NEXERA – polski operator telekomunikacyjny; buduje i udostępnia w modelu hurtowym nowoczesną dostępową sieć światłowodową (Next Generation Access - NGA) – głównie w obszarach wiejskich w Polsce. Jest pierwszym i największym w Polsce wyłącznie hurtowym operatorem światłowodowej sieci dostępowej (Fiber To The Home – FTTH).
Grupa NEXERA
Właścicielami Grupy NEXERA, w której skład wchodzą Nexera Holding Sp. z o.o. oraz Nexera Sp. z o.o., są:
Infracapital – udziałowiec większościowy Nexera Holding Sp. z o.o., który posiada 80% udziałów w spółce. Infracapital jest wiodącym europejskim inwestorem infrastrukturalnym. Inwestuje, buduje i zarządza kluczową infrastrukturą, aby sprostać zmieniającym się potrzebom społeczeństwa i wspierać długoterminowy wzrost gospodarczy. Infracapital jest częścią Prudential Group.
Nokia – posiadająca 20% udziałów w Nexera Holding Sp. z o.o.; Nokia, to globalny lider technologii służących dostawcom usług komunikacyjnych, administracji, dużym przedsiębiorstwom oraz konsumentom. Jest zarówno współwłaścicielem, który współfinansuje przedsięwzięcie, jak i partnerem technologicznym.
Likwidacja „białych plam”
Jednym z najważniejszych celów NEXERY jest likwidacja „białych plam NGA”. Są to punkty adresowe na mapie Polski, które nie znajdują się w zasięgu sieci umożliwiającej dostęp do szerokopasmowego Internetu z minimalną prędkością 30 Mb/s (lub co najmniej 100 Mb/s w przypadku szkół).
Według wytycznych Europejskiej Agendy Cyfrowej, każdy obywatel UE ma znajdować się w zasięgu internetowego łącza o prędkości 30 Mb/s, a co najmniej połowa ma korzystać z Internetu z prędkością nie mniejszą niż 100 Mb/s.
W Polsce cele te realizowane są m.in. poprzez Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC).[potrzebny przypis]
Według projektu firmy, zaawansowana technologicznie sieć światłowodowa NEXERY miałaby sprawić, że do 2021 roku ponad 530 000 gospodarstw domowych w środkowej i północno-wschodniej Polsce uzyskałoby możliwość dostępu do usług telekomunikacyjnych, telewizji cyfrowej oraz innych usług opartych na szybkim, stabilnym Internecie. W ramach tej puli gospodarstw, ponad 311 000 to gospodarstwa domowe w białych punktach adresowych, które będą podłączone w ramach POPC. Na tych obszarach także uczniowie ponad 2 900 placówek oświatowych będą mogli pogłębiać wiedzę, korzystając z szybkiego łącza internetowego.[potrzebny przypis]
Model wyłącznie hurtowego operatora sieci dostępowej oznacza, że mieszkańcy wszystkich obszarów objętych siecią NEXERY będą mogli wybierać dowolnego dostawcę detalicznych usług dostępu do Internetu spośród operatorów działających na sieci NEXERY. Minimalna prędkość usługi dostępu do Internetu w sieci NEXERY to 100 Mb/s. Jako że Nokia jest współwłaścicielem NEXERY sieć będzie opierać się na urządzeniach z linii ISAM (Intelligent Services Access Manager), których producentem jest właśnie Nokia.
Historia
Infracapital i Nokia zdecydowały się w 2016 r. wspólnie sfinansować i wprowadzić na polski rynek telekomunikacyjny nowe przedsięwzięcie – pierwszego ogólnopolskiego całkowicie hurtowego operatora sieci światłowodowej. W 2017 roku stworzono joint venture, które poprzez istniejące wówczas spółki celowe uzyskało dofinansowanie do budowy sieci NGA w 14 obszarach konkursowych Działania 1.1 Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).
Po ogłoszeniu pomyślnych wyników konkursu, partnerzy joint venture zdecydowali o zmianie nazwy przedsięwzięcia na NEXERA.
Powołanie doświadczonego zarządu umożliwiło dynamiczny rozwój, a także uwiarygodniło model biznesowy Nexera Holding Sp. z.o.o.[według kogo?] Obecny skład zarządu to: Jacek Wiśniewski, członek zarządu ds. operacji, poprzednio CTO w Netii; Paweł Biarda, członek zarządu ds. sprzedaży i rozwoju biznesu, poprzednio m.in. prowadzący działania związane z POPC w Orange Polska; Paweł Hordyński, członek zarządu ds. finansowych, poprzednio CFO w PKP Intercity; David Leverett, członek zarządu ds. planowania i budowy sieci z uznanym doświadczeniem w zarządzaniu projektami budowlanymi w Polsce, a także w Wielkiej Brytanii, Kazachstanie czy Australii.
W kwietniu 2018 roku NEXERA wzięła udział w trzecim naborze Działania 1.1 „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).
W maju 2018 roku NEXERA jako pierwszy beneficjent drugiego naboru Działania 1.1 POPC uzyskała akceptację UKE i opublikowała Ofertę Ramową na dostęp hurtowy do swojej sieci.
Model biznesowy
NEXERA jest wyłącznie hurtowym operatorem sieci dostępowej FTTH. Umożliwia dostęp do swojej sieci wszystkim operatorom i dostawcom detalicznej usługi dostępu do Internetu (Internet Service Provider – ISP) na polskim rynku. Elastycznie konfigurowana usługa Bitstream Access (BSA) umożliwia operatorom detalicznym świadczenie usług nowym abonentom będącym w zasięgu sieci NEXERA. Operatorzy nie muszą ponosić nakładów inwestycyjnych związanych z budową sieci dostępowej, ale w ramach opłaty hurtowej wynajmują łącze od NEXERY.
Sieć NEXERY jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych operatorów detalicznych na równych i niedyskryminujących zasadach w oparciu o zaakceptowaną przez UKE Ofertę Ramową.
NEXERA jest też jednym z większych dostawców usługi transmisji danych o przepływności minimum 100:100 Mbps do szkół, na potrzeby świadczenia usług przez Operatora Sieci Edukacyjnej (OSE).
Sieć NEXERY
Sieć NEXERY jest wykonywana w jednolitej architekturze FTTH (ang. Fibre To The Home) GPON (ang. Gigabit Passive Optic Network), czyli pasywnej sieci światłowodowej.
Według planów, sieć NEXERY miałaby obejmować ponad 530 tys. gospodarstw domowych głównie w terenach wiejskich i podmiejskich w regionach: Warmii i Mazur, Kujaw z Pomorzem i Mazowszem, Łódzkim oraz Świętokrzyskim.
W ramach całkowitego zasięgu, ponad 311 tys. gospodarstw domowych oraz ponad 2 900 szkół miałoby zostać objętych siecią dofinansowaną ze środków UE w ramach POPC.
Minimalna prędkość dostępu do Internetu w sieci NEXERY dla gospodarstw domowych, to 100 Mb/s (pobieranie). W szkołach prędkość ta ma być zapewniona w sposób symetryczny dla pobierania i wysyłania danych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz