marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

środa, 31 lipca 2024

MIASTO i GMINA KISIELICE

 

 

 


Kisielice (niem. Freystadt in Westpreußen) – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim, położone nad Gardęgą, na Pojezierzu Iławskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kisielice. Przez miasto przechodzi droga krajowa nr 16. Pod względem historycznym miasto leży w Prusach Górnych, na obszarze dawnej Pomezanii, a także na Powiślu. Kisielice mają status miasta. Mieszkańcy Kisielic wybierają do swojej Rady Gminy 15 radnych. Organem wykonawczym władz jest burmistrz. Siedzibą władz miasta jest Urząd Miasta i Gminy mieszczący się przy ulicy Ignacego Daszyńskiego.

Kisielice i jego okolice leżą na terenach morenowych i sandrowych, wyróżniających się urozmaiconymi formami rzeźby. W obrębie miasta występuje jezioro o niewielkiej powierzchni. Niedaleko miasta położone jest jezioro Rakowe, które jest kąpieliskiem mieszkańców niewielkiej miejscowości. W okolicach miasta, na terenach sandrowych, znajdują się jeziora, głównie rynnowe, otoczone znacznymi kompleksami leśnymi m.in. jezioro Goryńskie i Trupel.

NAZEWNICTWO:

Polskie nazwy miasta (Kisielice, Kisielic) wywodzą się zapewne z nazwy staropruskiej. Na mapie rękopiśmiennej z XV wieku Sędziwoja z Czechła widnieje nazwa Kysselecz alias Dreystath civitas. Niemiecka nazwa Kisielic brzmi Freystadt, często pisana jako Vrienstadt.


TURYSTYKA:

Zabudowa miasta to w większości budynki nowoczesne, ponieważ większość cegły z zabudowy niemieckiej zostało wywiezionych po wojnie na odbudowę stolicy.

Rewitalizacja układu urbanistycznego starego miasta jest planowana w przyszłości.

Podczas II wojny światowej została zniszczona większa część zabudowy starego miasta ówczesnych Kisielic. Zachowanymi rejestrowanymi zabytkami miasta są:

    kościół parafialny pw. Matki Bożej Królowej Świata
    gmach szkoły podstawowej
    domy z pocz. XX w.

Inne obiekty w mieście to m.in.:
Urząd pocztowy

    dworzec Kisielice
    most kolejowy nieopodal Kisielic
    budynek poczty
    budynek po młynie miejskim

Walory turystyczne: polodowcowe jeziora rynnowe w okolicach Gorynia i Trupla, lasy, pofałdowany teren. W pobliżu – Kwidzyn z zamkiem i katedrą; Prabuty z ruinami zamku Biskupów Pomezańskich i gotycką katedrą;Szymbark z ruinami zamku; Kamieniec z ruinami pałacu, gdzie w czasie kampanii 1806–1807 mieszkał Napoleon Bonaparte z Marią Walewską oraz Ogrodzieniec (niem. Neudeck) z ruinami pałacu pruskiego rodu Hindenburg. W okolicach miasta występuje kąpielisko miejskie na jeziorze Rakowym.

W mieście wybudowano promenadę widokową wokół jeziora miejskiego. Otwarcie miało miejsce w czerwcu 2011 roku

źródło: Wikipedia

 


 




niedziela, 28 lipca 2024

GMINA KRASZEWICE

 

 

 



MAPA GMINY KRASZEWICE:

https://kraszewice.e-mapa.net/


Kraszewice (niem. Kraszewice, 1943-45 Schöngrunden) – wieś w południowej części województwa wielkopolskiego, w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Kraszewice.

Gmina Kraszewice położona jest w obrębie monokliny przedsudeckiej, której powierzchnię tworzą piaskowce, mułowe wapienie i margle jurajskie. Równinny teren jest ubogi w surowce mineralne. Przepływają rzeki: Łużyca, Struga Kraszewicka i Żurawka. Liczne lasy z przewagą sosny poprzecinane są polami uprawowymi, łąkami i licznymi stawami rybnymi.

Występują cenne okazy dendrologiczne noszące miano pomników przyrody, takie jak 1100 - letni cis pospolity i lipy drobnolistne rosnące w pobliżu kościoła i na cmentarzu w Kraszewicach. Na uwagę zasługuje park dworski w Kuźnicy Grabowskiej ukształtowany jako kompozycja modernistyczna o charakterze krajobrazowym z układem promienistych szerokich alei przechodzących przez rozległe trawniki i zwarte masywy drzew oraz krzewów. Wśród okazałych alei dębowych i obok rosnącego samotnie 400 - letniego dębu szypułkowego "Sewerynek" przechadzał się profesor Marian Falski, twórca pierwszego elementarza. Tu najczęściej spędzał wakacje.

Na uwagę zasługują liczne stanowiska chronionych roślin, takich jak: grzebień biały, grążel żółty oraz objętych częściową ochroną kruszyny pospolitej i bagna zwyczajnego. Swoje miejsca lęgowe mają chronione gatunki ptaków, takich jak: gołębiarz, łabędź niemy, błotniak stawowy, czajka, niteczka, dudek, kobuz.

JUBILEUSZ REAKTYWACJI GMINY KRASZEWICE
Kiedy w 1973 roku wskutek reformy administracyjnej kraju zlikwidowano Gromadzkie Rady Narodowe, a w ich miejsce powołano gminy - z dniem 1 stycznia Kraszewice i sąsiedni Czajków zostały włączone do nowo powstałej gminy Kuźnica Grabowska, co niemal natychmiast spotkało się z protestami mieszkańców zdegradowanych miejscowości, którzy przez kilka dni, dzień i noc blokowali dostępu do swoich Urzędów, nie pozwalając na wywiezienie z nich dokumentów oraz mebli. Ówczesna władza, bojąc się eskalacji konfliktu, sprowadziła do Kraszewic pododdział ZOMO, który stacjonował na drodze w kierunku Głuszyny. Kiedy w Czajkowie broniący Urzędu mieszkańcy przewrócili samochód, jakim przyjechał m.in. sekretarz powiatowy PZPR - w niedługim czasie pojawił s ię tam pododdział ZOMO, który przy pomocy młlicyjnych pał spacyfikował protest, nie oszczędzając nikogo, nawet tych, którzy szukali schronienia na miejscowym cmentarzu. Ostatecznie mieszkańcy Kraszewic, jak i Czajkowa, zdecydowali, że jeśli już, to chcą byt włączeni do gminy Grabów i tak się stało. Nie zaprzestali jednak marzyć o własnej gminie, stąd podejmowane w kolejnych latach starania i zabiegi, które znalazł swój szczęśliwy finał. W grudniu 1983 r. zapadła decyzja o utworzeniu z dniem 1 stycznia 1984 roku gminy Kraszewice a pełnomocnikiem do spraw jej organizacji, a następnie jej naczelnikiem został Stanisław Jeziorny. W Czajkowie powrót gminy świętowano kilkanaście miesięcy wcześniej.


ZARYS HISTORYCZNY:

Kraszewice to jedna z najstarszych i największych miejscowości na wschód od rzeki Prosny położona na lewym brzegu rzeki Łużycy w odległości około 7 km od Grabowa n. Prosną - w województwie wielkopolskim w powiecie ostrzeszowskim. Najbliżej Kraszewic położony jest Ostrów Wielkopolski i Kalisz. Do Poznania jest około 170 km.

Najstarsza wiadomość o Kraszewicach pochodzi z XIII w. W 1431 r. Kraszewice była zarejestrowana jako wieś królewska należąca do starostwa grabowskiego oraz Ziemi Wieluńskiej. W okresie od XVIdo XVIII w. rozwijało się bartnictwo, wyrób piwa i spirytusu. Od pierwszej połowy XV w. do początku XIX w. istniała tutaj huta żelaza wytapianego z rudy darniowej. W 1423r. w Kraszewicach miał miejsce przywilej fundacyjny Kuźnicy wystawiony przez Władysława Jagiełłę w Lewoczy. W 1641 r. nastąpiła fundacja Kościoła w Kraszewicach. W 1649 r. król Jan Kazimierz oddał starostwo grabowskie, a więc i Kraszewice Janowi Kazimierzowi Krasińskiemu. W 1655 r. dekret króla Jana Kazimierza określa liczbę mieszkańców na 617 osób.

W roku 1736 i 1737 na ziemi wieluńskiej panował wielki głód, który dotknął także mieszkańców Kraszewic. Przywilejem Augusta III Sasa z dnia 17 lipca 1754 r. w Kraszewicach powstało samodzielne wójtostwo mające własny folwark, a także browar; młyn i karczmę. Pod koniec XVII w. wieś została oczynszowana. Dwukrotnie doszło tu do wybuchu buntu chłopów - pierwszego w 1761 r. a drugiego w 1789 r., na którego czele stanął Jan Pawlik.

W latach 1882-88 został wybudowany neogotycki kościół parafialny p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Barokowe wyposażenie wnętrza pochodzi z poprzedniego kościoła z 1787 r. Na cmentarzu parafialnym znajduje się pomnik żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. i grób powstańca z 1863 r.

W Mącznikach wybudowany jest obelisk upamiętniający i śmierć 17 Polaków w 1939 r. W Kuźnicy Grabowskiej znajdują się: kamień pamiątkowy z napisem: "W setną rocznicę bitwy powstańczej 1863 - 1963"'; pomnik poświęcony ofiarom I i II wojny światowej i tablica pamiątkowa dotycząca ofiar II wojny światowej.

Zgodnie z postanowieniem Kongresu Wiedeńskiego z 1815 r. ziemie Wielkopolski zostały podzielone między dwóch zaborców: Rosję i Prusy. Granica przebiegała na Prośnie i gmina znalazła się w zaborze rosyjskim. Odzyskanie niepodległości w 1918 r. mieszkańcy uczcili sadząc w centralnej części wsi obok kościoła dąb zwany "Dębem wolności". W okresie międzywojennym Kraszewice znacznie się rozwinęły, wybudowano między innymi drogę bitą z Kraszewic do Grabowa, nowy budynek szkoły oraz rozpoczęła działalność Ochotnicza Straż Pożarna. Wytyczono i zakupiono ziemię pod nowy cmentarz.

W budynku wikariatki działała spółdzielnia handlowa. Handlem zajmowali się Żydzi, którzy byli właścicielami większości sklepów. Lata II wojny światowej tragicznie zapisały się w świadomości mieszkańców, ludność wysiedlano i wywożono do Niemiec, zawieszono działalność szkoły. W czasie okupacji Kraszewice podlegały pod Kraj Warty. Na czele gminy stał komisarz niemiecki, a urzędnikami byli Polacy. 20 stycznia 1945 r. Armia Radziecka wyzwoliła Kraszewice.

W kwietniu 1945 r. uczniowie rozpoczęli naukę w szkole, działalność wznowiła OSP.  W roku 1949 została utworzona Biblioteka Publiczna. W 1955 r. Kraszewice ponownie wróciły do reaktywowanego powiatu ostrzeszowskiego. Granice administracyjne obecnego kształtu Gminy zostały wytyczone w latach 80-tych i obejmują 11 sołectw.

 

WARTO ZOBACZYĆ:

-  neogotycki kościół parafialny pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła został wybudowany w latach 1882–1888

- cmentarz z nagrobkiem powstańca styczniowego

- dworek w kuźnicy Grabowskiej

- ponad 900-letni cis pospolity (pomnik przyrody). Ma ok. 260 cm obwodu w pierśnicy i 10 m wysokości

źródło: https://www.kraszewice.pl

 


 

 





 


niedziela, 14 lipca 2024

GMINA SIEDLEC

 



 

Siedlec – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, w gminie Siedlec. Stan ludności gminy w ciągu ostatnich kilkunastu lat cechuje się powolnym wzrostem. W 1991 r. gminę zamieszkiwało 11.567 osób. Na koniec grudnia 2023 r. ludność gminy (stan według miejsca zameldowania) liczyła 12.530 osób, w tym 6.375 kobiety i 6.155 mężczyzn

Gmina Siedlec położona jest przy zachodniej granicy województwa wielkopolskiego, w powiecie wolsztyńskim. Tworzy ją 26 miejscowości skupionych w 25 sołectwach, zamieszkałych przez ponad 12,5 tys. mieszkańców. Powierzchnia ogólna gminy wynosi 206,64 km². Bogactwem gminy są jej walory przyrodnicze: lasy, jeziora, ciekawe krajobrazy, urokliwe zakątki o polodowcowej rzeźbie terenu, pozwalające na rozwój turystyki. Wśród nich wytyczono trasy i szlaki piesze, rowerowe, kajakowe. Rozwinięta baza agroturystyczna pozwala na wypoczynek zarówno w ciszy jak i w aktywnych formach. Właściciele obiektów oferują domową kuchnię, zdrowe wiejskie produkty. Wielość jezior z pewnością zadowoli wędkarzy i entuzjastów sportów wodnych. Miejscowe lasy obfitują w grzyby. Na terenie gminy znajduje się wiele oryginalnych pomników przyrody, rezerwat oraz ścieżki przyrodnicze.

Na terenie gminy znajdują się zabytkowe zespoły pałacowo-parkowe, kościoły, przydrożne kapliczki oraz zagrody i zabudowania gospodarcze.

Mieszkańcy są największym bogactwem gminy. Wykorzystują warunki w jakim przyszło im żyć (rolnictwo). W gminie Siedlec zarejestrowanych jest 1436 gospodarstw rolnych, z tego wiele zajmuje się hodowlą trzody chlewnej. Średnia wielkość gospodarstwa to 9,27 hektara, a powierzchnia wszystkich użytków rolnych to 12,965 ha. Większość ziem to grunty klasy 5, ale gminni rolnicy radzą sobie doskonale. Oprócz zbóż uprawiają ziemniaki, pieczarki, boczniaki, szparagi, ogórki, cebulę, truskawki, borówki i inne. Prężnie rozwija się przetwórstwo rolno – spożywcze.

Do głównych branż działalności gospodarczej należy transport, usługi budowlane, mechanika pojazdowa i handel. Bogactwem gminy są również jej walory przyrodnicze: lasy, jeziora, ciekawe krajobrazy, urokliwe zakątki o polodowcowej rzeźbie terenu, przez które biegną liczne trasy i szlaki: piesze, kajakowe, rowerowe i nordic walking.

Gmina Siedlec bardzo aktywnie korzysta z możliwości pozyskiwania środków krajowych i zagranicznych (unijnych). Wiele inwestycji gminnych, m.in. drogi, sieci wodociągowe i kanalizacyjne, powstało dzięki przedakcesyjnemu i unijnemu dofinansowaniu. Cała gmina jest zwodociągowana i zgazyfikowana, w większości skanalizowana.

Gmina Siedlec prowadzi również współpracę zagraniczną. W 2004 roku podpisane zostało porozumienie o stosunkach partnerskich ze Związkiem Gmin Golssen, obecnie Unterspreewald w Niemczech. Gmina Siedlec nawiązała również kontakty z Rejonem Lityńskim na Ukrainie oraz Gminą Stauceni w Mołdawii. Współpraca prowadzona jest na wielu płaszczyznach i pomiędzy różnymi grupami osób: dziećmi, młodzieżą, seniorami, strażakami, sportowcami, zespołami śpiewaczymi i przedsiębiorcami.


WARTO ZOBACZYĆ:

Belęcin:

Park o powierzchni 4,20 ha. Na terenie parku w pałacu znajduje się szkoła;

Pałac zbudowany ok 1870 r. przez Wentzlów, prawdopodobnie na miejscu starego dworu drewnianego. Jest budowlą eklektyczną z elementami neogotyckimi i klasycznymi, dwukondygnacyjną, założoną na planie wydłużonego prostokąta, z ośmiobocznymi wieżyczkami w narożach i trójboczną wieżą w elewacji frontowej, przechodzącą w górnej części w ośmioboczną, zwieńczoną stylizowanym krenelażem. Do elewacji frontowej przylega secesyjna przybudówka wejsciowa, a do zach. elewacji bocznej - prażeria, dostawione na pocz. XX w., użytkowane obecnie przez RSP.


Boruja:

Cennym zespołem obiektów budownictwa ludowego z II połowy XIX w. jest zagroda stanowiąca własność Pana Woźniczaka. Zagroda nr 34 w skład której wchodzi drewniana chata, obora o konstrukcji zrębowo- sumitkowo - łątkowej, stodoła drewniana kryta strzechą to obiekt ludowego budownictwa wielkopolskiego z II połowy ubiegłego stulecia.

Dobrem kultury wpisanym do rejestru zabytków jest chata i stodoła w zagrodzie nr 16. Drewniana chata zrębowa i stodoła sumitkowo - łątkowa zbudowane zostały w I połowie XIX w. i należą do ludowego budownictwa wielkopolskiego

Chata i stodoła w zagrodzie nr 15 to budynki posiadające duże wartości etnograficzne. Budynki te datowane są rokiem 1826 (chata drewniana, zrębowa; stodoła drewniana zrębowo-sumitkowo-łątkowa).

Chata nr 29 to drewniana zrębowa chata zbudowana w połowie XIX w. Data 1846 na belce stropowej.

Na uwagę zasługuje chata z połowy XIX w. nr 45. Jest to chata drewniana konstrukcji mieszanej na słupy i sumiki z narożami na węgły w tzw. jaskółczy ogon. Założona na planie prostokąta dwutraktowa, o dwu izbach, dwu komorach, kuchni i sieni. Usytuowana do drogi szczytem. Ściany wewnątrz zrębowe wylepione gliną. Dach dwuspadowy kryty słomą o konstrukcji krokwiowo jętkowej. Obiekt reprezentuje budownictwo drewniane z terenu zachodniej Wielkopolski.

W skład zagrody nr 97 wchodzą: chata drewniana zrębowa, stodoła zrębowa, budynek gospodarczy (obora, stajnia, wozownia)


Chobienice:

 
KOŚCIÓŁ   PAR. p. w. św. Piotra w Okowach. Kaplica uposażona 1425. Ok. poł. w. XVI do 1638 w rękach braci czeskich. Od 1921 parafialny. Obecny kościół wzniesiony 1778 z Fundacji Józefa Mielżyńskiego kasztelana poznańskiego, poświęcony 1783. Rozbudowany 1928-30 wg. proj. arch. R. Jezierskego. Późnobarokowy i pseudobarokowy.

PAŁAC. Wzniesiony przed 1765 dla Józefa Mielżyńskiego. W pocz. w. XIX dobudowa portyku w fasadzie frontowej, a w końcu w. XIX dodanie traktu wzdłuż fasady ogrodowej. Klasycystyczny. Murowany z cegły, otynkowany.

OFICYNY. Usytuowane niesymetrycznie na pn. i na zach. od pałacu. 1. Być może z końca w. XVIII, barokowo-klasycystyczna. Murowana z cegły, otynkowana. Piętrowa, niepodpiwniczona. Na rzucie zbliżonym do kwadratu.

KAPLICZKA PRZYDROŻNA. Nowsza. We wnęce rzeźba św. Wawrzyńca, barokowa.

PARK. Zapewne z w. XVIII. O założeniu częściowo regularnym z kilkoma szpalerami grabowymi. Na zamknięciu od pd.-wsch. kanał. Okazy starych drzew.


Karna:

Grodzisko wczesno - średniowieczne w Karnie położone jest o 2,5 km na płn.-wsch. od wsi, o 900 m na płn. od skrzyżowania dróg Karna - Tuchorza, Belęcin - Reklin, na lewym brzegu Rowu Szarkowskiego - wśród bagnistych łąk. Było to duże dwuczłonowe grodzisko pierścieniowate, z którego zachowało się obecnie północna i zachodnia część wału wewnętrznego. Grodzisko jest obiektem zabytkowym pochodzącym z okresu wczesnego  średniowiecza i datowane jest na przełom IX-X w.


Kopanica:

Fragmenty dawnego układu urbanistycznego z dwoma rynkami, Starym od południa (prostokątnym) i Nowym od północy (kwadratowym). Nowy rynek zwany dawniej Nowym Miastem założony został w 1641 roku przez Lamparta Sierakowskiego:

Zabudowa  z około połowy  XIX wieku -   murowana, zwarta, kalenicowa, parterowa; domy trzy- i czteroosiowe, z  boków z bramami przejazdowymi zamkniętymi półkoliście, kryte dwuspadowo. W głębi Kościół NMP Wniebowziętej:

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY p. w. Wniebowezięcia N. P. Marii. Parafia została utworzona w 1408 r. Na miejscu kościoła drewnianego z 1688 r. zbudowano obecny, neogotycki, murowany (1885 r).
 

Figura Matki Bożej Królowej na Starym Rynku, upamiętniająca ofiary II wojny światowej, ustawiona tu w 1989 r.

Pastorówka z 1873 r. - obecnie urząd pocztowy.

Dawny kościół ewangelicki z lat 1858-59, neoromański. Obecnie nieużytkowany. W rejestrze zabytków znajduje się od 2004 r.



Siedlec:

Dawna plebania z końca XIII w., parterowa, nakryta dachem naczółkowym (później użytkowana jako organistówka i salka katechetyczna). Z lewej strony dom przedpogrzebowy. Z prawej - późnobarokowa brama z XVIII w., z  arkadowym przejściem i półkolistym szczytem
    

Eklektyczny kościół św. Michała Archanioła, z pseudobarokową wieżą, wzniesiony w latach 1911-1913 wg proj. Stefana Karwatki


Okazała plebania o cechach neobarokowych, z około 1880 roku (naprzeciwko kościoła). Parterowa, na wysokim cokole, z trókondygnacyjnym ryzalitem pośrodku fasady frontowej i bocznej. Stoi przed nią figura Matki Boskiej z 1999 r. Wokół plebani zadbany ogród.



Nowa Tuchorza :

Chata i stodoła w zagrodzie nr 21. -  Chata o konstrukcji zrębowo-węgłowej zbudowana w I połowie XIX w. Stodoła o konstrukcji szkieletowej oszalowana deskami, kryta dachówką.

Zagrodę nr 27 stanowi chata zrębowo-węgłowa oraz stodoła o konstrukcji szkieletowo-ryglowej zbudowana w połowie XIX w.

Zagrodę nr 2 stanowi chata zbudowana w II połowie XIX w. o konstrukcji ryglowej wypełnionej cegłą, oraz piec chlebowy murowany.

W skład zagrody nr 12 wchodzi chata zrębowo-węgłowa z chlewem, stodoła zrębowo-słupowa z węgłami oraz zrębowa obora. Zespół tych budynków wzniesiony został w połowie XIX w.

W skład zagrody nr 4 wchodzi chata zrębowo-węgłowa z połowy XIX w. stodoła z wozownią i spichlerzem, zrębowo-węgłowa z I połowy XIX w., remiza strażacka, przyległa do szczytu stodoły, zrębowa, stodoła o konstrukcji sumitkowo-łątkowej

Chata nr 9 zbudowana została w I połowie XIX w., drewniana, zrębowo-węgłowa ze słupami i ostatkami.

Chata nr 8 z I połowy XIX w. o konstrukcji szkieletowo-ryglowej z wypełnieniem pól dylikami, kryta słomą.

Chata nr 13 (I połowa XIX w.) drewniana zrębowa z węgłami i słupami.


Tuchorza:

KOŚCIÓŁ ŚW. TRÓJCY, zbudowany w latach 1998-99 (arch. Mariola Kosicka z Wolsztyna) na miejscu zabytkowej świątyni drewnianej z 1732 r., która spłonęła w nocy z 7 na 8 lutego 1997 r. Nowa światynia jest budowlą murowaną, obitą z zewnątrz deskami by przypominała stary kościół. Wieżę-dzwonnicę zdobi chorągiewka, jedyna rzecz która pozostała ze starego kościołą. Nowy ołtarz - z figurą Świętej Trójcy - wykonał poznański artysta rzeźbiarz Roman Kosmala, jego dziełem jest także droga krzyżowa i wystój kaplicy pogrzebowej

PARK - park krajobrazowy założony został w 1732 r. Modernizacja parku nastąpiła w połowie XIX w.

Neobarokowy kościół poewangelicki św. Piotra i Pawła, zbudowany w latach 1905-06.Budowlą jednonawowa, z pięciobocznie zamkniętym prezbiterium, za którym znajduje się zakrystia. Od płd. do nawy przylega kwadratowa wieża zegarowa, wyżej ośmioboczna, nakryta baniastym hełmem. Wewnątrz nawę przykrywa beczkowe drewniane pseudosklepienie, a prezbiterium - drewniany strop. Neobarokowy ołtarz główny ma obraz ptronów kościoła z 1985 r. (mal. Kazimierz Sita z Poznania) i ażurowe uszaki po bokach

Na płd. skraju parku wznosi się stylowa pastorówka z pocz. XX w. (obecnie plebania), parterowa, z piętrową facjatą na osi fasady, kryta dachem mansardowym:



Wielka Wieś :

Park dworski założony w 1880 r.

Pałac - obecnie Dom Pomocy Społecznej



Zakrzewo:

Pałac - obecnie biura spółki zajmującej się hodowlą bydła

Park dworski powstał w XVIII w. W parku tym znajdują się rzadkie gatunki drzew.

źródło: www.siedlec.pl; https://siedlec.pl/zabytki/