marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

wtorek, 22 lutego 2022

ZWIĄZEK GMIN TURYSTYCZNYCH POGÓRZA DYNOWSKIEGO

 

 


Związek Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego utworzony został w 1996 roku z inicjatywy ówczesnej pani Burmistrz Anny Kowalskiej. W jego skład wchodziły gminy: Dubiecko, Dynów Gmina Miejska, Dynów Gmina Wiejska, Jawornik Polski, Gmina Kańczuga o statusie Miasta oraz Gmina Nozdrzec.

W takim składzie Związek przetrwał do 1999 roku, wówczas ze Związku wystąpiły gminy Kańczuga i Jawornik Polski. Krótko, bo tylko ponad rok szeregi Związku zasilała Dydnia.

Obecnie Związek tworzą gminy:
Dubiecko, Dynów, Nozdrzec, Krzywcza, Dydnia oraz miasta Dynów i Dubiecko.

Związek swym zasięgiem obejmuje 427 km², a w 46 wsiach i miejscowościach zamieszkuje około 39 tys. mieszkańców.

Tereny Związku Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego usytuowane są w województwie podkarpackim, na obszarze trzech powiatów: brzozowskiego, rzeszowskiego i przemyskiego.

Pod względem morfologicznym tereny te położone są w obrębie Pogórza Dynowskiego, rozciągającego się pomiędzy dolinami Wisłoka i Sanu, od północy sąsiadującego z Pradoliną Podkarpacką, a od południa z Kotliną Jasielsko-Krośnieńską i Śródkarpackim Pogórzem Bukowskim. Tereny te charakteryzują się znaczącymi walorami turystycznymi i krajobrazowymi.

Dodać należy, że tereny objęte działaniem Związku Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego usytuowane są w mikroregionie parków krajobrazowych, obszarów chronionego krajobrazu i licznych rezerwatów przyrody. Związek od początku swojego istnienia podejmuje działania mające na celu pełne wykorzystanie tych wszystkich walorów i atrakcji, które łącznie odzwierciedlają przeszłość, teraźniejszość i wyznaczają czas przyszły regionu, oraz mieszkających tam ludzi.

Dążeniem ZGTPD jest praktyczne wykorzystanie elementów z życia społecznego, kulturowego i etnicznego, w trosce o rozwój i zachowanie jego walorów ekologicznych. Związek zajmuje się głównie działalnością na rzecz rozwoju turystyki, infrastruktury okołoturystycznej, promocji lokalnych zasobów dziedzictwa kulturowego, ochrony środowiska.

Do najważniejszych inicjatyw lokalnych zaliczamy:

    promocję terenu przez wydawane foldery, informatory, pocztówki oraz współpracę z gazetą regionalną „Dynowinka”,
    działania samorządów oraz współpracę z ośrodkami kultury w gminach, organizacjami społecznymi i pozarządowymi zmierzającymi do uaktywnienia Związku oraz wykształcenia nawyków proekologicznych (edukacja, inwestycje),
    przygotowywanie wspólnie z poszczególnymi samorządami i organizacjami corocznych imprez turystycznych i kulturalnych,
    podjęcie działań związanych z utworzeniem Centrum Informacji Turystycznej,
    podkreślanie znaczenia regionalizmu w edukacji szkolnej (organizowany corocznie rajd rowerowy szlakami Pogórza Dynowskiego).

Obecnie na czele Zgromadzenia Związku stoi Burmistrz Miasta i Gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak, a jego zastępcą jest Adrian Skubisz. Prezesem Zarządu Związku jest obecnie Burmistrz Miasta Dynów Zygmunt Frańczak, a zastępcą Wójt Gminy Dynów Wojciech Piech.


 Cele, zadania, działania ZGTPD


Chcemy inwestować w nowe potencjały, a jednocześnie minimalizować lub usuwać bariery rozwojowe. Szukamy także nowych dźwigni, które przyspieszą rozwój turystyki i ochrony środowiska naszego terenu. Chcemy w większym stopniu wykorzystywać nasze położenie i transgraniczną współpracę.

Związek Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego utworzony przez gminy: Dubiecko, Dydnia, Dynów – gmina miejska, Dynów – gmina wiejska, Nozdrzec, Krzywcza powstał w czerwcu 1996 roku. Siedzibą Związku jest miasto Dynów.

Związek pomaga w realizacji zadań publicznych tworzących go gmin w zakresie:

   > rozwijania przemysłu turystycznego, poprzez budowę i rozbudowę infrastruktury turystycznej i okołoturystycznej,
   > rozwijania działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz zabytków,
   > edukacji krajoznawczej i ekologicznej.


Program „Błękitny San”


Głównym inicjatorem i koordynatorem programu dotyczącego ochrony wód Sanu i jego zlewni jest Związek Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego. Program ten jest związany z budową i modernizacją kolektorów sanitarnych, różnego typu oczyszczalni ścieków oraz budową zakładów utylizacji stałych odpadów komunalnych z pełnymi liniami technologicznymi do odzysku surowców wtórnych.

Program jest zgodny z wytycznymi Unii Europejskiej dotyczącymi ochrony środowiska, Strategią Rozwoju Województwa Podkarpackiego i Programem Narodów Zjednoczonych ds. zrównoważonego rozwoju regionu.

Źródła Sanu znajdują się na Ukrainie, w związku z czym program ma charakter transgraniczny i decyzją Zgromadzenia Związku w dniu 2 września 2003 roku stał się programem otwartym dla wszystkich samorządów, organizacji, związków, stowarzyszeń działających wzdłuż rzeki San oraz dla strony ukraińskiej. Projekt zyskał aprobatę uczestników posiedzenia Zgromadzenia Związku oraz zaproszonych gości. Przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ONZ, ARiMR oraz Euroregionu Karpaty przyrzekli pomoc fachową przy koordynacji i realizacji programu oraz pozyskanie środków na jego realizację.

Z ochroną wód Sanu i jego zlewni związany jest rozwój turystyki, a co za tym idzie rozwój baz turystycznych, handlu, usług oraz rolnictwa ekologicznego. Są to dodatkowe miejsca pracy dla mieszkańców regionu Podkarpacia, w którym wskaźnik bezrobocia jest bardzo duży.

źródło:.http://pogorzedynowskie.pl

 


 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz