marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

wtorek, 7 września 2021

GMINA CZERSK

 
 

 


Czersk – gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.

W skład gminy wchodzi 18 sołectw: Będźmierowice, Gotelp, Gutowiec, Klaskawa, Krzyż, Kurcze, Lipki, Łąg, Łąg-Kolonia, Łubna, Malachin, Mokre, Mosna, Odry, Rytel, Wieck, Zapędowo, Złotowo

Siedziba gminy to Czersk.

Struktura powierzchni

Według danych z roku 2002 gmina Czersk ma obszar 379,85 km², w tym:

    użytki rolne: 29%
    użytki leśne: 62%

Gmina stanowi 27,84% powierzchni powiatu.


HERB GMINY CZERSK:


Herb Gminy Czersk przedstawia tarczę dzieloną w pas, o górnym polu srebrnym z trzema zielonymi świerkami, dolnym błękitnym o trzech srebrnych grzbietach fal, z położonym na przecięciu obu pól czarnym kole młyńskim i czarnymi elementami zapory. Dopuszcza się stosowanie zamiast koloru srebrnego - koloru białego. Tarcza herbowa typu "hiszpańskiego" o prostej krawędzi górnej i dwóch łagodnych łukach bocznych, o stosunku wysokości do szerokości jak 7:6.

MIASTO CZERSK:

Czersk, położony w samym “sercu Borów” zachwyca zielenią, pięknymi, nowoczesnymi parkami oraz zrewitalizowanym, urokliwym centrum z fontanną i Placem Ostrowskiego.  Nasze miasto z roku na rok prawdziwie pięknieje, a bogata oferta kulturalna, sportowa i społeczna sprawia, że tętni życiem.  Aby się o tym przekonać – koniecznie się tu zatrzymaj! Czersk położony jest przy drodze krajowej nr 22. Liczy 9 561 mieszkańców (stan na 1 października 2019 r.).  Wizytówką miasta jest piękny, neogotycki kościół pw. św. Marii Magdaleny – o ciekawej bryle zewnętrznej i bogatym wyposażeniu. Najcenniejszym dziełem sztuki jest tu późnorenesansowy ołtarz główny z obrazami Hermana Hana oraz romańskie, kamienne kropielnice (przy wejściu głównym). Na uwagę zasługuje także stary Cmentarz Honorowy przy ul. Dworcowej, gdzie znajdują się groby ofiar z okresu II wojny św. oraz obelisk poświęcony pamięci ofiar faszyzmu z lat okupacji 1939-1945. To ważne miejsce dla Czerszczan. Centrum miasta to Plac Ostrowskiego – piękna, nowo powstała przestrzeń miejska, wielokrotnie nagradzana na forum ogólnopolskim. Znajdziemy tu symbol miasta – fontannę z pstrągami, urokliwy deptak miejski ze strefą hot-spot oraz wiele sklepów i restauracji. Plac Ostrowskiego to miejsce wielu wydarzeń kulturalnych. W mieście znajduje się także Urząd Miejski, dworzec PKP i PKS, kilka oddziałów banków, komisariat Policji i bogate zaplecze handlowo-usługowe. Warto odwiedzić także nasze czerskie parki: Kociewski, Borowiacki i Kaszubski. Parkowe alejki to doskonałe miejsce do zabawy i odpoczynku. Czekają tu zarówno pełne ciszy i bliskości przyrody skwery z ławeczkami, jak i tętniące życiem place zabaw. Ulubionym miejscem przez dzieci jest PARK BOROWIACKI, gdzie przygotowano fantastyczne ATRAKCJE dla dzieci (skatepark, parki zabaw, wiszący most trudności i wiele innych), a w sezonie – wiele wydarzeń kulturalnych (koncerty, festyny, wydarzenia sportowe). Zimą zaś można zjechać tu na sankach ze wspaniałej, zimowej górki, przygotowanej specjalnie dla naszych Milusińskich! Jednym słowem – tu nie można się nudzić, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie! W sąsiedztwie Parku Borowiackiego znajduje się nowoczesny stadion miejski, gdzie trenuje miejscowy klub sportowy „BOROWIAK”, a przy ul. Starego Urzędu – hala sportowa im. Romana Bruskiego. Tu odbywają się nie tylko imprezy sportowe (jak m.in. Memoriał w Piłce Ręcznej) ale także koncerty muzyczne największych gwiazd polskiej muzyki.

FOJUTOWO:

Fojutowo to miejsce jedyne w swoim rodzaju! Piękny, unikalny w skali kraju akwedukt z XIX w. położony pośród bezkresu sosnowych borów robi niesamowite wrażenie. To miejsce trzeba zobaczyć! W odległości około 12 km od Czerska, na pograniczu gminy (w kierunku Legbąda), znajduje się unikalny zabytek architektury hydrotechnicznej – akwedukt w Fojtowie. Krzyżują się tutaj dwa cieki wodne: Czerska Struga (płynąca dołem) i Wielki Kanał Brdy (płynący górą).  Różnica poziomów dna obydwu cieków wynosi ok. 11 metrów. Budowla ma 75 m długości, co czyni z niej najdłuższy obiekt tego typu w Polsce. Akwedukt wzniesiono w latach 1845-49 w celu nawodnienia tzw. Czerskich Łąk. Ciekawostką jest fakt, iż budowniczowie wzorowali się na rzymskich budowlach o podobnym przeznaczeniu. Fojutowo to idealne miejsce na spacer i odpoczynek na łonie przyrody. Teren wokół akweduktu jest atrakcyjnie zagospodarowany – na odwiedzających czeka wygodny parking, wiaty z ławkami, platformy widokowe… Dodatkową atrakcją jest zbudowany nieopodal nowoczesny kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, który oferuje nie tylko  noclegi, restaurację, kawiarnię i okazały grill. To także wspaniała oferta dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu – można skorzystać m.in. z krytego basenu, stoku narciarskiego (w sezonie), jazdy konnej, przejażdżek powozami, wypożyczalni kajaków, rowerów i sprzętu wodnego.

RYTEL:


Rytel – to nasza “PERŁA BRDY”. Malowniczo położona nad Brdą i Wielkim Kanałem Brdy miejscowość jest prawdziwym rajem dla turystów spragnionych ciszy i pięknej przyrody, a zwłaszcza dla kajakarzy. Brda to jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – przyjedź, zobacz a zakochasz się i będziesz tu wracać!
Rytel to największa po Czersku miejscowość w gminie.  To wieś letniskowa (2.255 mieszkańców – stan na 18.05.2015 r.), położona przy drodze krajowej 22, 14 km na zachód od Czerska, z dogodnymi połączeniami PKP i PKS. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwiska Marcina Retila, który w 1430 roku otrzymał przywilej na karczmę przy „trakcie gdańskim”, w miejscu przeprawy przez Brdę. Dzięki malowniczym okolicom: Brdzie i Wielkiemu Kanałowi Brdy Rytel stanowi doskonały punkt etapowy spływów kajakowych. Warto tutaj odwiedzić neobarokowy kościół NMP Królowej Różańca Św. Przy głównej drodze naprzeciwko kościoła kawiarnia „Kaprys” od lat niezmiennie serwuje lody własnego wyrobu. Miejscowość ta posiada również bogate zaplecze w postaci bazy noclegowej (pole namiotowe, liczne pokoje gościnne) i gastronomicznej (kawiarnia, restauracja, bar, pizzeria i sklepy). W sezonie letnim organizowane są tu liczne imprezy turystyczno-kulturalne, a okoliczne lasy obfitują w grzyby i jagody. Turysta spragniony kontaktu z przyrodą znajdzie w Rytlu doskonałe warunki do wypoczynku. Do spacerów na łonie natury zachęca m.in. nowoczesna, ponad 400 m promenada nad Wielkim Kanałem Brdy. Jej atutem są wygodne i estetyczne elementy małej architektury i przepiękne położenie wzdłuż malowniczego kanału. To ulubione miejsce spacerów mieszkańców Rytla. Nad Wielkim Kanałem Brdy na letników czeka też nowoczesne kąpielisko i plaża z pełnym zapleczem sanitarnym.

ODRY:


Odry to nie tylko pięknie położona, otoczona lasami wieś nad Wdą, ale także wspaniały, unikatowy w skali kraju rezerwat “Kręgi Kamienne”. To największe i najstarsze po angielskim Stonehange miejsce tego typu w Europie! Chcesz poczuć wyjątkowy, tajemniczy klimat tego miejsca? Chcesz odetchnąć żywicznym powietrzem, w którym – jak twierdzą niektórzy – unosi się dobra energia? Chcesz zgłębić historię Gotów? A może interesuje cię przyroda i „świadkowie minionych wieków…”. Przyjedź tu, zobacz i poczuj to niezwykłe miejsce! Odry to wieś sołecka położona nad Wdą, w odległości ok. 13 km na północ od Czerska. Zamieszkuje tu 400 mieszkańców (stan na 18.05.2015 r.). Pierwsza wzmianka o Odrach w historii pisanej pojawiła się w 1352 roku, kiedy to komtur tucholski Konrad Sullenkop (w niektórych źródłach Konrad von Volcup) nadał dobra ziemskie miejscowej szlachcie. Godnym polecenia jest neoklasycystyczny kościół parafialny w Odrach, zbudowany w latach 1931 – 1933 z wysoką wieżą. We wnętrzu gotycka (ok. 1420 – 1430) rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego, barokowa puszka z 1686 r., 4 barokowe lichtarze cynowe z XVIII w., a także  niebieski ornat z XVIII w. wykonany z tkaniny broszowej o motywach kwiatowych. Z myślą o turystach i miłośnikach przyrody oraz historii otwarto w Odrach filię Muzeum Historyczno – Etnograficznego w Chojnicach, gdzie prezentowane są interesujące eksponaty przyrodnicze i archeologiczne pochodzące z wykopalisk w Rezerwacie „Kręgi Kamienne”, który położony jest opodal.“Kręgi Kamienne” to cmentarzysko Gotów, którzy osiedlili się w Odrach ok.70/80 roku n.e. W rezerwacie znajduje się 10 całych i 2 fragmenty kręgów kamiennych, z których najmniejszy ma średnicę 15 m, a największy 33 m. Prócz kręgów na tym terenie znajduje się około 30 kurhanów o średnicy od 8 do 12 m. Pod kręgami odkryto jamy, w których złożone są szkielety i urny z prochami. Rezerwat jest też ciekawym obiektem przyrodniczym, występują tutaj cenne i unikatowe w skali Niżu Środkowoeuropejskiego porosty. Spośród 85 współcześnie żyjących tu gatunków, ponad 30 ma swoje centrum występowania w wysokich górach i jest to jedyne w Polsce stanowisko występowania „chróścika kępkowego”. „Kręgi Kamienne” są nie tylko ciekawym miejscem, ale także bardzo przyjaznym turyście. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej rezerwat został turystycznie zagospodarowany: powstały tu m.in. nowoczesne wiaty i siedziska, tablice dydaktyczne i zaplecze sanitarne. Co roku organizowany jest tutaj „Festyn Gocki”. Rezerwat został także uhonorowany nagrodą turystów-internautów, którzy przyznali mu tytuł „Perły Pomorza 2010” r.

ŁĄG:


Łag to niewątpliwie nasza “Kraina Swojskich Smaków”! A wszystko to za sprawą miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich “Łężanki”, które jest wspaniałą wizytówką naszej gminy. “Łężanki” znane są nie tylko w regionie, ale i w całym kraju, z wielkim sukcesem promując nasze lokalne, kulinarne dziedzictwo. Dlatego żaden smakosz nie powinien pominąć Łęga na swojej mapie podróży! Łąg to trzecia co do wielkości miejscowość w gminie. Zamieszkuje ją 1143 mieszkańców (stan na dzień 18.05.2015). Położona jest przy drodze nr 22 Czersk – Starogard Gdański, cieszy się dobrą dostępnością komunikacyjną ( dworzec PKP, przystanki PKS).
Główną atrakcją Łęga jest piękny, neogotycki, jednonawowy kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, zbudowany z cegły w latach 1886-1887.  Wysoka wieża została zwieńczona szczycikami w latach 1912-1914. W głównym poźnobarokowym ołtarzu obraz Matki Boskiej, z II połowy XVIII w. W Łęgu poza parafią mają swoją siedzibę: zespół szkół, prężnie działający ośrodek kultury, liczne sklepy, motel z restauracją oraz zakłady i prywatne firmy. Atrakcją, dającą nowe możliwości miłośnikom sportu i rekreacji, jest nowoczesna sala sportowa przy zespole szkół. W Łęgu prężnie działa Ochotnicza Straż Pożarna i Ludowy Klub Sportowy. Wieś słynie z Koła Gospodyń Wiejskich „Łężanki”, które aktywnie działa na rzecz zachowania lokalnego dziedzictwa kulturowego.Gospodynie są liderkami województwa pomorskiego w potrawach regionalnych, wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Organizują warsztaty i zajęcia kulinarne, wydały własną książkę kucharską. Kontakt z Prezes KGW – Teresą Kropidłowską: +48 663 729 821. Panie prowadzą także kulinarny profil kulinarny w mediach społecznościowych – „W KRAINIE SWOJSKICH SMAKÓW” (LINK). Publikują tam m.in. swoje przepisy i ogłaszają konkursy z nagrodami! Co roku w Łęgu (w drugą sobotę sierpnia) organizowana jest lokalna impreza – „Łęskie Kapuśniaki”, gdzie można skosztować wspaniałych, lokalnych przysmaków.

OSTROWITE:


Ostrowite to miejscowość malowniczo położona wśród lasów, nad pięknym jeziorem o tej samej nazwie, zaledwie 8 km od Czerska. To prawdziwy raj dla miłośników ciszy i spokoju oraz odpoczynku na łonie przyrody, a także dla wodniaków! Nad jeziorem znajduje się nowoczesne Centrum Rekreacji, w ramach którego na turystę czeka zmodernizowana stanica żeglarska z zapleczem sanitarnym, wygodna przystań i plaża, a także nowe pomosty, plac zabaw i boisko do piłki siatkowej. Nie brakuje także miejsc do odpoczynku – do dyspozycji są wygodne wiaty i siedziska, a także palenisko na ognisko. Cały obiekt jest bezpiecznie ogrodzony, a na zmotoryzowanych turystów czeka obszerny parking. W sezonie Ostrowite tętni życiem. Organizowane są tu liczne imprezy rekreacyjne (m.in. turnieje siatkówki plażowej, biegi, regaty) a plaża i stanica wodna cieszy się wielką popularnością wśród mieszkańców i gości. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt – kajaki, rowery wodne, deski surfingowe, łódki klasy Optymist i Vourien. 

źródło: www.czersk.pl

 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz