marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

wtorek, 2 lutego 2021

"SZLAK ŚWIĘTEJ WARMII" - POWIAT OLSZTYŃSKI

 

                                   https://szlakswietejwarmii.pl/


Zanim narodził się biznes związany z turystyką, ludzie podróżowali po świecie szukając dla siebie lepszego miejsca do życia, w celach handlowych, szukali ośrodków wiedzy i kształcenia. Pielgrzymowali też do świętych miejsc swoich religii, bo każda z nich miała takie swoje wyróżnione miejsca: miasta, świątynie, rzeki, góry, gaje, źródła. Wynika to z samej natury homo religiosus – człowieka, istoty wierzącej. W Europie od dwóch tysięcy lat praktyka ta, promowana była i jest przez kulturę chrześcijańską, stając się jednym z ważniejszych zjawisk tak religijnych, jak i społeczno-ekonomicznych. Dlatego w czasach obecnych pojęcia pielgrzymowanie i turystyka religijna stały się już synonimami.

Współczesne tego typu podróże są zjawiskiem złożonym. Obejmują bowiem trzy zasadnicze aspekty. Podejmowane są z różnych pobudek: religijnych – wyprawy pielgrzymów do miejsc kultu, religijno-poznawczych – łączących element sacrum ze zwiedzaniem obiektów sakralnych oraz czysto poznawczo-wypoczynkowych – dla których elementy związane z religią stanowią tylko część programu turystycznego całej wyprawy. Nie wszyscy więc turyści odwiedzając miejsca kultu chcą doświadczać głębokich przeżyć religijnych. Wielu z nich podróżuje do miejsc świętych bądź tam, gdzie zlokalizowane są obiekty sakralne, w celu spotkania z kulturą materialną i duchową, które religia w dużym stopniu spaja. Często ze zwykłej ciekawości, z chęci zobaczenia miejsc, o których kiedyś czytali lub słyszeli. Jednymi kierują więc motywy duchowe, innymi ciekawość kulturalna, żądza przygody, czy też osobiste wyzwanie…

Europa jest przestrzenią pokrytą szlakami pielgrzymów, którzy dla umocnienia wiary, w podzięce za Boże błogosławieństwo lub z błagalną prośbą udają się na Bliski Wschód, do znanych z Biblii miejsc świętych chrześcijaństwa: Betlejem, Góry Synaj, Jeziora Galilejskiego, Jerozolimy itd. Także tych, które zapisały się najważniejszymi wydarzeniami w życiu Kościoła: Watykanu, Fatimy, Gietrzwałdu, Lourdes, Loreto, Asyżu itd.

Jednym z najsłynniejszych europejskich szlaków pielgrzymkowych jest Camino de Santiago, wiodący wieloma różnymi drogami do katedry św. Jakuba Apostoła Starszego w hiszpańskim Santiago de Compostela. Według legendy i przekonań pielgrzymów, znajduje się tam ciało tego jednego z dwunastu apostołów Chrystusa.

Czy legenda jest prawdziwa, czy nie, nie zmieni to faktu, że corocznie Santiago odwiedzają setki tysięcy pielgrzymów z całego świata, co sprawia, że jest ono trzecim, po Jerozolimie i Rzymie, co do wielkości miejscem kultu świata chrześcijańskiego. Niewątpliwą zachętę do tego dał św. Jan Paweł II, który 9 listopada 1982 roku właśnie tam wygłosił tzw. Akt Europejski, nawołujący do duchowego odrodzenia wokół idei Camino de Santiago.

Na terenie Europy, praktycznie we wszystkich jej krajach, symbolem żółtej muszli oznakowane są dziesiątki tysięcy kilometrów dróg św. Jakuba. Są także i w Polsce. Niemniej wciąż powstają nowe, a niektóre z odcinków zmieniają z czasem swój bieg. Przy jednej z odnóg Drogi św. Jakuba leży Szlak Świętej Warmii łączący dwa lokalne odcinki tras: Camino Polaco oraz Via Baltica. Świat w swoim bogactwie skrywa wiele miejsc chrześcijańskich cudów, które warto odwiedzić. I takie właśnie tworzą ten warmiński szlak…


ŚWIĘTA WARMIA TO SZLAK WYZNACZONY PUNKTAMI W MIEJSCOWOŚCIACH:


* Bałdy - Wrota Warmii
* Gietrzwałd: Polskie Lourdes
* Olsztyn: Zamek, archikatedra i Jan Paweł II
* Głotowo: Kalwaria warmińska
* Dobre Miasto: Kolegiata
* Lidzbark Warmiński: Historyczna Stolica Warmii
* Stoczek Klasztorny: Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju
* Bisztynek: Sanktuarium Krwi Chrystusa
* Reszel: Miasto spokojnego życia
* Święta Lipka: Częstochowa północy
* Tłokowo: Sanktuarium św. Rocha
* Krosno: Mała Święta Lipka
* Chwalęcin: Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
* Pieniężno: Misyjne Serce Polski
* Frombork: Gród Naszej Pani
* Braniewo: Ateny północy


Szlak Świętej Warmii to nie jedyna droga poznania uroków tej pięknej krainy, bo wszyscy znajdą tu coś dla siebie. Ułatwiają to również inne, specjalnie opracowane i sprawdzone w praktyce przez rzesze turystów trasy: piesze, rowerowe czy konne, gęsto przecinające cały region. Jak wspomniano na wstępie, łączy się on i po części pokrywa ze Szlakiem Świętego Jakuba, która na warmińskim odcinku Camino Polaco wiedzie przez:Świętą Lipkę, Reszel, Kolno, Lutry, Barczewo, Olsztyn, Łupstych i Gietrzwałd, a Via Baltica przebiega przez Braniewo i Frombork. Niewątpliwie najciekawszym szlakiem regionu, jest ten wyznaczony miejscami pobytu i działalności najsłynniejszego Warmiaka – kanonika Mikołaja Kopernika, o którym wielokrotnie w tym opracowaniu także wspominano. Liczący blisko 300 kilometrów Szlak Kopernikowski pozwala zwiedzać zabytkowe budowle pamiętające czasy wielkiego uczonego, poświęcone mu ekspozycje muzealne, poznawać sekrety wszechświata w planetariach, a nawet prowadzić własne obserwacje astronomiczne. Bardzo ciekawy jest kajakowy Szlak Łyny – królowej warmińskich rzek, która zachowała przepiękny, dziewiczy charakter. Łączy historyczne miasta regionu – Olsztyn, Dobre Miasto i Lidzbark Warmiński, płynie przez Bartoszyce i Sępopol, aby ostatecznie zakończyć swój bieg w wodach rzeki Pregoły w Prawdijsku, w Obwodzie Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Z Olsztyna „w drugą stronę” wiedzie równie atrakcyjny pieszo-rowerowy Szlak Do Źródeł Łyny, która swój bieg zaczyna na zboczach sześćdziesięciometrowego wąwozu w rezerwacie przyrody Źródła rzeki Łyny.

Nie bez przyczyny ta rzeka była jedną z ulubionych tras wycieczkowych Jana Pawła II, który część swoich wakacji spędzał podróżując po regionie kajakiem. W 1958 roku właśnie spływ Łyną musiał przerwać, aby stawić się na spotkanie u księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego, który ogłosił wtedy jego nominację na biskupa Krakowa.

W pobliżu stolicy regionu wytyczone są kolejne dwa szlaki turystyczne pozwalające odkryć zarówno walory przyrodnicze, jak i kulturę tych ziem. Szlak Alojzego Śliwy, warmińskiego poety, prozaika, publicysty i działacza społecznego oraz Szlak im. Marii Zientary-Malewskiej, warmińskiej poetki, pisarki i nauczycielki działającej na rzecz zachowania polskości regionu polecane są wielbicielom przyrody i miejsc historycznych Warmii. Niezwykłym okresem dla rozwoju relacji polsko-węgierskich były lata panowania księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego (1575-1586) na ziemiach polskich. Chociaż rządził krótko, na zawsze zapisał się w pamięci Polaków jako jeden z najlepszych ich władców. Za jego sprawą pierwszym znanym Węgrem na Warmii był Andrzej Batory, bratanek polsko-węgierskiego króla, który w 1589 roku objął diecezję warmińską. Nie tylko jego postać przybliża z kolei Szlak Węgierskie ślady na Warmii.

Warmia to również wymarzone miejsce dla miłośników dwóch kółek, którzy mogą wybierać różne trasy, w zależności od charakteru planowanych wycieczek, jak i kondycji ich uczestników. Przez kilka stacji Szlaku Świętej Warmii (Lidzbark, Pieniężno, Braniewo, Frombork) wiedzie między innymi trasa Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo – najdłuższego, spójnie oznakowanego szlaku rowerowego w Polsce. W województwie warmińsko-mazurskim ma on około 400 km i prowadzi z Gołdapi do Elbląga.
 

Nie tylko kierowcom polecany jest również Szlak Zamków Gotyckich – samochodowa trasa turystyczna grupująca gotyckie warownie Warmii, Mazur i Kaszub. Są wśród nich i zamek kapituły w Olsztynie, i biskupi w Lidzbarku Warmińskim. Tematycznie wiąże się on ze Szlakiem Grunwaldzkim, obejmującym jednak głównie tereny Mazur Zachodnich.

Mniej aktywnym turystom warte polecenia są warmińskie miasteczka zrzeszone w Międzynarodowej Sieć Miast Dobrego Życia – Cittaslow. Niespieszne, dalekie od zgiełku wielkich kurortów czy centrów turystycznych. Oferujące ciszę i spokój, lokalną kulturę, kuchnię, wspaniałe i różnorodne zabytki, liczne atrakcje turystyczne w otoczeniu pięknej przyrody. Tak jak i cały region.

źródło: www.szlakswietejawarmi.pl

 


 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz