Instytut Adama Mickiewicza jest państwową instytucją kultury, której misją jest budowa i komunikacja wymiaru kulturalnego Polski poprzez inicjowanie międzynarodowej współpracy i wymiany kulturalnej. W ciągu dwudziestu lat swojej działalności IAM zrealizował ponad 6000 wydarzeń kulturalnych, w których udział wzięło blisko 55 milionów osób. Dzięki projektom, realizowanym m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, Brazylii, krajach Beneluksu, Korei, Japonii i w Chinach, Instytut zyskał unikatowe doświadczenie, wynikające ze współpracy na styku różnych kultur, światopoglądów i tradycji. Budowane i pielęgnowane latami relacje z najważniejszymi instytucjami oraz festiwalami na świecie zaowocowały udziałem polskich twórców w przedsięwzięciach, realizowanych w 70 krajach na 5 kontynentach (czytaj więcej o dokonaniach IAM).
Koncepcja programowa IAM na lata 2020-2023 odwołuje się do zbioru wyjątkowych wartości polskiej kultury, ukształtowanych przez wielowiekową chrześcijańską tradycję, silne korzenie europejskie, położenie geograficzne, historię XIX i XX wieku oraz transformację. Wartości te, rozpięte na osi „wspólnota–jednostka”, stanowią o wybitności oraz sile polskiej kultury. Punktem odniesienia dla promocji polskiej kultury za granicą jest natomiast pięć filarów: Relacje, Empatia, Wartości, Wiedza i Rozwój oraz Pasja i Misja.
Instytut jest również wydawcą portalu Culture.pl – codziennie aktualizowanego serwisu, który informuje o najciekawszych wydarzeniach, związanych z polską kulturą na całym świecie. Culture.pl wydawany jest w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i rosyjskiej, a wybrane treści portalu dostępne są również w języku ukraińskim, chińskim, koreańskim i japońskim. Poza informacjami o licznych wydarzeniach, organizowanych przez IAM, na portalu Culture.pl znaleźć można sylwetki artystów, recenzje i eseje – łącznie ponad 51 tysięcy artykułów, a także cykl anglojęzycznych podcastów "Stories from The Eastern West" oraz multimedialny przewodnik "Multimedia Guides to Polish Culture".
PATRON INSTYTUTU
Adam Mickiewicz
Wielki romantyk i człowiek czynu – patron Instytutu – doskonale rozumiał, że idee wpływają na rzeczywistość. Być może w jego czasach, gdy Polska była nieobecna na mapie Europy, łatwiej dostrzegano wielką rolę kultury. To przecież dzięki kulturze idea polska przetrwała bez państwa i wspólnej gospodarki przez sto dwadzieścia trzy lata. Kultura była głównym ogniwem, jednoczącym Polaków w walce o niepodległość.
Dziś jesteśmy niepodległym, rosnącym w siłę krajem. Ale kultura nadal budzi w nas ogromne emocje. To, jak ważną rolę przypisujemy kulturze i jak poważnie do niej podchodzimy, odzwierciedla hasło IAM "Polska kultura – na serio". Znaczenie, jakie Polacy przywiązują do kultury, jest bowiem najlepszą wizytówką naszego kraju za granicą.
Wchodząc w 2021 rok, doświadczeni pandemią, dostrzegamy jeszcze wyraźniej, że kultura jest czynnikiem jednoczącym. W ten właśnie sposób o kulturze myślał patron Instytutu, Adam Mickiewicz, którego dzieło, postawa, koncepcje i twórczość stanowią inspirację dla działalności IAM.
WSPARCIE KULTURY
* PROGRAM "KULTURA POLSKA NA ŚWIECIE" - Program „Kultura polska na świecie" skierowany jest do artystów wszystkich dziedzin sztuki i przemysłów kreatywnych oraz osób zajmujących się upowszechnianiem i promocją polskiej kultury. Ma na celu wsparcie indywidualnego uczestnictwa w wydarzeniach poza granicami kraju (m.in w wystawach, koncertach, festiwalach, tournée, konkursach muzycznych) poprzez dofinansowanie zakwaterowania i transportu do miejsca realizacji wydarzenia oraz innych kosztów związanych z uczestnictwem w tych wydarzeniach. Program wspiera również zadania on-line realizowane we współpracy z Partnerem zagranicznym. Program "Kultura polska na świecie" skierowany jest do artystów wszystkich dziedzin sztuki i przemysłów kreatywnych oraz osób zajmujących się upowszechnianiem i promocją polskiej kultury. Ma na celu wsparcie indywidualnego uczestnictwa w wydarzeniach poza granicami kraju (m.in w wystawach, koncertach, festiwalach, tournée, konkursach muzycznych) poprzez dofinansowanie kosztów zakwaterowania i transportu do miejsca realizacji wydarzenia. Aby ubiegać się o dofinansowanie należy złożyć wniosek poprzez wypełnienie elektronicznego formularza na stronie internetowej. Wnioski oceniane są podczas posiedzeń komisji programu, które odbywają się raz w miesiącu.
* PROGRAM DOTACYJNY IAM "KULTURALNE POMOSTY" - Program jest prowadzony w ramach 3 Priorytetu Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA „Projekty zagraniczne”. Kierowany jest do podmiotów prawa polskiego: organizacji pozarządowych i samorządowych instytucji kultury (z wyłączeniem współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Dofinansowane mogą zostać wydarzenia kulturalne, przygotowane we współpracy z partnerami z 20 krajów, których wykaz znajduje się w załączniku nr 2 do Regulaminu, „Wytyczne programowe”. Współpraca z partnerem zagranicznym, w oparciu o potwierdzający ją dokument, dostarczany na etapie podpisywania umowy, jest warunkiem koniecznym do udziału w konkursie.
źródło: www.iam.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz