marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

środa, 23 marca 2022

GMINA OZIMEK

 

 

 


Ozimek – gmina miejsko-wiejska w województwie opolskim, w powiecie opolskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie opolskim.

Siedziba gminy to Ozimek. 

obszar miasta i gminy:     126,5 km2 (12 650 ha)
w tym miasto:     325 ha
ludność gminy (stan na dzień 08.09.2020 r.):     18 476  mieszkańców
w tym ludność miasta:     7 988  mieszkańców

Gmina Ozimek położona jest w środkowo-wschodniej części woj. opolskiego, w odległości ok. 20 km od stolicy województwa – Opola i graniczy z gminami: Turawa, Chrząstowice, Zębowice, Kolonowskie, Izbicko oraz Dobrodzień.

W skład Gminy Ozimek wlicza się 13 sołectw: Antoniów, Biestrzynnik, Chobie, Dylaki, Grodziec, Jedlice, Krasiejów, Krzyżowa Dolina, Mnichus, Nowa Schodnia, Pustków, Schodnia, Szczedrzyk.

Malownicze tereny Gminy Ozimek rozciągają się wzdłuż obu brzegów Małej Panwi, wśród lasów dawnej Puszczy Śląskiej co sprawia, że można tu odpocząć od zgiełku wielkich miast. Oferta turystyczna jest niezwykle bogata - liczne gospodarstwa agroturystyczne, szeroka sieć ścieżek rowerowych będących częścią Śląskiej Sieci Trasy Rowerowej, spływy kajakowe na rzece Mała Panew, Jura Park w Krasiejowie, kompleksy akwenów wodnych w Biestrzynniku i Grodźcu – to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na turystów z różnych zakątków świata.

Gmina Ozimek posiada dobrze rozwiniętą sieć placówek oświatowych (w tym żłobek samorządowy) oraz gminną komunikację transportu publicznego umożliwiającą mobilność między sołectwami.  W Gminie Ozimek jest także dobry klimat dla rozwoju biznesu - bliskość miasta wojewódzkiego, jak również przecinające gminę główne trasy komunikacji drogowej oraz kolejowej sprawiają, że zwiększa się liczba przedsiębiorców chcących inwestować w Gminie Ozimek. Te wszystkie czynniki mają wpływ na to, że Gmina Ozimek jest coraz częściej wybierana przez młodych ludzi jako miejsce zamieszkania, pracy i edukacji, gdyż postrzegana jest jako miejsce dobre do życia.

Miasta partnerskie:

·         Niemcy Heinsberg

·         Czechy Rýmařov

·         Czechy Přerov

·         Słowacja Krompachy

 

******

WARTO ZOBACZYĆ:


Najstarszy żelazny most wiszący na kontynencie europejskim
- Most jest największą dumą Ozimka, a jego wizerunek znajduje się w herbie miasta. W latach 2009-2011 został gruntownie odrestaurowany w ramach projektu „Utworzenie Regionalnego Centrum Turystycznego Dolina Małej Panwi” w ramach RPO Województwa Opolskiego na lata 2007-2013. W ramach inwestycji m.in. oczyszczono i zakonserwowano około 1600 części, a łańcuchową konstrukcję mostu wzmocniono stalowymi linami. Ponadto most otrzymał perfekcyjnie wkomponowane oświetlenie, które pokazuje cały jego majestatyczny urok po zmroku. W 2012 r. obiekt otrzymał nagrodę Zabytek Zadbany w kategorii architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki. Organizatorem konkursu, którego celem jest promocja właściwej opieki nad zabytkami i pokazanie najlepszych wzorów właściwego utrzymania obiektów zabytkowych jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Ozimku - Autorem projektu kościoła był Karl Friedrich Schinkel. 24 czerwca w dniu św. Jana położono kamień węgielny pod budowę nowego domu Bożego. Po zakończeniu budowy 8 kwietnia 1821 r. kościół został poświęcony i otrzymał imię św. Jana. Niestety ów dom boży nie posiadał wieży. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdowała się wprawdzie drewniana dzwonnica z dwoma żeliwnymi dzwonami, które w 1855 zastąpiono metalowymi. Było to możliwe dzięki dobrowolnym składkom wiernych. Ponieważ drewniana dzwonnica była w nienajlepszym stanie i niezbyt nadawała się dla nowych dzwonów, w gminie zrodził się pomysł, aby do kościoła dobudować kamienną wieżę, z której dźwięki dzwonów będą lepiej słyszalne. Niestety nie uzyskano pozwolenia. Dopiero w 1858 r. udało się parafii osiągnąć cel, gdy ówczesny minister handlu í rzemiosła von Hendt będąc w hucie odwiedził także kościół i na ustną prośbę wyrażoną przez dyrektora huty przyrzekł swe poparcie w staraniach o zezwolenie i środki finansowe na budowę wieży kościelnej. Inspektor Munscheid wykonał plan wieży stojącej przed frontem kościoła, a połączonej z nim niewielką salką. Plan ten został zatwierdzony i na jego wykonanie przyznano 5370 marek. Wnet rozpoczęto budowę. Kamień węgielny pod wieżę położono 19 września 1859 r., a w 1860 r. odbyło się uroczyste poświęcenie wieży, wzniesionej na chwałę Bożą jako trwały pomnik wiary ewangelickiej na tej ziemi.

źródło: tekst własny Gminy Ozimek; www.ozimek.pl

 


 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz