierza Pomorskiego.
Objęty jest zdecydowanym wpływem cyrkulacji oceanicznej (atlantyckiej) zachodniej. Charakterystyczne kontynentalne cechy klimaty związane są z silnie wykształconą działalnością antycyklonów napływających ze Wschodu, które zimą przynoszą długie i silne mrozy, a latem upały. Charakterystycznymi cechami tego klimatu jest mała ilość dni burzowych i mała prędkość wiatru. Wysoka wilgotność powietrza wiąże się z rozległymi lasami rozciągającymi się na obszarach tych dwóch gmin.


Warto zobaczyć:

* Rezerwat przyrody "Jar Reknicy" - Jedno z najpiękniejszych miejsc w Gminie Kolbudy. Jest to rezerwat krajobrazowy, zajmujący przestrzeń 70 ha. Ustanowiony został Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w 1980 r., w celu zabezpieczenia przełomowego odcinka rzeki Reknicy. oraz ochrony unikatowych gatunków roślin. Rozciąga się na obszarze 70 ha, z czego połowa tej przestrzeni przypada na otulinę, czyli strefę ochronną. rzeźba terenu jest bardzo zróżnicowana. Dużo tutaj wzniesień, usuwisk i stromych zboczy. Wody Reknicy płyną na tym odcinku bystro, niby potok górski, tworząc zakola i minikaskady
* Rezerwat "Bursztynowa Góra" - Rezerwat "Bursztynowa Góra" jest zabytkiem archeologicznym. Znajduje się we wsi Bąkowo. Wjazd z drogi głównej na parking przy lesie, urządzony i oznakowany staraniem nadleśnictwa Kolbudy. Rezerwat o powierzchni 5 ha urządzony został zarządzeniem Ministra Leśnictwa w 1954 r. W celu zachowania w niezmienionym stanie danej kopalni bursztynu oraz wyrobisk wyeksploatowanych szybów.Była to kopalnia odkrywkowa. Pozostały po niej wyrobiska w postaci lejów. Największy ma około 40 m średnicy i 15 m głębokości. Rezerwat posiada wyraźne granice wyznaczone drogami leśnymi. Dostęp jest dla turystów pieszych. Prowadzi tutaj szlak turystyczny (około 1 km), który biegnie po grzbiecie wzniesienia umożliwiając obserwację wzrokową dawnej kopalni.


* Otomiński Obszar Chronionego Krajobrazu - Otomiński Obszar Chronionego Krajobrazu leży na terenie Gdańska i gminy Kolbudy. Przeważającą część powierzchni zajmują spiętrzone moreny czołowe, niewielkie fragmenty - moreny denne i sandry. Krajobraz urozmaica jezioro wytopiskowe - Otomińskie, o bogatej linii brzegowej, obfitującej w liczne zatoczki. Otoczenie jeziora porastają lasy bukowe, a tereny podmokłe roślinność zielona z wracającą olchą i sosną.


*
Conradinum - Jedną z tajemnic przeszłości ukrytą w lasach jest protoplasta znanej gdańskiej szkoły "Conradinum". Otóż w miejscowości Jankowo w tamtejszych lasach w roku 1801 powstał kompleks szkolno-pedagogiczny o przyrodniczym profilu nauczania. Nazywano go Conradinum od nazwiska fundatora szkoły Karola Fryderyka Conradiego.W czasie zawieruchy wojennej w 1814 r. obiekt bardzo ucierpiał. Po ustaniu działań wojennych szkołę postanowiono przenieść w inne miejsce. Wybór padł na Wrzeszcz. I takie były początki ogólnie znanego Techniczne Szkoły Budownictwa Okrętowego - Conradinum. Szkoła w Jankowie funkcjonowała do 1943 r. jako niemieckie Seminarium Nauczycielskie.Do dzisiaj w jankowskich lasach pozostały po niej tylko gruzy, a w niedalekim sąsiedztwie na niewielkim wzniesieniu fragmenty zniszczonego poniemieckiego cmentarza. Miejsce to nie jest oznakowane.


* Kościół pw. św. Floriana - Jest młody, liczy niewiele ponad 10 lat. Nowoczesny w bryle i wystroju. Parafia w 2002 roku obchodziła 20-lecie. Na wolnostojącej wieży kościoła św. Floriana w Kolbudach są trzy dzwony. Zgodnie z wielowiekową tradycją mają one swoje imiona: największy św.Florian, średni Jan Paweł II, najmniejszy św. Józef, opiekun świętej rodziny. Wykonane są z miedzi i cyny. Odlane zostały w słynnej na całym świecie firmie Felczyńskich w Przemyślu. Ważą 670 kg."

(źródło: www.kolbudy.pl)





   
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz