marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

wtorek, 5 lipca 2022

POWIAT BRZESKI

 

 

 

 


Powiat brzeski – powiat w Polsce (województwo małopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Brzesko.

W skład powiatu wchodzą:

    gminy miejsko-wiejskie: Brzesko, Czchów
    gminy wiejskie: Borzęcin, Dębno, Gnojnik, Iwkowa, Szczurowa
    miasta: Brzesko, Czchów

Powiat zamieszkuje go nieco ponad 93 tys. ludzi. Powiat jest położony na styku dwóch krain geograficznych, których granicę wyznacza przecinająca go autostrada A4.

Na północy powiatu rozciąga się nizinna, żyzna i malownicza Kotlina Sandomierska, a zachodnie granice oparte są o brzeg Wisły. Południowa część to malownicze Pogórze Wiśnickie, będące częścią polskich Karpat. Tu granice powiatu wyznacza jedna z najpiękniejszych polskich rzek górskich – Dunajec. Malownicze pagórki, piękny i czysty Dunajec, zbiornik wodny w Czchowie i niemal górski charakter gminy Iwkowa przyciągają wielu turystów, którzy chcą aktywnie spędzić czas na łonie przyrody, wędrując pieszo, uprawiając turystykę rowerową, korzystając z atrakcji sportów wodnych, jazdy konnej i wielu innych propozycji z bogatej oferty turystycznej.

Powiat Brzeski oferuje bardzo wiele różnorodnych atrakcji i każdy znajdzie coś dla siebie. Atutem jest znakomita dostępność komunikacyjna. Do Brzeska można dojechać autostradą A4 lub nowoczesną linią kolejową, a następnie dotrzeć do dowolnego miejsca świetnie rozwiniętą i komfortową siecią dróg lokalnych. Na miejscu turysta znajdzie bogatą ofertę gastronomiczno-hotelową oraz dziesiątki obiektów agroturystycznych. Przez powiat przebiegają międzynarodowe szlaki rowerowe Euro Velo 4 i Euro Velo 11 oraz sieć szlaków lokalnych, jak Wiślana Trasa Rowerowa, Velo Dunajec i wiele innych. Przez Brzesko prowadzi również najbardziej znany na świecie szlak pielgrzymkowy – szlak Jakubowy.

Najbardziej rozpoznawalnym produktem ziemi brzeskiej jest warzone tu od 1845 roku piwo Okocim, a zabytkowa część browaru, założonego przez Barona Goetza, jest jedną z atrakcji historycznych Brzeska. W Powiecie jest także wiele ciekawych obiektów historycznych. Jednymi z najcenniejszych są zamek w Dębnie, pałac Goetzów w Brzesku, Baszta w Czchowie czy Dwór w Dołędze. Jest również kilka pięknych, drewnianych kościołów, które włączone są do szlaku architektury drewnianej oraz niezliczona ilość pięknych 18- i 19-wiecznych kapliczek przydrożnych. Celem wielu pielgrzymek i ważnym miejscem kultu jest Szczepanów, gdzie urodził się święty Stanisław – patron Polski. Turyści i pielgrzymi znajdą tu piękną bazylikę oraz kaplicę upamiętniającą miejsce narodzin i cudowne źródełko w miejscu urodzin świętego.

Niezwykle interesująca jest również oferta kulturalna i kulinarna. Na terenie powiatu odbywa się wiele imprez pokazujących kulturowe bogactwo tych terenów. Najbardziej znane wydarzenia to Święto Chleba w Brzesku, Święto Suszonej Śliwki w Iwkowej, Turniej Rycerski w Dębnie, Święto Grzyba w Borzęcinie, Baszta Jazz w Czchowie i Krakowski Wianek w Szczurowej.


Turystyka w Powiecie Brzeskim


Obszar powiatu o wyraźnie południkowej rozciągłości, obejmuje dwie odmienne krainy geograficzne: Kotlinę Sandomierską na północy i Pogórze Wiśnickie na południu. Obszary południowo-wschodnie, oparte o brzeg Dunajca, są ważnymi i popularnymi terenami turystyki pieszej i rowerowej. Znajdujący się natomiast w gminie Czchów zbiornik wodny - jezioro Czchowskie - stwarza dogodne warunki do uprawiania sportów wodnych. Ziemia Brzeska to urozmaicony teren - niziny, góry, pola, lasy, czysta woda i wiele zabytków reprezentujących różne style i epoki.

Dobre warunki komunikacyjne, w tym rozbudowana sieć dróg umożliwiają szybkie dotarcie do gmin i malowniczych miejscowości, które z pewnością warto odwiedzić. Główną atrakcją turystyczną jest zamek średniowieczny w Dębnie, XIX-wieczny dwór szlachecki w Dołędze, ruiny średniowiecznego zamku z XIV w. w Czchowie oraz wiele zabytkowych obiektów sakralnych. Warto odwiedzić Szczepanów - miejscowość, w której urodził się św. Stanisław, Patron Polski. W prezentacji kulturowego krajobrazu Ziemi Brzeskiej nie można pominąć pałacu rodziny Goetzów-Okocimskich, właścicieli Okocimia i browaru, który należy do jednego z ciekawszych zabytków Małopolski.


WARTO ZOBACZYĆ:

Zamek w Dębnie

Baszta w Czchowie

Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce

Pałac Goetzów-Okocimskich

Gród na Wzgórzu Bocheniec

Dwór w Dołędze

Dwór w Biskupicach Melsztyńskich

Dwór w Kątach

Dwór w Przyborowie

Dwór w Wokowicach

Pałac Kępińskich Szczurowej

Pałac Rodu Dąbskich w Zaborowie

Dworek Myśliwski w Strzelcach Wielkich

Czchów - wzniesiony w 1346 roku kościół p.w. Narodzenia NMP. Jest to kamienna, jednonawowa świątynia gotycka, w której przyziemiu przetrwały romańskie relikty wcześniejszej budowli.

W gminie Gnojnik warto zobaczyć także kościół p.w. św. Floriana Męczennika w Uszwi - murowany z cegły, w stylu barokowo - klasycystycznym

kościółek pw. św. Sebastiana w Strzelcach Wielkich, który został wybudowany w 1785 roku.

figura św. Floriana z 1731 r., która znajduje się na środku brzeskiego Rynku oraz figura św. Floriana w Łękach pochodząca z 1760 roku. 

źródło: https://www.powiatbrzeski.pl

 


 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz