marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

wtorek, 30 maja 2023

MIASTO i GMINA BUSKO-ZDRÓJ

 

 

 


 UZDROWISKO BUSKO-ZDRÓJ:

https://www.busko.pl/pl/uzdrowisko-pl.html


Busko-Zdrój – miasto uzdrowiskowe w Polsce, w województwie świętokrzyskim, stolica powiatu buskiego, siedziba gminy Busko-Zdrój. Znane już w XII w. jako Bużsk, w XIII w. Busk. W latach 1975–1998 w województwie kieleckim.

Położenie geograficzne

Busko jest położone w południowej części województwa świętokrzyskiego 50 km na południe od Kielc i 80 km na północny wschód od Krakowa. Leży w regionie zwanym od przepływającej przezeń rzeki Nidy Ponidziem, na Garbie Wójczańsko-Pińczowskim.

Klimat

W Busku występuje klimat nizinny z cechami kontynentalnego. Komfort klimatyczny obejmuje ok. 39% dni w roku, liczba dni „gorących i upalnych” – 13%, „bardzo zimnych” – poniżej 1,5%. Średnia roczna temperatura powietrza to 7,8 °C, maksymalna amplituda temperatury wynosi 60 °C. Wysoka jest liczba godzin ze słońcem – 1151. Roczna wilgotność względna powietrza od 71% do 80%.

*******

Zakłady lecznictwa uzdrowiskowego sanatoria i szpitale uzdrowiskowe


Na terenie Uzdrowiska Busko-Zdrój działa osiem podmiotów leczniczych, które zarządzają piętnastoma zakładami lecznictwa uzdrowiskowego, w tym 3 szpitalami uzdrowiskowymi oraz 12 sanatoriami.

Największym podmiotem sanatoryjnym jest „Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A. w skład którego wchodzą 2 szpitale uzdrowiskowe oraz 4 sanatoria, oferujące swoim pacjentom około tysiąca miejsc.

Trzema obiektami (540 łóżek) dysponują Sanatoria Słowacki Sp. z o.o., z których – Terma Słowacki - jest najmłodszym sanatorium w Busku-Zdroju, oddanym do użytku wraz z końcem 2018 r.

Pozostałe podmioty w kolejności liczby miejsc sanatoryjnych działają w obrębie jednej jednostki i są to: Sanatorium „Włókniarz” (ok. 550 miejsc), 21 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny (360 miejsc), Sanatorium „Nida-Zdrój” (265 miejsc), Sanatorium „Astoria” (ok. 230 miejsc), Sanatorium „Bristol” (135 miejsc – obiekt wyłącznie komercyjny) oraz Sanatorium „Zbyszko” (130 miejsc).

Wszystkie zakłady lecznictwa uzdrowiskowego w Busku-Zdroju dysponują jednocześnie ponad 3 tysiącami miejsc, co rocznie przekłada się na ok. 80 tysięcy kuracjuszy (dane z roku 2018).

Prawie połowa kuracjuszy kierowana jest do Buska-Zdroju przez Narodowy Fundusz Zdrowia, reszta korzysta z usług buskich sanatoriów prywatnie. W celu rezerwacji miejsca zachęcamy do kontaktu z wybranym obiektem.

Kierunki lecznicze realizowane w uzdrowisku Busko-Zdrój

    Choroby ortopedyczno-urazowe (ortopedia)
    Choroby układu nerwowego (neurologia)
    Choroby reumatologiczne (reumatologia)
    Choroby kardiologiczne i nadciśnienie (kardiologia)
    Osteoporoza
    Choroby skóry (dermatologia)

 *******

Tężnia solankowa w Busku-Zdroju


https://www.busko.pl/images/strefa_teznia/modul/busko_trailer_4.mp4


W południowej części Buska-Zdroju, na terenie nowego parku zdrojowego, powstała jedna z największych i najnowocześniejszych tężni solankowych w Polsce.

Zachwycający swoją konstrukcją obiekt ma kształt okręgu o średnicy około 72 m i obwodzie około 226 m, a ściany sięgają blisko 10 m wysokości. Tężnię stanowią dwa pierścienie z tarniny, które oddzielone są przejściami przypominającymi labirynt. Prowadzą one na dziedziniec, w sercu którego znajduje się fontanna mgielna. Pełni on dodatkowe funkcje, gdyż jego rozmiary umożliwiają organizację wydarzeń i imprez kulturalnych. Na szczycie tężni znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękna panoramę uzdrowiska.

Tuż obok wyżej opisanego obiektu usytuowany jest dom zdrojowy z pijalnią wód i całoroczną mini tężnią. W budynku ponadto jest oranżeria, która kusi nie tylko swoją roślinnością, ale także egzotycznym klimatem. Na zewnątrz znajduje się multimedialna fontanna oraz nowoczesny plac zabaw dla dzieci w kształcie statku. Całość kompleksu położona jest pośród parkowej zieleni, która zachęca do długich spacerów, a malowniczo zaaranżowane tereny tworzą niepowtarzalną atmosferę wyciszenia i spokoju.

TEKST: https://www.busko.pl/

 


 


 

 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz