marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

środa, 12 stycznia 2022

POWIAT DZIERŻONIOWSKI

  

 

 

 


FILM PROMOCYJNY:

https://youtu.be/8qpvlUMINWk

 

Powiat dzierżoniowski – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Dzierżoniów.

W skład powiatu wchodzą:

    gminy miejskie: Bielawa, Dzierżoniów, Piława Górna
    gminy miejsko-wiejskie: Niemcza, Pieszyce
    gminy wiejskie: Dzierżoniów, Łagiewniki
    miasta: Bielawa, Dzierżoniów, Pieszyce, Piława Górna, Niemcza

Graniczy z powiatami: wrocławskim, świdnickim, wałbrzyskim, ząbkowickim, strzelińskim oraz kłodzkim.

Przed 1 stycznia 1999 r. wszystkie gminy powiatu należały do województwa wałbrzyskiego, z wyjątkiem gminy Łagiewniki, która należała do województwa wrocławskiego.

Powiat dzierżoniowski położony jest na Dolnym Śląsku, w odległości 56 km na południowy zachód od Wrocławia. Znajduje się na Przedgórzu Sudeckim. Powierzchnia powiatu wynosi 478,51 km2. Zróżnicowanie rzeźby terenu jest bardzo duże. Występują tu zarówno niziny, wyżyny, jak i góry. Wysokość waha się od 250 m n.p.m. do 1015 m n.p.m. Najwyższej położonym miejscem jest Wielka Sowa będąca najwyższym wzniesieniem Gór Sowich. Główną rzeką na terenie ziemi dzierżoniowskiej jest – stanowiąca prawy dopływ Bystrzycy – Piława, która swój bieg rozpoczyna w powiecie ząbkowickim. Powiat graniczy z powiatami: wrocławskim, świdnickim, wałbrzyskim, kłodzkim, ząbkowickim i strzelińskim. Na terenie powiatu znajdują się gminy miejskie: Dzierżoniów, Bielawa, Pieszyce, Piława Górna, gmina miejsko-wiejska Niemcza oraz gminy wiejskie Dzierżoniów i Łagiewniki.
Powiat dzierżoniowski ma ponad 98 tys. mieszkańców. Główną drogą dojazdową do powiatu jest droga krajowa K-8 z Wrocławia na Kudowę Zdrój, która przebiega m.in. przy samej Niemczy, a także przez Łagiewniki. Z Łagiewnik do Dzierżoniowa prowadzi natomiast wyremontowana droga wojewódzka nr 384.


ZARYS HISTORYCZNY:

Powiat dzierżoniowski istniał już w poprzednim podziale administracyjnym Polski w latach 1956-1975, a utworzono go po II wojnie światowej (początkowo pod nazwą powiat rychonecki). Po 1975 r. wchodził w skład dwóch województw: wałbrzyskiego i wrocławskiego. Historycznie obszar ten był pod wpływem Piastów Śląskich, Czech, Austrii, Prus i Niemiec. Pierwsze pisemne wzmianki pochodzą z XII w. i odnoszą się do Dzierżoniowa i Niemczy. Od XVI w. obszar powiatu jest terenem rozwoju ośrodków tkactwa. Przez ten teren przetaczało się wiele wojen – wojny husyckie z XV w. i wojna trzydziestoletnia 1618-1648. Z ważnych wydarzeń należy jeszcze odnotować bunt tkaczy z 1844 r. opisany przez Gerharta Hauptmanna w dramacie Tkacze.

***
Ziemia dzierżoniowska słynęła z zakładów radiowych Diora oraz włókienniczych Silesiana czy Bielbaw. Niestety, nowa rzeczywistość polityczna po 1989 roku i otwarcie rynku na zagraniczną konkurencję, doprowadziło do ich upadku i likwidacji. Szukając nowego pomysłu na siebie, postawiono na utworzenie w 1997 roku w Dzierżoniowie części Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Stopniowo zaczęto powiększać obszar strefy, który cieszy się sporym zainteresowaniem inwestorów. Również w Bielawie powstała podstrefa WSSE, w której powstają nowe zakłady pracy. Obecnie na terenie powiatu działają duże firmy z branży chemicznej czy elektromechanicznej. Produkuje się tu spawarki i prostowniki elektryczne, wyroby gumowe do samochodów oraz wyposażenie do sal operacyjnych, wyroby sanitarne, meble, odzież, oprawki do okularów. Ponadto na terenie powiatu zlokalizowane są niewielkie prywatne zakłady rzemieślniczo-produkcyjne i usługowe. Osobną gałęzią przemysłu jest kamieniarstwo. Powiat dzierżoniowski to prawdziwe zagłębie tego typu produkcji i drugi co do wielkości taki ośrodek w Polsce. W Piławie Górnej oraz na terenach przylegających do niej prowadzona jest działalność wydobywcza kruszyw skalnych. Ukształtowanie terenu i klimat sprzyjają rolnictwu. W powiecie dominuje produkcja roślinna, głównie pszenicy, ale także roślin przemysłowych takich jak buraki cukrowe czy rzepak.
Prężnie rozwija się również turystyka i agroturystyka. Przed wojną w Górach Sowich istniała świetnie rozwinięta baza turystyczna. Obecnie coraz więcej nakładów kieruje się na przygotowanie atrakcyjnych punktów widokowych, miejsc wypoczynku czy szlaków turystycznych. Zachęca to przedsiębiorców do inwestowania w tę gałąź gospodarki.

* * *

Strategia to podstawowy dokument przedstawiający wizję rozwoju powiatu na przyszłe lata.

Jej priorytety to:
– podniesienie atrakcyjności gospodarczej powiatu,
– poprawa dostępności komunikacyjnej,
– wzrost jakości życia mieszkańców,
– zwiększenie atrakcyjności turystycznej subregionu
– oraz współpraca międzygminna i międzysektorowa.

Dokument został przygotowany przy ścisłej współpracy przedstawicieli samorządu powiatowego z samorządami gmin i organizacji pozarządowych. Rada Powiatu przyjęła strategię jednogłośnie.

 

WARTO ZOBACZYĆ:

    Dzierżoniów
        Ratusz – wybudowany w XIII w. jako dom handlowy i centrum kupieckie. Od 1337 siedziba władz miejskich. W latach 1972-1975 gruntownie przebudowany.
        Wieża ratuszowa – pozostałość po starym średniowiecznym ratuszu. Pełniła wtedy rolę strażnicy i punktu obronnego. Dziś jest punktem widokowym, skąd można podziwiać panoramę miasta i okolic.
        Kościół św. Jerzego – wybudowany początkowo jako drewniany, prawdopodobnie za czasów księcia Bolesława Kędzierzawego w 1159. W 1338 przekazany przez księcia Bolka II zakonowi rycerskiemu joannitów. Przebudowany na przełomie XV/XVI w.
        Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP – wybudowany w 1340 przez zakon joannitów.
        Kościół Maryi Matki Kościoła – klasycystyczny kościół wybudowany w latach 1795-1798 według projektu architekta K. G. Lomghansa
        Kościół Świętej Trójcy – wybudowany w XIII w. jako kaplica cmentarna.
        Kaplica grobowa rodu Sadebecków – wzniesiona w 1805 przez patrycjuszowski ród Sadebecków, mająca postać rotundy.
        Mury obronne – wzniesione pod koniec XIII w. na polecenie księcia świdnickiego Bolka I. Wzmocnione basztami i półbasztami łupinowymi. Po wojnie husyckiej dobudowano mury wewnętrzne tworząc w ten sposób pas zieleni (międzymurze). W XVIII w. częściowo zlikwidowane.
        Synagoga w Dzierżoniowie – synagoga wybudowana w 1870 r.


    Bielawa
        Neogotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
        Kościół pw. Bożego Ciała
        Kościół pw. Świętego Ducha
        Pałac Sandreckich
        Pływalnia „Aquarius”
        Wyciągi narciarskie
        Ośrodek Wczasowo Wypoczynkowy „Sudety”
        Góra Parkowa
        Łysa Góra
        Kalenica


    Niemcza
        mury obronne z XIII w.
        zamek z XV w.
    Gola Dzierżoniowska
        Zamek w Goli Dzierżoniowskiej – ruiny okazałego renesansowego dworu z 1580 roku z portalem i dekoracjami sgraffitowymi elewacji
    Pieszyce:
        zamek z XVII w.
    Mościsko
        Kościół św. Jana Chrzciciela
    Przerzeczyn-Zdrój
        zespół renesansowych nagrobków rycerskich w murach kościoła
        Średniowieczne krzyże pokutne
    Wojsławice
        Arboretum w Wojsławicach

źródło: https://pow.dzierzoniow.pl/; Wikipedia

 


 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz