marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

niedziela, 28 lipca 2024

GMINA KRASZEWICE

 

 

 



MAPA GMINY KRASZEWICE:

https://kraszewice.e-mapa.net/


Kraszewice (niem. Kraszewice, 1943-45 Schöngrunden) – wieś w południowej części województwa wielkopolskiego, w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Kraszewice.

Gmina Kraszewice położona jest w obrębie monokliny przedsudeckiej, której powierzchnię tworzą piaskowce, mułowe wapienie i margle jurajskie. Równinny teren jest ubogi w surowce mineralne. Przepływają rzeki: Łużyca, Struga Kraszewicka i Żurawka. Liczne lasy z przewagą sosny poprzecinane są polami uprawowymi, łąkami i licznymi stawami rybnymi.

Występują cenne okazy dendrologiczne noszące miano pomników przyrody, takie jak 1100 - letni cis pospolity i lipy drobnolistne rosnące w pobliżu kościoła i na cmentarzu w Kraszewicach. Na uwagę zasługuje park dworski w Kuźnicy Grabowskiej ukształtowany jako kompozycja modernistyczna o charakterze krajobrazowym z układem promienistych szerokich alei przechodzących przez rozległe trawniki i zwarte masywy drzew oraz krzewów. Wśród okazałych alei dębowych i obok rosnącego samotnie 400 - letniego dębu szypułkowego "Sewerynek" przechadzał się profesor Marian Falski, twórca pierwszego elementarza. Tu najczęściej spędzał wakacje.

Na uwagę zasługują liczne stanowiska chronionych roślin, takich jak: grzebień biały, grążel żółty oraz objętych częściową ochroną kruszyny pospolitej i bagna zwyczajnego. Swoje miejsca lęgowe mają chronione gatunki ptaków, takich jak: gołębiarz, łabędź niemy, błotniak stawowy, czajka, niteczka, dudek, kobuz.

JUBILEUSZ REAKTYWACJI GMINY KRASZEWICE
Kiedy w 1973 roku wskutek reformy administracyjnej kraju zlikwidowano Gromadzkie Rady Narodowe, a w ich miejsce powołano gminy - z dniem 1 stycznia Kraszewice i sąsiedni Czajków zostały włączone do nowo powstałej gminy Kuźnica Grabowska, co niemal natychmiast spotkało się z protestami mieszkańców zdegradowanych miejscowości, którzy przez kilka dni, dzień i noc blokowali dostępu do swoich Urzędów, nie pozwalając na wywiezienie z nich dokumentów oraz mebli. Ówczesna władza, bojąc się eskalacji konfliktu, sprowadziła do Kraszewic pododdział ZOMO, który stacjonował na drodze w kierunku Głuszyny. Kiedy w Czajkowie broniący Urzędu mieszkańcy przewrócili samochód, jakim przyjechał m.in. sekretarz powiatowy PZPR - w niedługim czasie pojawił s ię tam pododdział ZOMO, który przy pomocy młlicyjnych pał spacyfikował protest, nie oszczędzając nikogo, nawet tych, którzy szukali schronienia na miejscowym cmentarzu. Ostatecznie mieszkańcy Kraszewic, jak i Czajkowa, zdecydowali, że jeśli już, to chcą byt włączeni do gminy Grabów i tak się stało. Nie zaprzestali jednak marzyć o własnej gminie, stąd podejmowane w kolejnych latach starania i zabiegi, które znalazł swój szczęśliwy finał. W grudniu 1983 r. zapadła decyzja o utworzeniu z dniem 1 stycznia 1984 roku gminy Kraszewice a pełnomocnikiem do spraw jej organizacji, a następnie jej naczelnikiem został Stanisław Jeziorny. W Czajkowie powrót gminy świętowano kilkanaście miesięcy wcześniej.


ZARYS HISTORYCZNY:

Kraszewice to jedna z najstarszych i największych miejscowości na wschód od rzeki Prosny położona na lewym brzegu rzeki Łużycy w odległości około 7 km od Grabowa n. Prosną - w województwie wielkopolskim w powiecie ostrzeszowskim. Najbliżej Kraszewic położony jest Ostrów Wielkopolski i Kalisz. Do Poznania jest około 170 km.

Najstarsza wiadomość o Kraszewicach pochodzi z XIII w. W 1431 r. Kraszewice była zarejestrowana jako wieś królewska należąca do starostwa grabowskiego oraz Ziemi Wieluńskiej. W okresie od XVIdo XVIII w. rozwijało się bartnictwo, wyrób piwa i spirytusu. Od pierwszej połowy XV w. do początku XIX w. istniała tutaj huta żelaza wytapianego z rudy darniowej. W 1423r. w Kraszewicach miał miejsce przywilej fundacyjny Kuźnicy wystawiony przez Władysława Jagiełłę w Lewoczy. W 1641 r. nastąpiła fundacja Kościoła w Kraszewicach. W 1649 r. król Jan Kazimierz oddał starostwo grabowskie, a więc i Kraszewice Janowi Kazimierzowi Krasińskiemu. W 1655 r. dekret króla Jana Kazimierza określa liczbę mieszkańców na 617 osób.

W roku 1736 i 1737 na ziemi wieluńskiej panował wielki głód, który dotknął także mieszkańców Kraszewic. Przywilejem Augusta III Sasa z dnia 17 lipca 1754 r. w Kraszewicach powstało samodzielne wójtostwo mające własny folwark, a także browar; młyn i karczmę. Pod koniec XVII w. wieś została oczynszowana. Dwukrotnie doszło tu do wybuchu buntu chłopów - pierwszego w 1761 r. a drugiego w 1789 r., na którego czele stanął Jan Pawlik.

W latach 1882-88 został wybudowany neogotycki kościół parafialny p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Barokowe wyposażenie wnętrza pochodzi z poprzedniego kościoła z 1787 r. Na cmentarzu parafialnym znajduje się pomnik żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. i grób powstańca z 1863 r.

W Mącznikach wybudowany jest obelisk upamiętniający i śmierć 17 Polaków w 1939 r. W Kuźnicy Grabowskiej znajdują się: kamień pamiątkowy z napisem: "W setną rocznicę bitwy powstańczej 1863 - 1963"'; pomnik poświęcony ofiarom I i II wojny światowej i tablica pamiątkowa dotycząca ofiar II wojny światowej.

Zgodnie z postanowieniem Kongresu Wiedeńskiego z 1815 r. ziemie Wielkopolski zostały podzielone między dwóch zaborców: Rosję i Prusy. Granica przebiegała na Prośnie i gmina znalazła się w zaborze rosyjskim. Odzyskanie niepodległości w 1918 r. mieszkańcy uczcili sadząc w centralnej części wsi obok kościoła dąb zwany "Dębem wolności". W okresie międzywojennym Kraszewice znacznie się rozwinęły, wybudowano między innymi drogę bitą z Kraszewic do Grabowa, nowy budynek szkoły oraz rozpoczęła działalność Ochotnicza Straż Pożarna. Wytyczono i zakupiono ziemię pod nowy cmentarz.

W budynku wikariatki działała spółdzielnia handlowa. Handlem zajmowali się Żydzi, którzy byli właścicielami większości sklepów. Lata II wojny światowej tragicznie zapisały się w świadomości mieszkańców, ludność wysiedlano i wywożono do Niemiec, zawieszono działalność szkoły. W czasie okupacji Kraszewice podlegały pod Kraj Warty. Na czele gminy stał komisarz niemiecki, a urzędnikami byli Polacy. 20 stycznia 1945 r. Armia Radziecka wyzwoliła Kraszewice.

W kwietniu 1945 r. uczniowie rozpoczęli naukę w szkole, działalność wznowiła OSP.  W roku 1949 została utworzona Biblioteka Publiczna. W 1955 r. Kraszewice ponownie wróciły do reaktywowanego powiatu ostrzeszowskiego. Granice administracyjne obecnego kształtu Gminy zostały wytyczone w latach 80-tych i obejmują 11 sołectw.

 

WARTO ZOBACZYĆ:

-  neogotycki kościół parafialny pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła został wybudowany w latach 1882–1888

- cmentarz z nagrobkiem powstańca styczniowego

- dworek w kuźnicy Grabowskiej

- ponad 900-letni cis pospolity (pomnik przyrody). Ma ok. 260 cm obwodu w pierśnicy i 10 m wysokości

źródło: https://www.kraszewice.pl

 


 

 





 


1 komentarz: