marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

czwartek, 28 października 2021

GMINA MICHAŁOWICE (POWIAT PRUSZKOWSKI, WOJ. MAZOWIECKIE)

 

 

 



Michałowice (do 31 grudnia 2012 pod nazwą Michałowice-Osiedle) – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, w gminie Michałowice.

Wieś szlachecka położona była w 1580 roku w powiecie warszawskim ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa warszawskiego.

Do końca 2012 roku miejscowość była siedzibą gminy Michałowice. Z dniem 1 stycznia 2013 siedziba gminy została przeniesiona do Reguł z uwagi na zbudowanie tam nowego Urzędu Gminy.


POŁOŻENIE
Korzystne ze względu na sąsiedztwo Warszawy w której koncentruje się życie społeczno - gospodarcze Polski. W stolicy działa wiele różnorodnych firm, istnieje chłonny rynek zbytu, banki oraz zaplecze naukowo - techniczne, a więc szansę na pozyskanie inwestorów i kapitału.

SĄSIEDZTWO DRÓG KRAJOWYCH I PORTU LOTNICZEGO

Przez teren gminy przebiega  droga wojewódzka nr 719 relacji Warszawa-Pruszków. W sąsiedztwie Gminy przebiegają także drogi krajowe: nr 7 relacji Gdańsk-Warszawa-Kraków-granica państwa oraz nr 8 relacji Warszawa-Wrocław-granica państwa, do których dostęp umożliwiają drogi powiatowe. Przez teren Gminy przebiega trasa S2 - w ciągu autostrady A2 Berlin - Warszawa - Moskwa, zwana również południową obwodnicą Warszawy (POW) oraz trasa S8, łącząca aglomerację warszawską, wrocławską, łódzką i białostocką. Dzięki tym połączeniom Gmina jest dobrze skomunikowana z Portem Lotniczym im. F.Chopina w Warszawie.

LINIA WKD obsługująca i łącząca poszczególne wsie i osiedla Gminy z Warszawą.

DOBRA SIEĆ POŁĄCZEŃ międzyosiedlowych o nawierzchni twardej łączących osiedla z drogami krajowymi.

POZIOM WYKSZTAŁCENIA mieszkańców.

WYSOKIE I WZRASTAJĄCE zasoby pracy.

ROZWÓJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI i zdolności adaptacyjnych do warunków gospodarki rynkowej.

WYSOKI STOPIEŃ ROZWOJU
prywatnej przedsiębiorczości. Duża ilość zakładów produkcyjnych i usługowych, oraz hurtowni o krajowym zasięgu tworzy bazę ekonomiczną gminy.

DUŻY ZASIĘG SIECI WODOCIĄGOWEJ oraz korzystny bilans zasobów ujęć wodnych. Zagwarantowanie zrzutu ścieków do oczyszczalni w Pruszkowie oraz punktów zlewnych w Warszawie, Nadarzynie i Pruszkowie. Budowa kanalizacji we wschodniej i zachodniej części gminy.

W PRAWNIE UREGULOWANE
zasady usuwania odpadów stałych i płynnych z posesji mieszkalnych oraz przyznawanie zezwoleń na działalność kilku konkurencyjnych podmiotów.

DOSKONAŁE ZAOPATRZENIE
mieszkańców w gaz sieciowy (95%), w tym do celów grzewczych (85%).

MOŻLIWOŚĆ ZAGPSPODAROWANIA terenów rolnych (zwłaszcza gruntów AWRSP na cele rozwoju budownictwa jednorodzinnego, przedsiębiorczości oraz infrastruktury komunalnej.

BANKI
W gminie funkcjonują trzy oddziały Banku Spółdzielczego w Raszynie: w Komorowie, Michałowicach i Regułach. Ponadto na terenie gminy znajdują się bankomaty sieci Euronet w Opaczy-Kolonii (sklep Biedronka przy ul. Spisaka) i Planet Cash w Regułach (sklep Biedronka przy ul. Kuchy) i Michałowicach (sklep Netto przy ul. Jesionowej).


DUŻY RUCH BUDOWLANY w zakresie jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego.

WYSOKI STANDARD MIESZKAŃ


DOBRA ORGANIZACJA OŚWIATY
Priorytetowe traktowanie przez samorząd gminy. Funkcjonuje samorządowe liceum ogólnokształcące. Budynki szkolne (nowe i zmodernizowane) o odpowiedniej wielkości i wyposażeniu, także boiska przystosowane do zajęć sportowych. Wysoki poziom kadry pedagogicznej. Liczne programy pozalekcyjne finansowane, bądź współfinansowane przez gminę. Zorganizowany dowóz do szkół.

DOBRZE ZORGANIZOWANE I WYPOSAŻONE OŚRODKI ZDROWIA prowadzone przez Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej, na podstawie umów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia.

ROZLEGŁE KOMPLEKSY ŁĄKOWE
miejscami o znacznej różnorodności biologicznej, przede wszystkim w dolinie Zimnej Wody, a także Raszynki.

DOLINY RZECZNE
łącznie z rzekami, odznaczające się na wielu odcinkach dużą naturalnością; przede wszystkim dolina Utraty.

DWA DUŻE ZESPOŁY STAWÓW RYBNYCH

(pomiędzy Pęcicami a Pruszkowem oraz w Helenowie) i mniejsze zbiorniki wodne (m.in. na rzece Utracie w Komorowie).

PLANOWANA BUDOWA stref rekreacji i świetlic w miejscowościach gminy: miejsc spotkań i integracji lokalnych społeczności.

DWA DUŻE KOMPLEKSY LEŚNE
(uroczysko Chlebów i część uroczyska Popówek na południu gminy).

OBSZARY ZABUDOWY JEDNORODZINNEJ
wśród zieleni (osiedle Komorów zwane "Miastem Ogrodem" i Michałowice).

ZESPOŁY PAŁACOWO - PARKOWE z cennym starodrzewem (Helenów i Pęcice) oraz mniejsze parki podworskie.

ORYGINALNY UKŁAD URBANISTYCZNY i zabytkowa zabudowa miasta - ogrodu Komorów, oraz inne stylowe obiekty i zespoły architektoniczne.

MIEJSCOWE PLANY zagospodarowania przestrzennego uchwalone po 1999 roku, w których została nakazana stylistyka zakładająca ład architektoniczny z zachowaniem dużych obszarów zieleni.

STOSUNKOWO WYSOKIE DOCHODY WŁASNE
pozwalające na pewną samodzielność finansową gminy.

SKUTECZNE ZARZĄDZANIE FINANSAMI GMINY

Wysoki udział wydatków inwestycyjnych w budżecie.

DOBRA WSPÓŁPRACA z sąsiednimi gminami w dziedzinie realizacji i eksploatacji ponadlokalnych urządzeń infrastruktury technicznej i społecznej.

INTEGRACJA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ wokół rozwiązywania problemów rozwojowych gminy.


UWARUNKOWANIA ZEWNĘTRZNE GMINY MICHAŁOWICE:


    Dalsza decentralizacja państwa, w tym finansów publicznych (umożliwiająca generowanie większych dochodów budżetowych gmin).
    Reforma systemu podatkowego, ubezpieczeń społecznych, zdrowotnych i oświaty.
    Poprawa koniunktury gospodarczej.
    Członkostwo w Unii Europejskiej, a tym samym uruchomienie procesów wspierających rozwój gospodarczy kraju.
    Wspieranie przez państwo rozwoju budownictwa mieszkaniowego; realizacja polityki mieszkaniowej uchwalonej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 1995 roku (m.in.preferencyjne kredyty i ulgi podatkowe w stosunku do organizacji developerskich).
    Poprawa stanu środowiska przyrodniczego aglomeracji warszawskiej.
    Modernizacja Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD).
    Realizacja krajowych inwestycji drogowych przebiegających przez gminę Michałowice oraz w jej pobliżu,
    przede wszystkim za rozstrzygnięcie, którym korytarzem zostanie puszczona autostrada.


Główne obszary problemowe dalszego rozwoju Gminy Michałowice winny być rozpatrzone w trzech kategoriach strategicznych, a mianowicie:


    stopnia zaspokojenia różnorodnych potrzeb mieszkańców oraz atrakcyjności gminy dla rozwoju istniejących firm i lokalizowania się nowych inwestorów,
    sprawności oraz niezawodności funkcjonowania instytucji i urządzeń ze sfery infrastruktury społecznej,
    przeciwdziałania występującym zagrożeniom lub wykorzystywaniu pojawiających się szans dla rozwoju gminy, tkwiących w jej otoczeniu.


WARTO ZOBACZYĆ:

Biblioteka w Komorowie – literacki duch Marii Dąbrowskiej - Placówka z bogatą historią i tradycją. Powstała w 1935 r., ale swoją działalność mogła rozwinąć dopiero po zakończeniu II wojny światowej i dzięki wsparciu Marii Dąbrowskiej, która w testamencie przekazała swój dom na bibliotekę. W siedzibie przy ul. Kraszewskiego można zwiedzać pokój pisarki, jej ulubione pomieszczenie w całym domu. Znajdują się tam oryginalne biurko-sekretarzyk, a w gablocie kapelusz, laska, okulary, kalendarz i farby. Ściany ozdobione są obrazkami wykonanymi przez pisarkę. Przed budynkiem znajduje się ławeczka z rzeźbą Marii Dąbrowskiej. Dla słynnej pisarki Komorów miał być tylko miejscem letniego wypoczynku, a okazał się domem i twórczym azylem. Działka i dom przy obecnej ulicy Józefa Ignacego Kraszewskiego 3 (wówczas ul. Słowackiego 7) stały się własnością Marii Dąbrowskiej w 1956 r. Początkowo służyły jako cel chwilowej ucieczki od gwaru stolicy, jednak autorka „Nocy i dni” w końcu zdecydowała przenieść się w to miejsce na stałe. Tu tworzyła, tu spacerowała z ukochanym psem Dylem, tu spotykała się z przyjaciółmi. Jej literacki duch do dziś patronuje wielu przedsięwzięciom w całej gminie. Imię Marii Dąbrowskiej noszą główna ulica w Komorowie i miejscowy Zespół Szkół Ogólnokształcących.


Dwór Polski i park w Pęcicach - Pałac w stylu klasycystycznym wraz z okazałym parkiem powstał w Pęcicach w latach 1808-1809 jako dobra należące do Jana Pawła Sapiehy. Architektem dworu był Fryderyk Albert Lessel, twórca takich budynków jak Pałac Błękitny w Warszawie, dwory Branickich, Morsztynów i Szaniawskich. Zabudowania w Pęcicach prawie doszczętnie uległy zniszczeniu podczas I wojny światowej. Po zakończeniu konfliktu pałac udało się odbudować. Wówczas na jego attyce pojawił się napis „Jam Dwór Polski. Co Walczy Mężnie i Strzeże Wiernie”. Na terenie folwarku znajdują się inne zabytkowe zabudowania, starsze od samego Dworu. Do niedawna w pałacowym parku widoczne były ruiny po karczmie. Zachowały się pochodząca z 1785 roku rządcówka, stajnia i spichlerz. Imponujących rozmiarów park krajobrazowy wokół pałacu Sapiehów zaprojektował Jan Chrystian Szuch, królewski ogrodnik Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na powierzchni ponad 24 ha znajdziemy m.in. 250-letnie wiązy szypułkowe oraz lipę drobnolistną, będącą pierwowzorem dla herbu gminy. Wiek drzewa szacowany jest na ponad 400 lat, obwód pnia lipy liczy przekracza 7 metrów. Podobnie jak młodsze wiązy stanowi chroniony prawem pomnik przyrody. Aktualnie park z dworem stanowią własność prywatną.


Jeziorko Smug w Nowej Wsi - Dla wytrawnych wędkarzy to wymarzone miejsce. Ciche, kameralne, kilka minut drogi od serca gminy. W Smugu żyją szczupaki, okonie, amury i karpie. Akwenem opiekuje się Klub Wędkarski z Nowej Wsi, który kilka razy w roku urządza tu zawody w rozmaitych kategoriach i technikach. Członkowie Klubu regularnie zarybiają staw, dbają o zachowanie odpowiednich warunków i czystość tego miejsca. Dzięki temu zdarza się, że na drugim końcu wędki znajdzie się nawet metrowy sum.


Klasycystyczny kościół pw. św. Piotra i Pawła - W tym samym czasie, co Dwór Polski, w Pęcicach powstaje kościół parafialny pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Budowla w stylu klasycystycznym jest zaprojektowana przez Chrystiana Piotra Aignera. a zostaje wzniesiona w latach 1825–1832. Fundatorem jest Antoni Korwin-Bieńkowski, właściciel okolicznych dóbr. W czasie I wojny światowej kościół zniszczono. Wnętrze i wyposażenie obiektu nie przetrwa tego konfliktu. Spalona została także dzwonnica. Szkody udaje się naprawić w latach 20-tych ubiegłego wieku. II wojna światowa nie odbija się już tak dramatycznie na murach świątyni. Odwiedzając kościół, warto zwrócić uwagę na ołtarz z dwoma obrazami. Przedstawiają one Wniebowstąpienie Pańskie. Obrazy były darem Leona Popławskiego, dziedzica Pęcic. W nawie bocznej znajduje się wizerunek Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Malunek na desce pochodzi z XVII wieku. Kruchta kościoła kryje dwa nagrobki: Andrzeja Chądzyńskiego (zm. 1632) i Barbary z Pomianowskich Rafałowiczowej (zm. 1834).



Las w Suchym Lesie i Granicy
- Naturalną zieloną granicą gminy Michałowice są lasy mieszane z dominacją sosen, świerków i dębów. Turyści chętnie korzystają ze szlaków, który wytyczono z uwzględnieniem najciekawszych krajobrazowo miejsc w tych zielonych zakątkach. Przez cały rok można spotkać ram miłośników spacerów, wycieczek rowerowych i nordic walkingu, zaś zimą – narciarstwa biegowego.


Miasto Ogród Komorów - Niepowtarzalny klimat Komorów zawdzięcza połączeniu zabytkowej zieleni, wyjątkowego układu urbanistycznego i kameralnej willowej zabudowy z okresu międzywojennego. Jednym z najpiękniejszych miejsc na mapie gminy jest aleja Marii Dąbrowskiej. W honorowym miejscu, po obu stronach głównej ulicy Komorowa, zobaczyć można 500-metrowy szpaler dostojnych lip drobnolistnych i kasztanowców. Latem zachwycają zielenią, zimą zaś dokładnie widać ich potężne rozmiary. Aleja stanowi zabytek przyrody. Kolejnego nie trzeba szukać daleko. Tuż za rogiem ciągnie się aleja Starych Lip, z wiekowymi drzewami po obu stronach. Łącznie na terenie całego Komorowa pod ochroną konserwatora znajduje się 300 starych drzew.


Park przy szpitalu w Komorowie
- Na terenie, który obecnie służy lecznicy, niegdyś swój dwór mieli kolejni właściciele okolicznych dóbr. Miejsce służyło im jako letnia rezydencja. W 1900 r. drewniane zabudowania zastąpiło okazałe, murowane sanatorium, stylem przypominające pałac. W latach 50-tych ubiegłego wieku budynek przeszedł radykalną zmianę. Zniknęły wieżyczki, ornamenty i zdobienia, a bryłę znacząco uproszczono. W takiej postaci przetrwał do dziś. Jedynym śladem szlacheckich korzeni tego miejsca jest obecnie okazały park, w którym spotkać można klony, jawory, akacje, jesiony, kasztanowce i lipy.


Park w Regułach - Zabytkowy podworski park w sercu Reguł. W zachował się w nim stary drzewostan, który daje schronienie rozmaitym gatunkom ptaków. W parku funkcjonuje świetlica, będąca miejscem spotkań mieszkańców. Nieopodal znajduje się strefa rekreacji, z której chętnie korzystają zarówno młodsi, jak i starsi.


Pałac w Helenowie - Początek XIX wieku to narodziny kolejnego okazałego obiektu na terenie dzisiejszej gminy Michałowice. W 1807 roku powstaje murowany pałac w Helenowie. Nazwa obiektu prawdopodobnie pochodzi od imienia siostry pierwszego właściciela, hrabiego Tadeusza Ostrowskiego. Projekt architekta Jakuba Kulickiego pół wieku później zostanie powiększony dla nowych właścicieli przez Henryka Markoniego. Po rozbudowie przetrwa w prawie nietkniętej formie do czasów współczesnych. W pałacowym parku znajdują się liczne rzeźby, a wśród nich obelisk poświęcony pamięci poległych w czasie I wojny światowej. W połowie XIX wieku zabudowania pałacowe i rozległy park trafiają w ręce Potockich. U schyłku swego życia, w latach 30-tych XX wieku hrabia Jakub Potocki zdecydował o przekazaniu całego majątku na rzecz Fundacji przy Instytucie Radowym w Warszawie. Plany pokrzyżował wybuch II wojny światowej. We wrześniu 1939 r. dwór trafia w ręce wojsk hitlerowskich. Początkowo służył jako szpital, następnie jako rezydencja komendanta niemieckiego nazistowskiego obozu przejściowego w Pruszkowie. Po wojnie we dworze utworzono „Dom Wypoczynkowy Ministerstwa Obrony Narodowej”. Obecnie obiekty w Helenowie służą jako Ośrodek Reprezentacyjny MON.



Pomnik polskich i rumuńskich lotników - Miejsce pamięci katastrofy lotniczej, w której zginęli polscy i rumuńscy oficerowie. Jesienią 1926 r. do Warszawy przybyła rumuńska misja wojskowa. Celem wizyty był zakup polskich bombowców „Żubr”, wówczas jednych z najlepszych tego typu maszyn na świecie. 7 listopada z Okęcia wystartował prototyp „Żubra” P-30 BII z polsko-rumuńską załogą. W drodze powrotnej na lotnisko samolot spadł w Michałowicach. Rozbił się w miejscu, gdzie znajduje się pomnik. Zginęło dwóch Polaków: pilot Jerzy Rzeźnicki i technik Jerzy Szrajer oraz dwóch oficerów rumuńskich mjr Michał Pantusi i kpt. Roman Popesku. Według świadków, samolot rozpadł się w powietrzu. Przyczyną katastrofy była awaria skrzydła, w wyniku której odpadł silnik.


Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej - II wojna światowa pozostawiła na terenie gminy Michałowice ważny ślad. Jednym z najistotniejszych miejsc pamięci historycznej jest pomnik Żołnierzy Armii Krajowej, zwany także mauzoleum. Powstał w miejscu, w którym 2 sierpnia 1944 r. powstańcy z IV Oddziału Ochota natknęli się na niemieckie wojsko podczas odwrotu ze stolicy. W potyczce życie straciło 31 Polaków. Spoczęli w tym samym miejscu, w którym bohatersko walczyli. Pozostali powstańcy zostali pojmani i wymordowani. Ku ich pamięci w tym miejscu organizowane są uroczystości rocznicowe.


Tablica ku pamięci żołnierzy AK - Pomnik znajduje się w miejscowości Opacz-Kolonia. Poświęcony jest żołnierzom AK z podchorążówki 3. kompanii rejonu „Jaworzyn” VII Obwodu „Obroża”, którzy zostali rozstrzelani przez Niemców 6 marca 1944 roku. Sześciu podchorążych odbywało tego dnia ćwiczenia pod okiem dowódcy ppor. Mieczysława Godlewskiego. Na skutek donosu zostali ujęci i rozstrzelani na miejscu przez niemiecką żandarmerię.


Zalew w Komorowie - Dar rzeki Utraty dla tej części gminy. Akwen o powierzchni 6 ha pełni rolę zbiornika retencyjnego, ale dla mieszkańców i turystów jest po prostu dobrym miejscem do wypoczynku. U jego brzegu znajduje się skwer z placem zabaw, stołami piknikowymi i altanką. Choć w samym zalewie nie można się kąpać, to i tak jest to idealne miejsce na rodzinny piknik. W dobrym towarzystwie i przy pięknej pogodzie można tu spędzić cały dzień, rozkoszując się widokiem wody. Jesienią i wiosną zalew zmienia się w królestwo ptaków. Można tu spotkać łabędzie i kilka gatunków kaczek, w tym cyraneczki, krzyżówki i głowienki. Warto przyjrzeć się szczególnie tym ostatnim, ponieważ odznaczają się niezwykłymi umiejętnościami nurkowania. W przeciwieństwie do swoich kaczych koleżanek z zalewu w Komorowie potrafią zanurzyć się nawet kilka metrów poniżej tafli wody.

źródło: www.michalowice.pl

 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz