Nadleśnictwo Choczewo to 24km plaż i wydm, bory sosnowe, dąbrowy i piękne buczyny porastające wzniesienia sięgające 170m n. p. m.
Nadleśnictwo Choczewo jest jednym z 15 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. W całości położone jest na terenie województwa Pomorskiego. W zasięgu administracyjnym nadleśnictwa położone są powiaty Wejherowo i Puck, a także gminy Krokowa, Choczewo, Gniewino, Łęczyce i Luzino.
Lasy nadleśnictwa można podzielić na bory sosnowe porastające pas nadmorski i żyzne buczyny, dąbrowy i lasy mieszane na południu.
ZARYS HISTORYCZNY
Nadleśnictwo Choczewo gospodaruje na obszarze 18307 ha. W jego skład wchodzi 13 leśnictw i gospodarstwo szkółkarskie w Dąbrówce. Ale nadleśnictwo w swoim obecnym kształcie funkcjonuje dopiero od 1978 roku.
Historia nadleśnictwa sięga czasów dużo odleglejszych, zostało ono bowiem powołane do życia 1 października 1945 roku. Już 2 lata później nastąpiła jego pierwsza reorganizacja. W jej wyniku powierzchnia nadleśnictwa wynosiła 8205 ha. Składały się na nią lasy pochodzące z wielkich majątków ziemskich, lasy niemieckiego Urzędu Morskiego i lasy włościańskie. Stan ten, z niewielkimi zmianami, utrzymał się do roku 1960. Wówczas powierzchnia nadleśnictwa wynosiła 8455 ha i składała się z 22 kompleksów leśnych podzielonych między 6 leśnictw: Górczyn, Zwartowo, Zakończyno, Wierzchucino, Szklana Huta i Choczewo.
W 1973 roku połączono sąsiadujące ze sobą nadleśnictwa Łeba i Choczewo w jedno nadleśnictwo o powierzchni 15780 ha. W 1975 roku dołączono do niego leśnictwa Dębina i Salino z Nadleśnictwa Strzebielino (około 2400 ha), zaś w 1978 roku przejęto cały dawny Obręb Młot z Nadleśnictwa Strzebielino i część dawnego Obrębu Świślino z Nadleśnictwa Lębork. Jednocześnie przekazano część Obrębu Łeba, położoną poza ówczesnym województwem gdańskim, do Nadleśnictwa Lębork. W rezultacie, powierzchnia nadleśnictwa wynosiła 17345 ha. Tak ukształtowane Nadleśnictwo Choczewo istnieje do chwili obecnej.
Do istotniejszych zmian można zaliczyć przekazanie w 1991 roku do Nadleśnictwa Lębork 8 oddziałów, wchodzących w skład rezerwatu „Mierzeja Sarbska" oraz przejęcie gruntów po plantacji róży fałdzistolistnej po Gdańskim Przedsiębiorstwie Produkcji Leśnej „Las". W efekcie powierzchnia nadleśnictwa wzrosła do 17641 ha. Lata 90-te i czas obecny to proces przejmowania i zalesiania gruntów porolnych. W jego wyniku powierzchnia nadleśnictwa nieustannie wzrasta i wynosi obecnie 18307 ha.
Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska lasowe. Średni wiek lasów na naszym terenie to 69 lat, a przeciętna zasobność wynosi 245 m 3/ha.
Udział siedlisk leśnych
38% – borowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków iglastych, najczęściej sosny i świerku
60% – lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych
2% – olsy, czyli lasy porastające żyzne, bagienne tereny
HODOWLA LASU
Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.
Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.
Najmłodsze pokolenie lasu powstaje w wyniku naturalnego obsiewu drzew, oraz sadzenia sadzonek wyhodowanych w szkółce. W trosce o właściwy rozwój powstałych w ten sposób upraw a następnie młodników wykonywane są w ramach potrzeb poprawki, uzupełnienia i dolesienia. Kolejny etap hodowlany to prace pielęgnacyjne – na uprawach wykonuje się wykaszanie głuszących sadzonki chwastów, spulchnianie gleby, oraz poprawianie formy drzewek. W późniejszym okresie istotną rolę spełniają cięcia pielęgnacyjne. Cięcia te wyprzedzają naturalny proces wydzielania się drzew chorych i obumierających, regulują skład gatunkowy przyszłego drzewostanu, czego efektem jest zwiększenie biologicznej odporności lasu i polepszenie stanu sanitarnego. W zależności od wieku drzewostanu w ramach cięć wykonuje się czyszczenia wczesne i późne oraz trzebieże. Wśród działań zmierzających do wzbogacenia lub przebudowy drzewostanów nadleśnictwo wykonuje podsadzenia produkcyjne polegające na wprowadzaniu sadzonek (głównie buka) pod okapem rozluźnionego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
Zakres powyższych zadań na lata 2014-2023, na podstawie planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Choczewo, przedstawia się następująco:
Orientacyjna powierzchnia odnowień drzewostanów przewidzianych do użytkowania rębnego - 1244,91 ha
Podsadzenia i dolesienia – 343,55 ha
Orientacyjna powierzchnia poprawek i uzupełnień – 173,63 ha
Pielęgnowanie lasu:
pielęgnowanie zainwentaryzowanych upraw – 462,36 ha
pielęgnowanie zainwentaryzowanych młodników – 2198,67 ha
trzebieże – 8878,02 ha
WARTE ZAINTERESOWANIA
* Obiekty edukacyjne
> Borowa Chata - "Borowa Chata" znajduje się na terenie leśnictwa Szklana Huta na początku ścieżki edukacyjno-przyrodniczej.
Głównym przeznaczeniem obiektu jest realizacja celów edukacji leśnej i prowadzenie na jego terenie zajęć edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Dodatkowym wykorzystaniem „Borowej Chaty" jest udostępnianie obiektu do pełnienia funkcji rekreacyjnych w okresie całego roku.
Ekspozycja będąca wyposażeniem obiektu pełni funkcję edukacyjną, umożliwiającą poznanie tematyki wieloaspektowości gospodarki leśnej.
W obiekcie znajdują się ekspozycyjna fotograficzna, wystawa dot. rozpoznawania gatunków drzew, biblioteczka, foldery, materiały edukacyjne, ekran projekcyjny, projektor multimedialny, meble, płyta indukcyjna, zlewozmywak. Obiekt jest chroniony systemem alarmowym, posiada również sanitariaty, kominek.
> Ogródek dydaktyczny - Na niewielkiej powierzchni udało zgromadzić się wiele gatunków i odmian najpopularniejszych drzew i krzewów leśnych.
Przy budynku nadleśnictwa powstał niewielki "Ogródek dydaktyczny". Na niewielkiej powierzchni udało zebrać się liczne gatunki drzew i krzewów. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie bardzo wszechstronnych i urozmaiconych zajęć. Pomaga w tym także mała architektura, na terenie ogródka jest niewielka altana i klasa "pod chmurką"
> punkty edukacyjne - Punkty to miejsca gdzie odpoczywając można się czegoś nauczyć
W miejscach gdzie w różnych okresach roku przebywa, przejeżdża lub przechodzi dużo osób tworzone są punkty edukacyjne. Są to miejsca gdzie można odpocząć lub zrobić sobie krótki postój podczas wycieczki rowerowej. W takim punkcie znajduje się z reguły kilka tablic wyjaśniających i opisujących podstawowe informacje o lesie.
> ścieżki edukacyjne
- Ścieżka edukacyjna "Szklana Huta"
Ścieżka ma kształt pętli i długość około 3 km, przebiega przez atrakcyjne tereny wokół zabytkowej leśniczówki Szklana Huta. Informacje umieszczone na przystankach przybliżają tematykę leśną, przyrodniczą oraz archeologiczną. W każdym przypadku informacje są potwierdzone przykładami terenowymi.
- Ścieżka edukacyjna "Białogóra"
W okresie letnim wielu turystów odwiedza Białogórę. Idąc nad morze mają do wyboru kilka dróg. Jedna z nich częściowo prowadzi przez Rezerwat "Białogóra". Osoby idące nad morze nie zdają sobie sprawy z unikalności i bogactwa okolicznych lasów. Dlatego też ścieżka „Białogóra" poprowadzona została częściowo przez niezwykle urokliwy rezerwat o tej samej nazwie. Ma długość około 1300m a na jej trasie ustawionych zostało 38 tablic oraz dwa miejsca odpoczynku. Ścieżka pokazuje unikatową przyrodę bagien, torfowisk i lasów nadmorskich.
- Ścieżka edukacyjna "Mistral"
Ścieżka ma około 500m, położona jest przy Hotelu Mistral w miejscowości Gniewino. Poprowadzona została przez stary las bukowy, przecięty niewielkim strumieniem. Poza licznymi tablicami edukacyjnymi znajduje się tu też wiele ławek, na których można odpocząć i poobserwować przyrodę.
* kamperowisko w Białogórze - W czerwcu 2019 r. zasób infrastruktury Nadleśnictwa Choczewo urozmaicającej ofertę pobytu dla turystów gromadnie odwiedzających urokliwe tereny pasa nadmorskiego Bałtyku wzbogacił się o kolejny obiekt. Jest nim miejsce postoju – kamperowisko, o powierzchni ponad 8 tys. m2 położone w m. Białogóra w odległości ok. 1 km od morza. Układ komunikacyjny obiektu obejmuje utwardzone nawierzchni drogowe oraz place postojowe o łącznej powierzchni blisko 5 tys. m2. Całość wzbogacona jest instalacją niezbędnych urządzeń sanitarnych ( prysznice, wc, umywalnie, miejsca do mycia naczyń ) i drobnej infrastruktury turystycznej ( dwa komplety wiat zadaszonych oraz dwóch wiat niezadaszonych z ławami i stołami ). Kamperowisko stanowi doskonałą bazę wypadową dla osób pragnących zgłębić uroki nadmorskich terenów gmin: Krokowa w powiecie puckim oraz Choczewo i Gniewino w powiecie wejherowskim, skorzystać z niepodważalnych atrakcji turystycznych regionu, zaczerpnąć z unikalnych walorów klimatycznych, zdrowotnych i poznawczych tych okolic, poznać osobliwości przyrodnicze lasów pasa nadmorskiego oraz skosztować dobrodziejstw szerokich bałtyckich plaż. Na terenie kamperowiska zainstalowano trzy stacje zlewne typu Eurodrop 4525, dzięki którym zaopatrzyć się można w wodę, zaczerpnąć energię elektryczną do wszelkiego typu pojazdów oraz dokonać zrzutu nieczystości z własnych samochodów, kamperów ( małą prezentację urządzenia obejrzeć można klikając w link dostępny pod tekstem ). W obrębie obiektu czynne są stacjonarne kabiny sanitarne, gdzie odświeżyć się można przed kolejnym wypadem lub po zakończonej eskapadzie. Nie zabrakło też funkcjonalnych toalet, których liczba w pełni odpowiada potrzebom wynikającym z pojemności kamperowiska. Całość infrastruktury wkomponowana jest w okoliczny, leśny krajobraz podnoszący komfort wypoczynku i sprawiający, że stale wolni jesteśmy od uciążliwości właściwych dla przebywania
w zatłoczonych i narażonych na pełną aktywność słoneczną parkingach. Lokalizacja obiektu zapewnia łatwy, bezpośredni dostęp do wszelkiego typu usług serwowanych przez miejscowe białogórskie podmioty, w tym nie tylko do pełnej gamy sezonowych usług gastronomicznych. Dalszy wypad w okoliczny region znakomicie poszerza wachlarz dostępnych usług i ofertę poznawczą tej części Kaszub. W promieniu niespełna 30 km można zwiedzać, bawić się i z pewnością dobrze się posilić. Piękne i ożywcze sosnowe lasy kuszą swym bogactwem miłośników grzybobrania, a obfitość jagód i borówek zadowoli każdego zbieracza runa leśnego. Wytrwali i cierpliwi mogą powędkować na bogatych w ryby i wyjątkowo malowniczo położonych, zacisznych, śródleśnych jeziorach. Jednokilometrowy odcinek wiodący do urokliwej plaży Bałtyku pokonać można aktywnie, spacerując przejrzystą promenadą, bądź też skorzystać z pomocy przewoźników - ryksiarzy. Całość oferty kamperowiska zwieńczona jest dostępnymi na każdą kieszeń cenami. Pełny obraz kosztów pobytu daje zamieszczony poniżej cennik. Należności za pobyt w obiekcie wnosić można w sposób łatwy i nieskrępowany, w parkomatach, regulując odrębną opłatę za każdy kolejny dzień pobytu na terenie kamperowiska. Dla ułatwienia rozliczeń honorowane są również karty płatnicze.
* wędkowanie w Nadleśnictwie Choczewo - Nadleśnictwo Choczewo od 2003 roku prowadzi gospodarkę rybacką na jeziorze Choczewo. Jest ona ukierunkowana głownie na turystykę wędkarską. Jezioro w całości otoczone jest lasami, które porastają okoliczne malownicze wzniesienia. Akwen charakteryzuje się linowo-szczupakowym profilem i słynie z dużej ilości szczupaków, okoni, linów, wzdręg i leszczy. W celu zapewnienia jak najlepszych wrażeń wędkarskich co roku prowadzone są zarybienia węgorzem, szczupakiem oraz linem. Wędkarze, którzy korzystają z naszego łowiska mogą liczyć na kilkunastokilogramowe okazy karpia i szczupaka. Wokół jeziora wybudowane są pomosty wędkarskie, w pobliżu których zlokalizowano parkingi dla samochodów. Nadleśnictwo Choczewo prowadzi gospodarkę rybacką - wędkarską na podstawie operatu rybackiego obowiązującego od 2018 roku, pozytywnie zaopiniowanego przez Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Realizacja zadań wynikających z operatu rybackiego jest co trzy lata kontrolowana przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku. Kontrole, które odbyły się do tej pory oceniono pozytywnie.Jezioro objęte jest strefą ciszy - zakazane jest używanie silników spalinowych do łodzi wędkarskich. Na łowisku obowiązuje Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb.
źródło: https://choczewo.gdansk.lasy.gov.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz