Nadleśnictwo Smolarz położone jest w południowo-wschodniej części Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Od południa graniczy z Nadleśnictwem Karwin oraz Nadleśnictwem Potrzebowice (RDLP Piła), od północy z Nadleśnictwem Głusko, od zachodu z Nadleśnictwem Strzelce Krajeńskie, a od wschodu z Nadleśnictwem Krzyż (RDLP Piła).
Położenie geograficzne
Lasy Nadleśnictwa Smolarz stanowią południowo-zachodnią część Puszczy Drawskiej. Granice terytorium nadleśnictwa wyznaczają najważniejsze rzeki regionu: na północy – Mierzęcka Struga, na południu Noteć a na wschodzie Drawa.
Siedziba Nadleśnictwa Smolarz mieści się w miejscowości Klesno, tuż przy drodze wojewódzkiej nr 160.
Najbliżej położonymi miastami są: graniczące z Klesnem – Drezdenko oraz oddalony od niego o ok. 15 km. Dobiegniew.
Z dużych miast najbliżej położony jest Gorzów Wielkopolski – od siedziby Nadleśnictwa Smolarz dzieli go niespełna 50 km.
Większość gruntów nadleśnictwa położona jest w województwie lubuskim w powiecie strzelecko-drezdeneckim, natomiast ich niewielka część leży w województwie wielkopolskim w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Łącznie tereny te rozlegają się na terenie 5 gmin. Uproszczony wykaz terenów Nadleśnictwa Smolarz kształtuje się następująco:
województwo lubuskie
powiat strzelecko – drezdenecki
gmina Dobiegniew – obręby: Dębogóra, Kępa Zagajna, Ostrowiec, Podlesiec, Sarbinowo, Sławica, Słonów, część obrębów Ługi, Mierzęcin.
gmina Drezdenko – obręby: Drawiny, Górzyska, Lubiewo, Modropole, Przeborowo,
Stare Bielice, Zagórze Lubiewskie, część obrębów Klesno, Kosin.
gmina Stare Kurowo – obręby: Błotnica, Głęboczek, Przynotecko, Nowe Kurowo,
część obrębów Kawki, Łęgowo, Stare Kurowo.
gmina Strzelce Krajeńskie – część obrębu Długie.
Miasto Drezdenko – obręb Radowo oraz część obrębu Miasto Drezdenko
województwo wielkopolskie
powiat czarnkowsko-trzcianecki
gmina Krzyż Wielkopolski – obręb Nowe Bielice.
ZASOBY LEŚNE:
Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek lasów na naszym terenie to 64 lata, a przeciętna zasobność przekracza 270 m sześc./ha.
Udział siedlisk leśnych
66 proc. – borowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków iglastych, najczęściej sosny i świerku
33 proc. – lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych
1 proc. – olsy, czyli lasy porastające żyzne, bagienne tereny
Udział gatunków lasotwórczych
66 proc. – sosna, modrzew
12 proc. – świerk
7 proc. – dąb, klon, jawor, wiąz, jesion
7 proc. – brzoza
4 proc. – buk
1 proc. – jodła, daglezja
3 proc. – pozostałe
Udział drzewostanów w klasach wieku
Rozpiętość klasy wieku wynosi 20 lat (np. I klasa wieku – drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa – 21 – 40 lat, III klasa – 41 – 60 lat itd.).
16 proc. – I klasa
21 proc. – II klasa
19 proc. – III klasa
20 proc. – IV klasa
12 proc. – V klasa
12 proc. – VI klasa i starsze
OBIEKT EDUKACYJNY - Leśne Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne
Leśne Centrum Przyrodniczo – Edukacyjne przy Nadleśnictwie Smolarz w Kleśnie to obiekt wielofunkcyjny. Znajdujące się tutaj: ogród, arboretum i część rekreacyjna współtworzą idealne miejsce zarówno do prowadzenia zajęć, jak i rodzinnego wypoczynku.
Na Leśne Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne (LCPE) składają się: ogród, arboretum i część rekreacyjna.
Przechadzając się tutaj po specjalnie przygotowanych ścieżkach, można podziwiać rośliny zielne, krzewy i drzewa reprezentowane przez ponad 150 gatunków i odmian. Rośliny te różnią się zarówno wymaganiami siedliskowymi, jak i pochodzeniem. Mimo to kwitną w zbliżonym czasie, sprawiając, że wiosną i latem ogród wygląda naprawdę przepięknie. Funkcję edukacyjną pełnią napotykane co rusz tabliczki z informacjami na temat umieszczonych tutaj obiektów. Na terenie ogrodu oprócz roślin znajdują się także rzeźby, nawiązujące tematyką do związków człowieka z przyrodą oraz obiekty związane z pracą leśników i pasją myśliwych. Ambona myśliwska stanowi atrakcję szczególnie dla młodszych gości, którzy obserwując świat z wysokości 4 m mogą poczuć się jak na prawdziwym polowaniu. Dodatkowo dzieci mogą bawić się na bogato wyposażonym placu zabaw.
Serce obiektu stanowią dwa stawy z wyspą, gdzie, rozkoszując się pięknym widokiem, można wypocząć przy ognisku. Jeśli zacznie padać deszcz wystarczy schronić się pod zbudowaną w góralskim stylu wiatą. Na potrzeby wszystkich gości została ona wyposażona w kamienny kominek-grill i masywne dębowe stoły. Po dokonaniu rezerwacji można w tym miejscu zorganizować przyjęcie rodzinne, czy firmową imprezę.
Od kilkunastu lat faktem stało się prowadzenie edukacji leśnej przez wszystkie nadleśnictwa w Polsce. Lekcje poza szkolną ławą są bardzo atrakcyjną formą nauczania młodego pokolenia, stwarzają okazję do wspólnych przeżyć intelektualnych i emocjonalnych. Rozwijają także wrażliwość na piękno przyrody, pozwalają kształtować właściwe postawy wobec świata, wobec siebie i innych ludzi. Ogród wraz ze znajdująca się przy siedzibie Nadleśnictwa salką edukacyjną (wyposażoną m.in. w sprzęt multimedialny, gabloty z eksponatami) stanowią idealne miejsce do prowadzenia zajęć dydaktycznych.
Do korzystania z LCPE zachęcamy zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne. Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników naszego nadleśnictwa odbywają się w indywidualnie ustalonych terminach.
źródło:https://smolarz.szczecin.lasy.gov.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz