marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

niedziela, 12 lutego 2023

GMINA PUCHACZÓW


 

 

 

 

 


FILM PROMOCYJNY O GMINIE PUCHACZÓW:

https://youtu.be/xdhZB3WOpws


MAPA PUCHACZOWA:

https://www.puchaczow.pl/asp/mapa-puchaczowa,81,,1


Puchaczów (daw. gmina Brzeziny) – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie łęczyńskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie lubelskim.

Siedziba gminy to Puchaczów.

Gmina Puchaczów położona jest w centralnej części powiatu Łęczyńskiego w województwie lubelskim. Jej ośrodek gminny -miejscowość Puchaczów leży na 30 kilometrze drogi krajowej Lublin - Włodawa. Gmina położona jest w obrębie dwóch jednostek fizjograficznych: Pojezierza Łęczyńsko - Włodawskiego i Równiny Dorohuskiej. Obszar gminy charakteryzuje się niewielką deniwelacją terenu ok. 15 m, pomiędzy najniżej położonymi obszarami na północnej i najwyższej na południu.

Tereny gminne o dużym stopniu zurbanizowania, zlokalizowane są w trzech miejscach. Pierwsze z nich to ciąg wzdłuż drogi Lublin - Włodawa, przechodzącej przez środek Gminy, na kierunku wschód - zachód. Tworzy go Puchaczów oraz wsie: Turowola, Stara Wieś, Brzeziny, Wesołówka, Albertów. Drugi obszar to zabudowa wsi Ciechanki, Ostrówek, Szpica, Jasieniec i Zawadów położonych wzdłuż południowej granicy Gminy. Trzeci obszar to północno - wschodnia część Gminy, na którą składają się wsie Bogdanka, Nadrybie Wieś, Nadrybie Dwór, Nadrybie Ukazowe. We wszystkich przypadkach mamy do czynienia z zabudową gospodarską z wyjątkiem miejscowości Puchaczów, która swoim układem przestrzennym reprezentuje typ zabudowy miejskiej.

Gmina Puchaczów w dużym stopniu jest zaawansowana w realizacji infrastruktury technicznej, takiej jak:
-Gminne drogi utwardzone -55 km.
-Sieć wodociągowa -90,5 km co stanowi 100% potrzeb mieszkańców
-Sieć telefoniczna -1365 abonentów telefonicznych, co stanowi 100% potrzeb mieszkańców
-Sieć kanalizacyjna -58,2 km(w chwili obecnej budowa 60km sieci) skanalizowanych jest 40% gospodarstw domowych
-Sieć gazowa -45,06 km z 569 przyłączami do gospodarstw domowych, w tym 19 obiektów użyteczności publicznej.

Gmina poszczycić się może jednym z najnowocześniejszych w kraju zakładów opieki zdrowotnej, który rozpoczął swoją działalność 1 lutego 1999 r. świadcząc usługi w podstawowym zakresie. Od 2 października 2000r. funkcjonuje Oddział Rehabilitacyjny o szerokiej gamie usług medycznych z zakresu profilaktyki i rehabilitacji.

Doskonałe warunki lokalowe, najnowocześniejszy sprzęt oraz fachowa kadra lekarzy i obsługi technicznej pozwalają wykonać zabiegi w zakresie: hydroterapii, fizykoterapii, światłolecznictwa, ultradźwięków, masaży-parafiny, kinezyterapii, sauny, krioterapii.

W perspektywie zamierzamy uruchomić zabiegi borowinowe, solankowe (w tym tężnie).

Na terenie gminy znajduje się oczyszczalnia ścieków obsługującą m. Puchaczów, Turowolę, Brzeziny, Bogdankę Nadrybie Ukazowe i Starą Wieś, która w perspektywie będzie obsługiwała również kolejne miejscowości. Ponadto na terenie Gminy znajdują się cztery oczyszczalnie ekologiczne typu "EKOL" oczyszczające ścieki z budynków publicznych oraz zorganizowany i działający system odbioru nieczystości stałych.

Na terenie Gminy działa Liceum Ogólnokształcące, Gimnazjum, trzy Szkoły Podstawowe oraz cztery punkty filialne. Łącznie do wyżej wymienionych szkół uczęszcza 1000 uczniów. Ponadto w Puchaczowie znajduje się placówka przedszkola działająca w zakresie wychowania przedszkolnego, do której uczęszcza 104 dzieci.

Pod względem liczby ludności gminę Puchaczów można zaliczyć do gmin wiejskich (do 5000 mieszkańców) o charakterze rolniczo - przemysłowym z tendencją malejącej funkcji rolniczej na rzecz turystyczno - przyrodniczej. Powierzchnia Gminy Puchaczów wynosi 91,7 km2 i zamieszkiwana jest przez 5314 osób (czerwiec 2011 r.).

Rolnictwo jest podstawową funkcją Gminy. Gmina Puchaczów liczy 1250 gospodarstw rolnych. Zatrudnienie w nich znajduje około 80% ludności czynnej zawodowo. Powierzchnia terenów rolniczych stanowi 76,5% powierzchni Gminy, z czego grunty orne to 73,7% terenów rolniczych, użytki zielone (łąki, pastwiska) - 24,9%, sady - 1,4%. W strukturze upraw dominują zboża, które stanowią 58,3%.
Gleby wykorzystane rolniczo stanowią 76,5% ogółu powierzchni Gminy, większość to III i IV klasa bonitacyjna. Lasy stanowią 12%, wody 2%, pozostałe grunty 9,5%. Około 87% gruntów rolnych jest własnością prywatną.

Ważnym wyznacznikiem aktywności gospodarczej w gminie jest liczba podmiotów gospodarczych. Największą z firm działających na terenie Gminy jest Kopalnia Węgla Kamiennego Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A., poza nią działa jeszcze 287 podmiotów, 230 zajmujących się handlem i usługami oraz 57 produkcyjnych.


WARTO ZOBACZYĆ:


Kolumna ceglano-kamienna w Puchaczowie z połowy XIX wieku nawiązuje do tradycji galicyjskich „krzyży pańszczyźnianych”. Została ustawiona dla przypomnienia „po wsze czasy”, że mieszkańcy Puchaczowa są wolnymi ludźmi. Kolumna znajduje się w zabytkowym parku, w centrum Puchaczowa.

Grobowiec kamienny z okresu neolitu – odkryty w latach 90. XX wieku na jednym z okolicznych pól – pochodzi z okresu kultury amfor kulistych. Rekonstrukcja znajduje się na terenie szkoły podstawowej w Nadrybiu.

Mogiła partyzantów w Ostrówku – 24 maja 1945 roku miała tu miejsce bitwa partyzantów poakowskich z oddziału „Zawiei” z UB i NKWD. 17 – spośród poległych – spoczywa w zbiorowej mogile.

Zespół folwarczno-dworski w Ciechankach Łańcuchowskich - dawny POM. Pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. W jego skład wchodzi park o powierzchni ok. 2,5 ha. Wśród drzew najliczniejsze są kasztanowce i lipy, a prawdziwą ozdobą parku jest okazały jesion liczący ok. 200 lat.

Kopiec w Ciechankach Łańcuchowskich stanął dla upamiętnienia wydarzeń z 14 na 15 sierpnia 1920 roku. Miał wówczas miejsce manewr grupy gen. Bułak-Bałachowicza i pododdziałów polskich, oskrzydlających Puchaczów i wyzwalających go od bolszewików.

Skrzyżowanie w Brzezinach Kanału Wieprz – Krzna z płynącą pod nim rzeką Świnką jest niewątpliwie rzadkością architektoniczną.

Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Puchaczowie – zbudowany w późnobarokowym stylu – pochodzi z 1778 roku i zaliczany jest do klasy zabytków „0”. W roku 1854 wybudowano murowaną dzwonnicę. Świątynię okala XIX-wieczne, murowano-żelazne ogrodzenie z bramą i kapliczkami. Obok kościoła znajduje się plebania z 1809 roku.

źródło: https://www.puchaczow.pl/; http://www.spzoz.powiatleczynski.pl/

 


 



1 komentarz: