marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

czwartek, 7 stycznia 2021

POWIAT TARNOWSKI

                                   http://www.powiat.okay.pl/

 

     https://www.youtube.com/channel/UCY3Z68Qj7LzL5GleJce-tVw



Powiat tarnowski – powiat w Polsce (województwo małopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Tarnów.

W skład powiatu wchodzą:

    gminy miejsko-wiejskie: Ciężkowice, Radłów, Ryglice, Tuchów, Wojnicz, Zakliczyn, Żabno
    gminy wiejskie: Gromnik, Lisia Góra, Pleśna, Rzepiennik Strzyżewski, Skrzyszów, Szerzyny, Tarnów, Wierzchosławice, Wietrzychowice
    miasta: Ciężkowice, Radłów, Ryglice, Tuchów, Wojnicz, Zakliczyn, Żabno

Powiat tarnowski należy do największych w województwie małopolskim -  ma powierzchnię 1.412 km². Zamieszkuje go 199.916 osób (dane na koniec 2009 r.)  Na jeden kilometr kwadratowy przypada 139 osób. Na terenie powiatu tarnowskiego jest 16 gmin: Ciężkowice, Gromnik, Lisia Góra, Pleśna, Radłów, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Skrzyszów, Szerzyny, Tarnów, Tuchów, Wierzchosławice, Wietrzychowice, Wojnicz, Zakliczyn, Żabno; w tym 7 miast: Ciężkowice, Ryglice, Radłów, Tuchów, Wojnicz, Zakliczyn i Żabno. 9 gmin to gminy wiejskie, natomiast 7 - miejsko-wiejskie.

Powiat tarnowski leży na styku dwóch krain geograficznych: Pogórza Ciężkowicko-Rożnowskiego i Kotliny Sandomierskiej. Jest bardzo zróżnicowany pod względem klimatycznym, warunków glebowych oraz charakteryzuje się dużą różnorodnością fauny i flory. Wysokość wzniesień waha się od 170 m n.p.m. w miejscowości Pałuszyce (gmina Wietrzychowice) do 534 m n.p.m. na górze Brzanka w gminie Tuchów.

W północnej części powiatu tarnowskiego znajdują się równinne tereny o charakterze typowo rolniczym a w południowej – tereny mocno pofałdowane i górzyste. Przez tę ziemię płyną trzy duże rzeki: Wisła, Dunajec i Biała.
Poszukiwacze tajemnic, pięknych widoków czy miejsc o wielowiekowej historii znajdą tu z pewnością wiele interesujących zabytków i szlaków. Ziemia tarnowska to region atrakcyjny turystycznie ze względu na zróżnicowany krajobraz. Szczególnie w południowej części powiatu istnieją doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.

Jedną z wielu atrakcji turystyczno-historycznych wyróżniających powiat tarnowski w województwie małopolskim jest niepowtarzalny Szlak Cmentarzy Wojennych z I Wojny Światowej. Osoby zainteresowane tradycją i kulturą mogą odwiedzić jedyną na świecie zachowaną posiadłość Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, obecnie muzeum wielkiego Polaka, kompozytora i męża stanu.

Inni być może odkryją szlak urokliwych, małych miasteczek, których domy z drewnianymi podcieniami otaczają ciche ryneczki. Do dziś przetrwało również na ziemi tarnowskiej kilkadziesiąt drewnianych kościołów, tworzących unikatowy Szlak Architektury Drewnianej – najpiękniejszych symboli przywiązania do religii i tradycji.


WARTO ZOBACZYĆ:


Cmentarz wojenny nr. 204 - Wola Rzędzińska
Cmentarz wojenny nr. 180 - Tarnowiec
Kościół pw. Matki Bożej Nieustajacej Pomocy - Wola Rzędzińska
Kościół pw. św. Marcina - Zawada
Kościół pw. św. Piotra i Pawła - Poręba Radlna
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego - Zbylitowska Górantarz wojenny nr. 180 - Tarnowiec
Centrum I.J.Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Dwór - Skrzyszów
Cmentarz choleryczny - Jastrzębia
Cmentarz - Bruśnik
Cmentarz wojenny nr 141 Ciężkowice - Rakutowa
Cmentarz parafialny - Ciężkowice
Cmentarz wojenny nr 137 - Ciężkowice
Cmentarz wojenny nr 139 - Tursko - Łosie
Cmentarz wojenny nr 140 - Tursko-Zapotocze
Cmentarz wojenny nr 143 - Ostrusza
Ratusz miejski - Ciężkowice
Dom ludowy im. Wincentego Witosa - Wierzchosławice
Dwór - Rzuchowa
Pałac - Janowice
Dwór Stadnickich - Wielka Wieś
Pałac Dąmbskich na Starostwie - Wojnicz
Zegar słoneczny - Wojnicz
Kordygarda pałacowa - Wojnicz
Śluza wodna - Wojnicz
Zamek - Melsztyn
Dwór - Wróblowice
Dwór Dunikowskich - Stróże
Pałac - Łęg Tarnoski
Dwor - Siedliska
Dwór - Karwodrza
Spichlerz dworski - Siedliska
Kaplica dworska - Karwodrza




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz