marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

wtorek, 30 listopada 2021

GMINA KRAPKOWICE

 

 

 

 

 

INTERAKTYWNA MAPA GMINY:

 https://krapkowice.pl/9235/2607/mapa-interaktywna.html#/map

 

Krapkowice (niem. Krappitz, cz. Krapkovice, Chrapkovice) – miasto w Polsce położone w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Krapkowice. Historycznie leży na Górnym Śląsku, na ziemi prudnickiej, w Kotlinie Raciborskiej, będącej częścią Niziny Śląskiej. Przepływają przez nie rzeki Odra i Osobłoga.

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa opolskiego.

Według danych na 31 grudnia 2020 miasto było zamieszkane przez 15 962 osoby.


NAZWA:

Według jednej z teorii nazwa miejscowa Krapkowice pochodzi od starosłowiańskiego imienia Chrapek. Końcówka „ice” lub jej staropolska starsza wersja („icze”) charakterystyczna jest dla słowiańskich nazw patronimicznych wywodzących się od osad rodowych. Oznacza ona potomków założyciela lub właściciela miasta, czyli Chrapkowiczów, od których wywodzi się pierwotna nazwa z 1204 roku Chrapkowice. Z kolei niemiecki nauczyciel Heinrich Adamy wywodził nazwę miejscowości od staropolskiej nazwy określającej siłę fizyczną „krzepy”. W swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu jako najstarszą nazwę miejscowości wymienia Krzepicz podając jej znaczenie „Befestigter Ort”, czyli w języku polskim „Mocna, umocniona miejscowość”. Nazwa wsi została później fonetycznie zgermanizowana na Krappitz i utraciła swoje pierwotne znaczenie. Po II wojnie światowej zgermanizowana nazwa została spolonizowana na Krapkowice i nie wiąże się obecnie z pierwotnym znaczeniem. Miejscowość nazywano później także po łacinie Crapicz oraz niemiecku Crapkowitz i Krappitz (1294r.). W spisanym po łacinie dokumencie średniowiecznym Bolesława opolskiego z dnia 1 września 1310 roku miasto wymienione jest pod nazwą Crapicz. W dziele Matthäusa Meriana pt. „Topographia Bohemiae, Moraviae et Silesiae” z 1650 roku miejscowość wymieniona jest pod nazwami Krappitz oraz Bruenick i Brudnick. W 1750 roku polska nazwa Krapkowice wymieniona została w języku polskim przez Fryderyka II pośród innych miast śląskich w zarządzeniu urzędowym wydanym dla mieszkańców Śląska. W alfabetycznym spisie miejscowości na terenie Śląska wydanym w 1830 roku we Wrocławiu przez Johanna Knie miejscowość występuje pod nazwą niemiecką Krapitz oraz polską Krapkowice. W 1837 roku w statystycznym opisie Prus wymienione są jako Krappitz (poln. Krapkowicz). Topograficzny opis Górnego Śląska z 1865 roku notuje miejscowość we fragmencie „Der Name der Stadt Krappitz, polnisch Krapkowitz”. Polską nazwę Krapkowice w książce „Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej” wydanej w Głogówku w 1847 wymienił śląski pisarz Józef Lompa. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego podaje dwie niemieckie Krapitz, Krappitz oraz trzy polskie nazwy miejscowości Chrapkowice, Krapkowice i Krapowice. W polskiej książce geologicznej z 1903 roku widnieje nazwa Kropiwnica nad Odrą. Na polskiej mapie WIG z 1932 roku jako polska nazwa widnieje Chrapowice.

***


Ziemia Krapkowicka to urocze miejsce, które od pierwszych chwil urzeka swoich gości i nie pozwala o sobie zapomnieć. Kto choć raz odwiedził naszą małą ojczyznę, szybko tu wraca – bo tutaj dobrze się żyje, wypoczywa i inwestuje.

Ziemia Krapkowicka to miejsce tętniące życiem i pozytywną energią. Pełne zieleni i interesujących zakątków. Gdzie okoliczne lasy i wody tworzą znakomitą bazę rekreacyjną dla ludzi spragnionych wypoczynku, gdzie na miłośników historii czekają zabytki, a na inwestorów przychylny klimat i przestrzeń do rozwoju.

Największym atutem Krapkowic jest ich położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych: tradycyjnego szlaku handlowego do Czech i Moraw oraz jednego z najważniejszych szlaków drogowych Europy - autostrady A4. Gmina Krapkowice dzięki dwóm zjazdom stanowi istotny węzeł komunikacyjny, usytuowany w samym środku A4. Zaletą Krapkowic, oprócz dogodnych połączeń drogowych, jest doskonale utrzymana droga żeglowna na Odrze oraz bliskość dwóch międzynarodowych portów lotniczych w Katowicach i Wrocławiu. Dostępne jest również lotnisko cywilne w oddalonym o 15 km Kamieniu Śląskim.

Skarbem Ziemi Krapkowickiej są niewątpliwie jej mieszkańcy – otwarci na nowe inicjatywy, pracowici i przedsiębiorczy, mający silne poczucie tradycji i tożsamości regionalnej. Ta gościnność i otwartość zaowocowały podpisaniem umów o partnerstwie i współpracy pomiędzy społecznościami lokalnymi, instytucjami i przedsiębiorstwami. Dzisiaj Krapkowice mogą się poszczycić realizacją wspólnych projektów z miastami partnerskimi:  Camas i Hillsboro (USA), Wissen i Neugersdorf (Niemcy), Lipova Lazne (Republika Czeska), Rohatyn (Ukraina), Morawica i Zabierzów (Polska). Partnerami regionalnymi gminy Krapkowice są: Związek Gmin „Aqua Silesia”, Związek Gmin „Prokado”, Stowarzyszenie samorządowe „A-4”, Krapkowickie Stowarzyszenie Rozwoju Gospodarczego i Promocji oraz Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pradziad.

Ostatnie lata to prace nad zmianą wizerunku Krapkowic. Nastąpiło stopniowe zmniejszenie roli wielkich zakładów przemysłowych na rzecz małych i średnich firm z sektora prywatnego. Najnowsze inwestycje gospodarcze w gminie Krapkowice: POM sp. z o.o. (hala produkcyjna), Multiserwis sp. z o.o. (nowoczesny biurowiec), Meblosoft (hala produkcyjna), Paul Schockemöhle Polska Sp. z o.o. (magazyn logistyczny), PIOMAR sp. z o.o. (magazyn logistyczny) i wiele innych mniejszych, ale równie cennych inwestycji.

Władze Krapkowic dbają o dobrą atmosferę do inwestowania – potwierdzają to licznie przyznane certyfikaty i wyróżnienia: „Gmina Fair Play”, „Grunt na medal 2016”, " Miasto Przyjazne Firmom 2016". Wszystkim przedsiębiorcom chcącym inwestować w Krapkowicach – władze miasta oferują atrakcyjne tereny pod inwestycje, fachowe doradztwo, pomoc ze strony instytucji samorządowych, a także ulgi i zwolnienia podatkowe.

Z uwagi na walory lokalizacyjne i przyjazny klimat dla przedsiębiorców, Krapkowice stanowią istotny punkt na gospodarczej mapie Opolszczyzny. Krapkowice są jedną z najdynamiczniej rozwijających się gmin województwa opolskiego. Dzisiaj na terenie gminy działa ponad tysiąc podmiotów gospodarczych, w tym prawie sto średnich i dużych firm.

O silnej pozycji ekonomicznej Krapkowic świadczy, chociażby dochód na jednego mieszkańca, przewyższający średnią wojewódzką. Pod względem wydatków na inwestycje, Krapkowice i okoliczne gminy należą do pierwszej piątki, najlepiej inwestujących powiatów województwa opolskiego.

Dzięki inwestycjom gminnym, ale nie tylko, Krapkowice stały się również atrakcyjnym miejscem realizacji sportowych pasji i spędzania wolnego czasu (turystyka piesza i rowerowa, jazda konna, wędkarstwo, golf czy agroturystyka).

Oprócz wciąż rozwijającej się bazy turystycznej, dodatkową zachętą jest to, co oferuje nam sama natura. Malownicze krajobrazy oraz walory przyrody zachęcają do odwiedzin. Wśród szczególnie urokliwych miejsc o charakterze zabytkowym dominują parki w Rogowie Opolskim, Dąbrówce Górnej i Żużeli. Osobliwości botaniczne występują wzdłuż rzeki Osobłogi i w jej dolinach, gdzie powstały bogate siedliska roślin. Unikalne są również źródła wodne zlokalizowane w lasach Rogowa Opolskiego.

Gmina Krapkowice zaliczana jest do regionów o najcieplejszym klimacie w Polsce. Wczesna wiosna, ciepłe lato, długa jesień, łagodny przebieg zimy oraz umiarkowana ilość opadów atmosferycznych tworzą wyjątkowo korzystne warunki dla turystyki i wypoczynku w okresie całego roku.

Ziemia Krapkowicka to idealne miejsce dla miłośników rekreacyjnej jazdy na rowerze. Rowerzyści znajda tu profesjonalnie przygotowane i oznakowane trasy rowerowe, będące efektem wspólnego polsko-czeskiego projektu, realizowanego z funduszy europejskich. Trasy przebiegają drogami asfaltowymi oraz polnymi przez najciekawsze zakątki naszej gminy i gmin ościennych, aż do granicy z Republiką Czeską.

Podróżując po Ziemi Krapkowickiej oprócz malowniczych widoków można napotkać niezwykłe okazy roślinne oraz liczne obiekty zabytkowe, m.in. zamek krapkowicki, ruiny zamku rycerskiego w Otmęcie, wieżę Bramy Górnej z przyległą partią murów obronnych, zamek w Rogowie Opolskim, pałac w Dąbrówce Górne, kościoły parafialne oraz przydrożne krzyże i kapliczki.

Niepowtarzalnym zasobem historycznym są pozostałości pierwotnego przemysłu wapienniczego i cementowego tzw. „wapienniki”, czyli piece do wypalania wapna, które występują na terenie Krapkowic przy ul.Opolskiej, stanowiąc atrakcję  i podwaliny do stworzenia szlaku wapienników.

Krapkowice – stolica powiatu krapkowickiego – są pięknym i zadbanym miastem, położonym po obu stronach Odry. Miasto łączą dwa mosty: drogowy i kolejowy (zniszczony w czasie powodzi `97, obecnie odbudowany). Lewobrzeżną część Krapkowic stanowi stare miasto z malowniczym rynkiem, osiedlami mieszkaniowymi i terenami inwestycyjnymi. W skład prawobrzeżnej dzielnicy (Otmęt) wchodzi kilka dużych osiedli mieszkaniowych oraz tereny przemysłowe. Tu swoje siedziby mają władze samorządowe: miasta oraz powiatu. Liczne zabytki w połączeniu ze współczesną zabudową czynią miasto urokliwym i wyjątkowym.

Najbardziej reprezentacyjną częścią miasta jest rynek otoczony kamieniczkami, najstarsza pochodzi z XVIII wieku. Podobnie jak w Krakowie, każdego dnia w samo południe na krapkowickim rynku można usłyszeć hejnał Krapkowic, dobiegający z pobliskiej Wieży Bramy Górnej (czyli krapkowickiej baszty). Niezwykłą pamiątką ze zwiedzania krapkowickiej baszty jest własnoręcznie wykonana kartka z papieru czerpanego, w działającej tam Wytwórni Papieru Czerpanego „Czerpuś". Wewnątrz wieży, na poszczególnych kondygnacjach znajdują się  wystawy plastyczne prezentujące najciekawsze obiekty i miejsca Ziemi Krapkowickiej. Dodatkową atrakcję stanowi taras widokowy na szycie wieży, z którego można podziwiać przepiękną panoramę Gór Opawskich. Równie chętnie jak mieszkańcy, bywają tu goście. Dlatego też władze miasta dokładają wszelkich starań, aby Ziemia Krapkowicka nie traciła na urodzie. Duży nacisk kładzie się na inwestycje związane z renowacją obiektów dziedzictwa kulturowego. Przykładem może tu być wspomniana konserwacja baszty i murów zabytkowych w Krapkowicach. Duże znaczenie ma również dbałość o tereny zielone jak chociażby zagospodarowanie parku miejskiego w Krapkowicach-Otmęcie.

 
WARTO ZOBACZYĆ:
 

    Stare Miasto
    kościół pw. św. Mikołaja, z k. XIV w., XV–XVIII w.
    grób sapera Stanisława Bączka, na cmentarzu komunalnym, z 1946 r.
    mogiła powstańców śląskich, na cmentarzu komunalnym, z 1921 r.
    cmentarz żydowski, ul. Kolejowa, z pocz. XIX w.
    zamek, wzmiankowany już w 1532 jako własności Jerzego Hohenzollerna, 1678 r., XVIII w./XX w.
    mury obronne, fragment, z poł. XIV–XVI w.
    wieża bramy Górnej
    wieża wodna (ruina), ul. Kozielska, z XVII w.,, XIX w./XX w., wypisana z księgi rejestru
    dom, Rynek 4, z XVIII w[d].
    dom zakonny elżbietanek, ul. Sądowa 8, z 1866 r.
    trzy piece wapiennicze szybowe, ul. Opolska 69 a, 75, 77 a, z pocz. XX w.
    śluza mała na Odrze, z l. 1890–95
    kościół par. pw Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zbudowany prawdopodobnie przez zakon templariuszy, najstarsza wzmianka o nim pochodzi z 1223 r., przebudowany w kolejnych wiekach: XIV w., XVIII w., i znacznie rozbudowany w latach 1912–1914
    pozostałości – ruiny zamku rycerskiego nad Odrą, zbudowanego prawdopodobnie w XIV wieku i XVI/XVII w., gruntownie przebudowanego w XVIII wieku, w ruinie od połowy XIX wieku, wedle legendy zbudowany przez templariuszy; wieża zamku w 1723 r. przyłączona została do kościoła i zachowała się do dnia dzisiejszego.
    Galeria Studnia - W maju 2014r.na podstawie zawartego porozumienia  między spółką Delta WGW a Stowarzyszeniem Twórców i Artystów  „Pasja” powstała galeria artystyczna o nazwie „ Galeria Studnia”. W galerii prezentowane są prace członków stowarzyszenia z dziedziny malarstwa, rysunku, grafiki, haftu krzyżykowego, haftu richelieu, szydełkowania, decoupage, fotografii oraz obrazy z wełny czesankowej i tomiki wierszy. Galeria w czasie swojej działalności wzbogaciła się również o eksponaty zabytkowe ofiarowane przez mieszkańców Krapkowic i okolicy.  STiA „Pasja” organizuje w pomieszczeniach galerii „Studnia” wystawy i wernisaże swoich członków jak i artystów z zewnątrz, które są ozdabiane występami muzycznymi i poezją. Wstęp do galerii jest bezpłatny

źródło: www.krapkowice.pl; Wikipedia

 


 

    


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz