Powiat makowski – powiat w Polsce, w północnej części województwa mazowieckiego, nad rzeką Orzyc. Utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Maków Mazowiecki.
W skład powiatu wchodzą:
gminy miejskie: Maków Mazowiecki
gminy miejsko-wiejskie: Różan
gminy wiejskie: Czerwonka, Karniewo, Krasnosielc, Młynarze, Płoniawy-Bramura, Rzewnie, Sypniewo, Szelków
miasta: Maków Mazowiecki, Różan
Pierwszym starostą makowskim w III RP został Kazimierz Białobrzeski.
Ze strony powiatu:
Powiat makowski jest położony na obszarze funkcjonalnym "Zielonych Płuc Polski". Stąd nasza dbałość o ochronę środowiska w gminach i profilaktykę ekologiczną w szkołach powiatu. Jesteśmy jednym z najczystszych regionów Mazowsza, docenianym ze względu na walory turystyczne, a także nieprzeciętne wartości krajobrazowe. Urocze mazowieckie zakątki przyciągają ludzi kochających nienaruszoną cywilizacją przyrodę i nieskażone środowisko. Piękne lasy, które pokrywają blisko trzecią część terenu powiatu, stanowią świetne tereny łowieckie pełne zwierzyny, bogactwo zaś runa leśnego przyciąga amatorów grzybobrania i jagód. Na szczególną uwagę zasługują meandry rzek i jeziora pochodzenia rzecznego i polodowcowego. To raj dla wędkarzy, a także sposób na aktywny wypoczynek podczas spływów kajakowych i wędrówek nadnarwiańską skarpą. Wytchnienie na makowskiej ziemi mogą uatrakcyjnić Państwu zabytkowe obiekty, liczne pomniki przyrody, wiekowe kaplice i kościoły, architektura starego miasta w Makowie Maz., Różanie czy Krasnosielcu. Warto wybrać się też na Górę Krzyżewską - najwyższe wzniesienie Pólnocnego Mazowsza, znajdujące się w Krzyżewie Borowym.
Spośród wielu atrakcji powiatu makowskiego należy wymienić: coroczny Mazowiecki Przegląd Wiejskich Zespołów Kabaretowych "STOPA", który odbywa się w Karniewie, Międzynarodowy Konkurs Poetycki "O wstęgę Orzyca" organizowany przez Miejski Dom Kultury w Makowie Mazowieckim, Wystawa Maszyn Rolniczych połączona ze "Świętem Mleka" w Płoniawach, "Święto kapusty" w Drążdzewie, czy wreszcie uroczystości jubileuszowe i dni poszczególnych gmin. Wspomnieć przy tym należy, że właśnie u nas rozwija się coraz popularniejszy w Polsce sport zaprzęgowy (psie zaprzęgi).
Inwestycyjne oczekiwania powiatu i gmin wchodzących w jego skład to przede wszystkim przetwórstwo rolno-spożywcze, co jest zrozumiałe - biorąc pod uwagę rolniczy charakter powiatu. Gminy oferują miejsca pod inwestycje, a usytuowanie powiatu przy ważnych szlakach komunikacyjnych i niewielka odległość od Warszawy stwarzają możliwości do łatwej dystrybucji towarów. Powiat makowski ma wielu partnerów, szczególnie bliskie stosunki utrzymuje z białoruskim powiatem swisłockim oraz rejonem podbrodzkim na Litwie. Daje to możliwość wymiany kulturalnej oraz w przyszłości, na co liczymy, ożywionych kontaktów gospodarczych.
Żywimy nadzieję, że pozyskamy wśród Państwa nowe grono sympatyków powiatu makowskiego, gotowych spędzać swój wolny czas właśnie u nas. Urlopy, święta i dni wolne od pracy są na to doskonałą okazją. Możemy stać się również atrakcyjni dla wszystkich zainteresowanych inwestowaniem w naszym powiecie. Znajdą tu Państwo przychylność władz oraz korzystne warunki dla rozwoju swojej działalności.
WARTO ZOBACZYĆ:
* Kościół w Makowie parfia Św. Józefa
* Kościół w Krasnosielcu
* Kościół w Krzyżewach
* Kościół w Drążdżewie
* Dwór w Ciepielewie
* Dwór w Jaciążku
* Dwór w Karniewie
* Dwór w Magnuszewie
* Dwór w Suchym
* Dwór w Szczukach
* Wiatrak w Maminie
* Spichlerz w Łukowie
* Grodzisko wczesnośredniowieczne
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz