marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

niedziela, 2 lipca 2023

GMINA SOLEC-ZDRÓJ


 

 

 


MAPA GMINY:

http://www.buskozdroj.mapapowiatu.pl/gminasoleczdroj


APLIKACJA MOBILNA - PRZEWODNIK TURYSTYCZNY GMINY SOLEC-ZDRÓJ:

https://solec-zdroj.pl/aplikacja-mobilna-przewodnik-turystyczny-gminy-solec-8211-zdroj,4,159,159,p.html


Solec-Zdrój – wieś uzdrowiskowa w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim, w gminie Solec-Zdrój. Leży na łagodnym wzniesieniu na skraju Wyżyny Małopolskiej i Kotliny Sandomierskiej nad rzeką Rzoską, 17 km na południowy wschód od Buska-Zdroju.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie kieleckim.

Miejscowość jest siedzibą gminy Solec-Zdrój.

Gmina Solec-Zdrój położona jest w pd.-wsch. części województwa świętokrzyskiego kilkanaście kilometrów od ujścia rzeki Nidy do Wisły. Zajmuje powierzchnię 8500ha, z czego 85% przypada na użytki rolne a 11% zajmują lasy. Gmina liczy 5100 mieszkańców. Sama miejscowość Solec-Zdrój, pełniąca funkcję ośrodka gminnego, położona jest w centralnej części gminy na wysokości 160 m n.p.m. w odległości 80 km od Kielc i 90 km od Krakowa w bliskim sąsiedztwie (3 km) trasy Sandomierz-Kraków. Swoisty klimat Solca-Zdroju, z uwagi na osłonięcie od płn.-wsch. pasmem wzgórz Wyniesienia Wójczańsko-Pińczowskiego, charakteryzuje się znaczną zacisznością, dużym nasłonecznieniem oraz wysoką amplitudą roczną temperatur.

Gmina liczy 19 sołectw : Zagaje Kikowskie, Magierów, Piestrzec, Włosnowice, Zborów, Świniary, Zielonki, Ludwinów, Wełnin, Zagórzany, Zagajów, Chinków, Strażnik, Kolonia Zagajów, Piasek Mały, Żuków, Kików, Sułkowice, Solec-Zdrój.

Gmina Solec-Zdrój sąsiaduje:

      - od północy z Gminą Stopnica

      - od wschodu z Gminą Pacanów

      - od południa i południowego - zachodu z Gminą Nowy Korczyn

      - od północnego - zachodu z Gminą Busko-Zdrój


ZARYS HISTORYCZNY:


Nazwa wsi pochodzi od słonych źródlisk występujących dawniej na pobliskich łąkach. Istnienie wsi potwierdzone jest już od I poł. XIV w. W poł. XV w. jej właścicielem był Jan Feliks Tarnowski, a do ówczesnej parafii soleckiej należało 6 wsi. Od 1508 r. Solec wraz z sąsiednim Zborowem przeszedł we władanie rodziny Zborowskich. Od XVIII w. zaczęto z miejscowych wód warzyć sól. W 1815 r. radca górniczy Królestwa Polskiego Becker w trakcie poszukiwania soli odkrył we wsi źródła wód mineralnych. Do kąpieli zaczęto ich używać od ok. 1820 r., po poznaniu właściwości leczniczych. W 1837 r. Karol Godeffroy założył w Solcu uzdrowisko. Wybudowano wówczas budynki leczniczo-kąpielowe i mieszkaniowe oraz przyłączono do Solca przyległe 100 ha lasu iglastego.

W 1974 roku zmieniono nazwę wsi z Solec na Solec-Zdrój.


Walory turystyczne Gminy Solec-Zdrój

Solec-Zdrój to uzdrowiskowa gmina w pd.- wsch. części województwa świętokrzyskiego, 80 km od Kielc i 90 km od Krakowa.  Zajmuje powierzchnię 8500 ha a liczy 5100 mieszkańców. Miejscowość Solec-Zdrój, pełniąca funkcję ośrodka gminnego, położona jest w centralnej części gminy na wysokości 160 m n.p.m. Gmina jest wprawdzie niewielka, ale posiada olbrzymi potencjał rozwojowy.  Uzdrowisko o prawie dwustuletniej historii dysponuje najlepszymi w Europie i jednymi z najlepszych na świecie wodami siarczkowymi. Zasoby wód leczniczych, czyste środowisko, bogata infrastruktura, oferta kulturalna  -  to atuty, które zachęcają do odwiedzenia tego urokliwego zakątka Polski. Tu można znaleźć niepowtarzalną atmosferę i sprzyjający klimat zarówno dla leczenia, wypoczynku jak i inwestowania. Poza najlepszymi siarczkowymi wodami mineralnymi dysponuje również Solec wieloma atrakcjami turystycznymi. Znajduje się tu zalew rekreacyjny, kompleks basenów mineralnych, szlaki spacerowe i do turystyki kwalifikowanej, szlaki historyczne, przyrodnicze, stadnina koni. W niezwykłej atmosferze, pełnej zadumy i nostalgii, bez wszechobecnej  cywilizacyjnej gorączki można znaleźć tu doskonałe warunki do leczenia i wypoczynku. Zwłaszcza, że teren ten niezwykle bogaty jest  w jakże istotne dla kulturowego krajobrazu  obiekty. Są to przydrożne kapliczki i figurki.   Jest ich na terenie gminy przeszło 100. Niektóre z nich, jak np. siedemnastowieczna kapliczka tzw. szwedzka to obiekty unikatowe. Wszystkie natomiast mają niezwykle ciekawą formę, prawie każda  ma swoją historię, którą możemy zgłębiać z przewodnikiem w ręku. W miejscowości  Zborów  znajduje się  szesnastowieczny pałac magnackiego rodu Zborowskich herbu Jastrzębiec, z którego wywodził się sławny rycerz i awanturnik Samuel Zborowski. Jak głosi tradycja to właśnie jego wizerunek przedstawia renesansowa płyta nagrobna  znajdująca się na zewnętrznej ścianie kościoła p.w. św. Mikołaja w Solcu-Zdroju. W Świniarach natomiast koniecznie trzeba zobaczyć  siedemnastowieczny drewniany kościół.  Na terenach Szanieckiego parku krajobrazowego możemy podziwiać pełną krasę soleckich krajobrazów z bogactwem roślinnych muraw kserotermicznych, które bezpośrednio przylegają do szachownicy pól uprawnych i sadów. Uwarunkowania geologiczne sprawiły, że możemy tu również zobaczyć objęty ochroną przyrodniczą zespół jaskiń krasowych i wąwozów. Południowo-zachodnia część gminy to tradycyjne miejsca grzybobrań. Można tu pełną piersią  pooddychać nasączonym sosnowymi olejkami eterycznymi powietrzem i poszukać prawdziwków, podgrzybków czy kozaków. W bezpośrednim sąsiedztwie kompleksów leśnych , w miejscowości Zagórzany, znajduje się  stadnina koni. W okolicy tej możemy też spotkać liczne bociany.


WARTO ZOBACZYĆ:

Zespół uzdrowiska, XIX, XX w. wpisany do rejestru zabytków nieruchomych (nr rej.: bez numeru z 30.07.2019)

    łazienki 1922–26,
    sanatorium „Świt” 1875,
    pensjonat „Jasna” 1907,
    stróżówka, obecnie pawilon parkowy 1907,
    pawilon kąpieli mułowych 1932–34,
    willa „Prus” 1903–08,
    willa „Irena” 1911,
    założenie parkowe XIX, XX w.

Cmentarz parafialny z I połowy XIX w. wpisany do rejestru zabytków nieruchomych

Dzwonnica w zespole kościoła parafialnego w Solcu – Zdroju – czas powstania 1937 – 1939, arch. Franciszek Mączyński. ul. Kościelna 3, Solec - Zdrój

Plebania w zespole kościoła parafialnego w Solcu – Zdroju – czas powstania 1855 r.

Budynek murowany – czas powstania około 1920 roku. ul. 1 Maja 9, Solec – Zdrój

Budynek remizy strażackiej – murowany, czas powstania początek XX wieku. Piestrzec 7, Solec – Zdrój

Mur ze strzelnicami w zespole pałacowo – parkowym – czas powstania XIX wiek.


INNE OBIEKTY:

Nowy kościół św. Mikołaja z lat 1937–1939.
W okolicach Solca-Zdroju, w stanowisku z II w. n.e. archeologowie znaleźli egipską figurkę uszebti. Wydobyto ją z popielicy, w której Słowianie chowali prochy zmarłych.

ATRAKCJE:

    Stary park zdrojowy – występuje tu skupisko wartościowego drzewostanu z udziałem gatunków egzotycznych takich jak: sosna wejmutka, kłek kanadyjski, świerk balsamiczny, platana oraz piękne okazy starej lipy szerokolistnej, modrzewi i magnolii.
    Zalew – od strony zachodniej bezpośrednio do parku zdrojowego przylega nowo powstały zbiornik retencyjno-rekreacyjny.
    Las – bezpośrednio do parku zdrojowego przylega 120 ha kompleksu leśnego o drzewostanie mieszanym z przewagą lasu sosnowego.

źródło: https://solec-zdroj.pl; Wikipedia

 



 









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz