Rzepin (1973–1976 gmina Kowalów) – gmina miejsko-wiejska w województwie lubuskim, w powiecie słubickim.
Siedzibą gminy jest miasto Rzepin.
Gmina Rzepin położona jest na zachodzie Polski w strefie przygranicznej z Niemcami.
Południową część gminy porasta zwarty kompleks borów iglastych i mieszanych – Puszcza Rzepińska z bogactwem grzybów, zwierzyny leśnej i owoców runa leśnego. Atrakcyjność turystyczna lasów Rzepina jest wysoka. Bory Rzepińskie obfitujące w grzyby i jagody stanowią doskonałe miejsce spacerów i wypoczynku. Duża penetracja przez ludność spowodowana jest gęstą siecią dróg oraz bliskością przejścia granicznego w Świecku.
W podziale administracyjnym Polski miasto i gmina Rzepin graniczą na zachodzie z Gminą Słubice, na południu z Gminą Cybinka, na wschodzie z Gminą Torzym, która należy do powiatu sulęcińskiego i Gminą Ośno Lubuskie, na północy z Gminą Górzyca. Gminę podzielono na dziesięć sołectw: Drzeńsko, Gajec, Kowalów, Lubiechnia Mała, Lubiechnia Wielka, Radów, Serbów, Starków, Starościn, Sułów.
Gmina zajmuje obszar o powierzchni 191 km2. Pod względem wielkości należy do średnich gmin województwa.
Przez gminę przebiegają linie kolejowe i drogi o znaczeniu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Rzepin jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Tu krzyżują się linie kolejowe ze wschodu na zachód, Moskwa – Warszawa – Berlin i z północy na południe, Szczecin – Śląsk (Nadodrzańska Magistrala Węglowa). Tu również znajduje się ostatnia stacja przeładunkowa na pograniczu zachodnim. Gmina położona jest przy międzynarodowej drodze E – 30 (A-2) oraz drodze wojewódzkiej Nr 134 i 139.
Obecnie Gminę Rzepin zamieszkuje 10 tysięcy osób, z czego w mieście 6,7 tys. A na terenach wiejskich mieszka 3,3 tys. osób.
ZARYS HISTORYCZNY:
Dawna wiejska gmina Rzepin (nie obejmująca Rzepina) istniała w latach 1945–1954. Powstała po II wojnie światowej (1945) na terenie tzw. Ziem Odzyskanych (tzw. III okręg administracyjny – Pomorze Zachodnie). 25 września 1945 gmina – jako jednostka administracyjna powiatu rzepińskiego – została powierzona administracji wojewody poznańskiego, po czym z dniem 28 czerwca 1946 została przyłączona do woj. poznańskiego. 6 lipca 1950 gmina wraz z całym powiatem rzepińskim weszła w skład nowo utworzonego woj. zielonogórskiego. Gmina została zniesiona 29 września 1954 wraz z reformą wprowadzającą gromady w miejsce gmin. Jednostki nie przywrócono 1 stycznia 1973 wraz z kolejną reformą reaktywującą gminy. Współczesna gmina Rzepin powstała 15 stycznia 1976 w związku z przemianowaniem gminy Kowalów na Rzepin i przeniesieniem siedziby jednostki do Rzepina. 1 lutego 1991 miasto i gminę Rzepin połączono we wspólną miejsko-wiejską gminę Rzepin. W latach 1976–1998 gmina położona była w województwie gorzowskim. Od 1 stycznia 1999 w województwie lubuskim, w powiecie słubickim.
* * * *
Kształtowanie powierzchni gminy, tak jak inne obszary pojezierzy,
cechuje bogactwo form, które swą genezę zawdzięczają działalności
lądolodu skandynawskiego, wód roztopowych, procesom peryglacjalnym i
działalności rzek. W obrębie tego obszaru można wyróżnić trzy jednostki
morfologiczne. Są nimi wysoczyzna moreny dennej, równina sandrowa,
dolina rzeki Ilanki. Na obszarze gminy znajduje się rezerwat przyrody Mokradła Sułowskie chroniący stanowisko rzadkich gatunków roślin i ptaków wodno-błotnych oraz typowego ekosystemu kompleksu śródpolnych zbiorników astatycznych wraz z charakterystyczną strukturą, dynamiką i procesami kształtującymi ich funkcjonowanie. Niezbyt korzystnie uwarunkowania przyrodnicze dla działalności gospodarczej - słabe gleby i mała zasobność w surowce mineralne - przyczyniły się do względnie małego antropogenicznego przekształcenia środowiska przyrodniczego gminy. Wysoka lesistość terenu ponad 52% (w kraju ponad 28%) spowodowała, iż podstawową funkcją lasów jest funkcja gospodarcza - pozyskiwanie drzewa z wyrębów. Na terenie gminy Rzepin występują następujące obszary i obiekty objęte ochroną przyrody:
Mokradła Sułowskie;
Ośniańska Rynna - obszar chronionego krajobrazu;
Dolina Ilanki;
użytki ekologiczne (10), m.in.
"Wokół Jeziora Ropienko";
"Oczko";
"Łaki";
"Pola";
"Nad Ilanką".
WARTO ZOBACZYĆ:
KOŚCIÓŁ P.W. NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W RZEPINIE
KOŚCIÓŁ P.W. PODWYŻSZENIA KRZYŻA W LU BI ECH NI MAŁEJ
KOŚCIÓŁ P.W. JEZUSA MIŁOSIERNEGO W DRZEŃSKU
KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. PIOTRA I PAWŁA W KOWALOWIE
KOŚCIÓŁ P.W. MATKI BOŻEJ RÓŻAŃCOWEJ W LUBIECHNI WIELKIEJ
KOŚCIÓŁ POEWANGELICKI W RADOWIE
KOŚCIÓŁ P.W. MATKI BOSKIEJ KRÓLOWEJ POLSKI W SERBOWIE
ZESPÓŁ SZKÓŁ W RZEPINIE
TECHNIKUM LEŚNE W STAROŚCINIE
RATUSZ MIEJSKI W RZEPINIE
PUSZCZA RZEPIŃSKA
stanowisko archeologiczne "Grodzisko" – obiekt kultury prasłowiańskiej
sześćsetletni dąb "Piast"
źródło: www.rzepin.pl; Wikipedia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz