WIRTUALNE SPACERY PO OBIEKTACH NADLEŚNICTWA:
http://www.katowice.lasyonline.pl/olkusz.html
Nadleśnictwo Olkusz rozciąga się w kierunku północ - południe na długości 41 km i w kierunku wschód - zachód na długości 33 km. Położone jest w województwie śląskim i małopolskim, w trzech powiatach: olkuskim (gminy: Bukowno, Bolesław, Klucze, Olkusz i Wolbrom), zawierciańskim (gminy: Zawiercie, Ogrodzieniec, Pilica i Żarnowiec) i powiecie miejskim Dąbrowa Górnicza (gmina miasto Dąbrowa Górnicza). Obejmuje powierzchnię 17113,2 ha, z czego 16846,4 ha to lasy.
źródło: https://olkusz.katowice.lasy.gov.pl/ |
Obszar Nadleśnictwa Olkusz charakteryzuje się dość zróżnicowanym reliefem. Środkowa i północna część ma charakter pagórkowaty i falisty z wypiętrzeniami skał wapiennych, charakterystycznymi dla krajobrazu Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Zachodnia i północno-wschodnia część to równiny. Większość obszaru Nadleśnictwa ma wyżynny charakter i położona jest na wysokości 300 - 400 m n.p.m. (min. 240 m, maks. 496 m n.p.m.) Lokalnie naturalne ukształtowanie terenu uległo zniekształceniu wskutek działalności ludzkiej – powstały wyrobiska, zapadliska, kamieniołomy. Na przeważającym obszarze rzeźba terenu zachowała jednak swój naturalny charakter.
Nadleśnictwo Olkusz położone jest w całości w zlewni Wisły: obręby Olkusz i Rabsztyn leżą w dorzeczu rzeki Przemszy, a obręb Pilica w dorzeczu rzeki Pilicy. Teren ten jest bardzo ubogi w wody powierzchniowe – gęstość sieci rzecznej należy do najniższych w Polsce.
Skład gatunkowy drzewostanów Nadleśnictwa przedstawia się następująco:
Znaczny powierzchniowy udział brzozy w porównaniu z jej niewielkim udziałem masowym jest wynikiem zalesiania powierzchni spalonych w największym w dziejach Nadleśnictwa pożarze z 1992 roku. Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 62 lata, zasobność – 168 m3, przyrost tablicowy - 5,3 m3/ha/rok , a zredukowany – 2,95 m3/ha/rok.
TURYSTYKA...
Obok rezerwatów perełką regionu jest leżąca nieopodal Pilicy Dolina Wodącej. W jej centrum leżą bezleśne Zegarowe Skały ze stromymi zboczami, a na pozostałym obszarze rozsiane są wapienne wzgórza porośnięte lasami, m.in.: Grodzisko Pańskie, stanowiące doskonały punkt widokowy. Takimi miejscami są też zbudowane w systemie Orlich Gniazd zamki w Smoleniu i Rabsztynie — odrestaurowane i udostępnione zwiedzającym. Turystów przyciąga też Pustynia Błędowska — powstała w średniowieczu na skutek wycinki lasów na potrzeby górnictwa i hutnictwa. Na piaski Pustyni wejść można m.in. przy Róży Wiatrów nieopodal Klucz.
źródło: https://olkusz.katowice.lasy.gov.pl
Super są te drewniane łyżki - gratulacje :)
OdpowiedzUsuńHejka , gratki , super łyżki
OdpowiedzUsuńDzięki, dzięki Panom, tak - będzie się nimi mieszało wigilijne bigosiwo...
OdpowiedzUsuń