marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

poniedziałek, 5 grudnia 2022

POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA

 

 

 

 




Politechnika Koszalińska – państwowa politechnika utworzona w 1968 w Koszalinie jako Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie; od 1996 nosi obecną nazwę.


Adres Uczelni:

Politechnika Koszalińska
ul. Śniadeckich 2, 75-453 Koszalin
tel. 94 347 85 00
tu.koszalin.pl


Politechnika Koszalińska to jedyna politechnika na Pomorzu Środkowym, zaliczana do najnowocześniejszych uczelni w kraju. Kształci studentów na blisko 30 kierunkach o profilu technicznym, ekonomicznym, humanistycznym i artystycznym. Dysponuje doświadczoną kadrą wykładowców, bogatą bazą laboratoryjną i dobrze wyposażonymi pracowniami. Zapewnia najlepsze warunki do nauki i rozwoju, szeroki system stypendialny, stale dostosowuje kierunki kształcenia do wymagań rynku pracy i oczekiwań studentów. Studia na Politechnice Koszalińskiej gwarantują optymalne przygotowanie zawodowe i dobry start do kariery.
 

Rok założenia: 1968
 


 WYDZIAŁY I KIERUNKI NAUCZANIA:

 

> Wydział Architektury i Wzornictwa
Architektura Wnętrz; Wzornictwo
 

> Wydział Elektroniki i Informatyki
Elektronika i Telekomunikacja; Informatyka
 

> Wydział Humanistyczny
Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna; Europeistyka; Filologia Angielska/Germańska; Pedagogika; Politologia 2.0
 

> Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji
Budownictwo; Geodezja i Kartografia; Sieci i Instalacje Budowlane; Inżynieria Środowiska; Ochrona Klimatu; Geoinformatyka
 

> Wydział Mechaniczny
BioanalitykaChemiczna; Energetyka; Inżynieria Biomedyczna; Mechanika i Budowa Maszyn; Mechatronika; Technologia Żywności i Żywienie Człowieka; Transport; Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
 

> Wydział Nauk Ekonomicznych
Ekonomia; Finanse i Rachunkowość; Logistyka; Turystyka i Rekreacja; Zarządzanie
 

> Filia w Szczecinku
Inżynieria i Automatyzacja w Przemyśle Drzewnym


ZARYS HISTORYCZNY:


Uczelnia została utworzona zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 8 czerwca 1968 jako Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie.

W Wyższej Szkole Inżynierskiej rok akademicki 1968/69 rozpoczęło 125 osób na studiach dziennych i 60 na studiach wieczorowych. Kadrę naukowo-dydaktyczną stanowiło wtedy 17 pracowników, wśród których był jeden profesor zwyczajny, czterech docentów i dwóch doktorów. Kształcenie odbywało się w 12 specjalnościach inżynierskich.

Drugi rok akademicki 1969/70 rozpoczęły 493 osoby, 335 z nich zdało egzaminy na pierwszy rok. Pierwsi absolwenci – inżynierowie – ukończyli studia w roku 1972. Przez kolejne lata liczba zarówno kadry naukowo-dydaktycznej, jak i studentów systematycznie wzrastała, Uczelnia rozszerzała swoją działalność, a jej pracownicy uzyskiwali kolejne stopnie i tytuły naukowe.

Ustawą z 4 lipca 1996 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił, że od 1 września 1996 dotychczasowa nazwa uczelni zostanie zastąpiona mianem „Politechnika Koszalińska”. Politechnika posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora habilitowanego w 3 dyscyplinach i doktora w 7 dyscyplinach. Ponadto ma 500 nauczycieli akademickich, w tym: 49 profesorów tytularnych, 56 doktorów habilitowanych, 200 doktorów.

Poszczególne jednostki politechniki rozproszone są na terenie całego Koszalina. Rektorat, Wydział Elektroniki i Informatyki oraz Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji znajdują się przy ul. Śniadeckich. Wydział Architektury i Wzornictwa oraz Wydział Mechaniczny mieszczą się przy ul. Racławickiej. Natomiast na kampusie zlokalizowanym przy ul. Kwiatkowskiego znajdują się Wydział Humanistyczny oraz Wydział Nauk Ekonomicznych Od 2015 roku w Szczecinku działa Filia Politechniki Koszalińskiej (wcześniej jako Wydział Przemysłu Drzewnego)

Uczelnia posiada cztery domy studenckie – DS1 Hades, DS2 Olimp, DS3 Neptun i DS4 Zeus – posiadające w sumie 1200 miejsc dla studentów. Uczelnia posiada również Hotel Asystenta.

W latach 1972 – 2016 na terenie domów studenckich przez radiowęzeł, a później drogą internetową nadawało swój program prowadzone przez studentów Radio „Jantar”. Od 1987 do 2016 na osiedlu akademickim funkcjonował klub studencki "Kreślarnia".

źródło: materiał własny Politechniki Koszalińskiej; Wikipedia

 




1 komentarz: