Nadleśnictwo Głogów jest jednym z trzydziestu trzech nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Nadleśnictwo znajduje się na terenie dwóch województw: lubuskiego oraz dolnośląskiego.Obejmuje swym zasięgiem 5 powiatów i 14 gmin. Powierzchnia nadleśnictwa to 16 294 ha lasów położonych po dwóch stronach rzeki Odry.
W województwie lubuskim swym zasięgiem geograficznym obejmuje następujące powiaty: Nowa Sól (gmina Siedlisko) oraz Wschowa (gmina: Sława, Szlichtyngowa). W województwie dolnośląskim obejmuje powiaty: Głogów ( Miasto Głogów oraz gminy: Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice), Polkowice ( gmina: Gaworzyce, Grębocice, Polkowice, Radwanice) oraz Lubin (gmina: Rudna).
Teren Nadleśnictwa ma charakter równinny z lokalnymi obniżeniami oraz dużą ilością pagórków i wzgórz. Wysokość nad poziomem morza waha się w granicach od 77 do 230 m n.p.m.
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajdują się również tereny zalewowe, które są praktycznie podtapiane corocznie przy wyższych stanach wody w rzece Odrze.
Na terenie Nadleśnictwa znajduje się infrastruktura związana z przemysłem wydobywczym: Kopalnia gazu, Huta Miedzi ,, Głogów", rurociągi podziemne , rurociągi nadziemne.
Większość obszaru Nadleśnictwa Głogów jest silnie zurbanizowana i obejmuje tereny o wysokim zagęszczeniu ludności, co ma swoje odbicie w działaniu nadleśnictwa.
ZASOBY LEŚNE NADLEŚNICTWA GŁOGÓW:
Udział siedlisk leśnych
58,93 proc. – borowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków iglastych, najczęściej sosny i świerku
40,25 proc. – lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych
0,82 proc. – olsy, czyli lasy porastające żyzne, bagienne tereny
Udział gatunków lasotwórczych
73,65 proc. – sosna
12,31 proc. – dąb
6,04 proc. – olcha
3,05 proc. – brzoza, grab
1,14 proc. – akacja
3,45 proc. - pozostałe
Udział drzewostanów w klasach wieku
Rozpiętość klasy wieku wynosi 20 lat (np. I klasa wieku – drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa – 21 – 40 lat, III klasa – 41 – 60 lat itd.).
14,60 proc. – I klasa
18,50 proc. – II klasa
26,36 proc. – III klasa
16,03 proc. – IV klasa
10,50 proc. – V klasa
6,73 proc. – VI klasa i starsze
ZARYS HISTORYCZNY:
Nadleśnictwo Głogów z obrębami: Głogówko i Duża Wólka utworzone zostało z byłych lasów większej i drobnej własności prywatnej oraz lasów miejskich miasta Głogów w 1945 r., początkowo pod nazwą Nadleśnictwo Głogówko. W latach ubiegłych zasięgi terytorialne, powierzchnia, nazwy obrębów leśnych i nadleśnictwa ulegały częstym zmianom. Nadleśnictwo Białobrzezie zmieniono na nazwę obręb Żuków i włączono do Nadleśnictwa Głogówko, z byłego Nadleśnictwa Duża Wólka powstał obręb Polkowice w Nadleśnictwie Lubin i obręb Duża Wólka wchodzący w skład Nadleśnictwa Głogówko. W okresie I rewizji urządzania lasu obręb Duża Wólka, który do 1976 r. należał do Nadleśnictwa Głogówko (OZLP Zielona Góra) w latach 1976-1978 był w granicach Nadleśnictwa Lubin, a obecnie po części w Nadleśnictwie Lubin i Głogów. Obręb Żuków został przekazany z Nadleśnictwa Szprotawa (OZLP Zielona Góra) do Nadleśnictwa Głogówko z dniem 01.01.1979r. W latach 1980-1984 znaczna cześć powierzchni obrębu Głogówko (41.6 %) była przekazana poza jego granice: z czego 23,5% do Nadleśnictwa Sława i 18,1 % do Nadleśnictwa Karczma Borowa. Po ponownej reorganizacji prawie w całości powróciła do ówczesnego Nadleśnictwa Głogówko. Nazwa Nadleśnictwa Głogówko została zmieniona na Nadleśnictwo Głogów w związku ze zmianą siedziby nadleśnictwa z miejscowości Głogówko do miasta Głogowa z dniem 01.08.1990 r. Do utworzonego Zarządzeniem Nr 64 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dn.31.12.1992 r. Nadleśnictwa Przemków przekazano z dniem 31.07.1993 r. cześć obrębu Żuków (Leśnictwa: Nowy Dwór i Przemków) o powierzchni 2571,22 ha.
Zarządzeniem Nr 20/96 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu z dniem 21.12.1996 r. zlikwidowany został obręb Żuków i włączony do obrębu Duża Wólka. Obecnie Nadleśnictwo Głogów składa się z 2-ch obrębów: Głogówko i Duża Wólka, a siedziba Nadleśnictwa mieści się w Głogowie przy ul. Sikorskiego 54.
źródło: https://glogow.wroclaw.lasy.gov.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz