marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

środa, 6 listopada 2019

POWIAT CHODZIESKI


 
 
Powiat chodzieski, obejmujący cztery gminy oraz miasto powiatowe Chodzież, jest jednym z najbardziej malowniczych rejonów Wielkopolski. Leży w dolinie Noteci, otoczony jest jeziorami i lasami obfitującymi w zwierzynę łowną. Przyjazne turystyce środowisko oraz urokliwy krajobraz ( np. w samej Chodzieży przepięknie położne jezioro) sprzyjają aktywnemu i efektywnemu wypoczynkowi. Ciekawą ofertę dla sympatyków aktywnego wypoczynku stanowi dodatkowo możliwość korzystania z turystycznych szlaków pieszych i rowerowych oraz dostęp zarówno do sportów wodnych jak i jeździeckich. W skład powiatu wchodzą:

    gminy miejskie: Chodzież
    gminy miejsko-wiejskie: Margonin, Szamocin
    gminy wiejskie: Budzyń, Chodzież
    miasta: Chodzież, Margonin, Szamocin

Warto zobaczyć:
 
-  Fragment średniowiecznego zamku Grudzińskich w Chodzieży przy ulicy Buszczaka, który wkomponowany był w fabrykę porcelitu. Teraz zabytkowe mury zostaną wkomponowane w mającą tam powstać galerię-
 -  Do niedawna charakterystycznym budynkiem w Chodzieży był lamus z XVIII wieku. Właścicielem zabytku była przychodnia, która sprzedała go biznesmence z sąsiedniego powiatu pilskiego. 
- Aleja lipowa w Margoninie licząca prawie 300 lat jest jedynym tego typu zbiorowiskiem lip uznanym za pomniki przyrody w Europie.
Ciągnie się ona wzdłuż drogi od miasta do Margońskiej Wsi, posadzona została ok. 1765 r. przez ówczesnego właściciela gen. Franciszka Skórzewskiego.
- Pałac w Margoninie został sprzedany inwestorowi po negocjacji cenowej za ponad milion 600 tysięcy złotych. Lasy Państwowe zamierzały pierwotnie sprzedać go za 4,2 miliony zł, ale po dwóch nieudanych przetargach, cena obiektu została znacznie obniżona.
Od tego czasu - 2013 roku - trwa tam remont.
- W chodzieskim muzeum w centralnej gablocie eksponowany jest z dumą XIII-wieczny miecz. Znalazł go gdzieś na łąkach noteckich, kilkanaście lat temu, uczeń chodzieskiego LO. Przyniósł go do szkoły. Mieczem owym przez lata pasowano młodzież na uczniów szkoły, aż wreszcie trafił do muzeum.
- Dworek myśliwski w Jaktorówku został kupiony w 2013 roku od Lasów Państwowych przez zannego zakopiańskiego biznesmena Adama Bachledę-Curuś. Ma tam powstać rezydencja, ale prace posuwają się bardzo powoli i etapami.
- Pałac w Pietronkach - to właśnie w pałacu witane były wojska polskie w 1919 roku przez wielkiego patriotę hrabiego Ignacego Bnińskiego, który zmarł w 1920 roku. Hrabina Bnińska w styczniu 1936 r. sprzedała majątek i zamieszkała w Bydgoszczy. Właścicielami Pietronek zostali Zofia i Stanisław Bock oraz dr Józef Gozdawa Strzyżowski. W czasie II wojny światowej majątkiem zarządzali Niemcy. Po wojnie pałac należał do PGR. Teraz popada w ruinę. 
- Pałac w Strzelcach koło Chodzieży, wzniesiony w 1844 r. wraz z otaczającym go krajobrazowym parkiem jest przykładem neorenesansowej rezydencji w Wielkopolsce. Twórcą projektu jest jeden z najbardziej wówczas znanych architektów berlińskich, Friedrich August Stüler, autor między innymi pałacu w Jarocinie, Margonińskiej Wsi i Łęce Wielkiej. Zabytek obecnie jest własnością prywatną.
- Wiatrak Partlak od 2010 roku jest własnością gminy Budzyń. Gmina za 20 tysięcy złotych odkupiła od prywatnego właściciela wiatrak oraz 1200 metrów kwadratowych ziemi znajdującej się pod nim i wokół niego.
- Kościół Świętego Marcina w Żoniu jest to szachulcowa budowla z 1749 roku, w 1895 powiększony o murowaną fasadę. W 1927 roku została wybudowana loża kolatorska i świątynia została odmalowana.
Niedawno dokonano tam ciekawego odkrycia. Otóż tam w przez całe lata na zwieńczeniu ołtarza głównego znajdował się obraz Józefa z Dzieciątkiem. Podczas prac konserwatorzy odkryli, że obraz z wizerunkiem św. Józefa nie był namalowany na drewnie, ale został na nim przyklejony. Zakrywał namalowany obraz św. Anny Samotrzeć. Obraz przedstawia św. Annę (babcię Jezusa), Maryję i małego Jezusa. Taką scenkę jako pierwszy namalował Leonardo da Vinci. Obraz w Żoniu przypomina dzieła Rubensa, ale nie wiadomo kto go namalował. 





 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz