marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

niedziela, 3 stycznia 2021

LGD "SĄSIEDZI WOKÓŁ SZLAKU PIASTOWSKIEGO"

                                            http://lgdsasiedzi.pl/

 

Kilka słów o  Lokalnej Grupy Działania "SĄSIEDZI WOKÓŁ SZLAKU PIASTOWSKIEGO"

Proces budowy partnerstwa rozpoczął się na początku 2006 roku, kiedy przedstawiciele gmin oraz podmiotów z sektora gospodarczego i społecznego podjęli decyzję o nawiązaniu współpracy i powołaniu LGD w formie fundacji. Współpraca podmiotów wynikała ze wspólnego położenia członków partnerstwa na trasie Szlaku Piastowskiego. Stąd też wzięła się nazwa Lokalnej Grupy Działania. Wówczas Fundacja Lokalna Grupa Działania Sąsiedzi wokół Szlaku Piastowskiego powołana została 11 maja 2006 roku przez 8 Fundatorów aktem notarialnym Rep A Nr 1434/2006 sporządzonym przez asesora notarialnego Klaudiusza Suczyńskiego w Kancelarii Notarialnej Anny Mortek w Bydgoszczy. W Krajowym Rejestrze Fundacja została zarejestrowana 23 sierpnia 2006 roku. Obszar objęty funkcjonowaniem LGD „Sąsiedzi wokół Szlaku Piastowskiego” pokrywa się z granicami administracyjnymi Powiatu Mogileńskiego, a więc obejmuje dwie gminy miejsko-wiejskie: Mogilno i Strzelno oraz dwie gminy wiejskie: Dąbrowa i Jeziora Wielkie. Znajduje się w granicach administracyjnych województwa kujawsko-pomorskiego, na południowym zachodzie. Teren LGD bezpośrednio graniczy z obszarem powiatu żnińskiego i inowrocławskiego, znajdującymi się w województwie kujawsko-pomorskim oraz z powiatem gnieźnieńskim, konińskim i słupeckim, znajdującymi się na terenie województwa wielkopolskiego.

Na potrzeby perspektywy finansowej 2014-2020 w dniu 12 lutego 2015 roku zostało powołane Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Sąsiedzi wokół Szlaku Piastowskiego przez 25 członków założycieli. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS 569323 w dniu 4 sierpnia 2015 roku.
Zarówno Fundacja, jak i Stowarzyszenie, opierają się na zaangażowaniu i współpracy partnerów lokalnych, w których upatrywać można szans rozwoju obszaru LGD. Zgodnie z zapisami Statutu Stowarzyszenie przejmuje i rozwija doświadczenia Fundacji Sąsiedzi wokół Szlaku Piastowskiego jako Lokalnej Grupy Działania w celu kontynuacji działań i celów związanych z wdrażaniem Podejścia Leader.

Lokalne Grupy Działania (LGD) to rodzaj partnerstwa terytorialnego, tworzonego na obszarach wiejskich w ramach unijnego programu Leader, zrzeszającego przedstawicieli trzech sektorów: publicznego, gospodarczego i społecznego. Zadaniem LGD jest opracowanie Lokalnej Strategii Rozwoju, a następnie jej wdrożenie poprzez realizację wynikających z niej przedsię­wzięć i projektów, opierających się na zasobach ludzkich, kulturowych, naturalnych, historycznych itp. danego obszaru, a także na wiedzy i umie­jętnościach przedstawicieli trzech wymienionych sektorów. Na poziomie decyzyjnym, co najmniej 50% LGD stanowią partnerzy gospodarczy i społeczni. Takie oddolne, partnerskie podejście ma aktywizować wiejskie społeczności, wzmacniać spójność podejmowanych decyzji, podnosić jakość zarządzania i przyczyniać się do wzmacniania kapitału społecznego w społecznościach wiejskich, a także pobudzać stosowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie rozwoju danego obszaru. LGD w uzgodnieniu z samorządami województw wyznaczają terminy i wskazują miejsce przyjmowania wniosków o przyzna­nie pomocy na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, a ogłoszenia publikowane są na stronach internetowych samorządów województw.

Obszar działania LGD znajduje się na Szlaku Piastowskim – jednej z najciekawszych tras historyczno–krajoznawczych w Polsce. Na głównej trasie Szlaku leżą Mogilno i Strzelno, boczne trasy – północna
biegnie z Mogilna do Dąbrowy, południowa do Strzelna. Gmina Jeziora Wielkie położona jest w bliskim sąsiedztwie Szlaku i jest niezwykle atrakcyjna przyrodniczo. W centrum obszaru znajduje się historyczne miasto Mogilno. Nazwa miasta wywodzi się od rzeczownika mogiła, dawniej rozumianego jako wzniesienie, pagórek. Najwcześniejsze ślady istnienia niewielkiej osady na wschodnim brzegu Jeziora Mogileńskiego pochodzą z VII wieku naszej ery. W X wieku osada stała się grodem książęcym. Na rozwój Mogilna korzystnie wpłynęło jego położenie na prastarym szlaku bursztynowym. Obszar Lokalnej Grupy Działania położony jest na terenie dwóch regionów etnograficznych: Gmina Mogilno i Gmina Dąbrowa w części leżą na terenie Pałuk, Gminy: Strzelno i Jeziora Wielkie na Kujawach. Kujawy były regionem gęsto zaludnionym, który został najwcześniej włączony do państwa Polan, a nazwa pojawiła się po raz pierwszy w Bulli Gnieźnieńskiej z 1136 r. Wyodrębnienie się Kujaw jako osobnej dzielnicy nastąpiło w 1194 r. Pałuki to region, o którym pierwsze wzmianki pojawiają się w źródłach średniowiecznych. Nazwa Pałuki, czyli Terra Palikacensis, pojawia się w Kodeksie Wielkopolskim. Nazwa regionu wywodzi się od jego charakterystycznych cech, od słów łuk czyli skręt. Na obszarze LSR zachowało się wiele materialnych elementów dziedzictwa historyczno-kulturowego obszaru LGD Sąsiedzi wokół Szlaku Piastowskiego. Położenie na granicy tych obszarów powoduje, że kultura związana z obrzędami i zwyczajami jest bardzo bogata i wynika z wymieszania się tych kultur. Niegdyś miejscem, gdzie krzyżowały się ważne szlaki handlowe. Do najważniejszych należał szlak bursztynowy biegnący od południa przez Kalisz i okolice nadgoplańskie ku północy na teren Pomorza i Prus. Obszar LGD charakteryzuje się przywiązaniem do
kultury i tradycji. Świadczą o tym wytwarzane liczne produkty lokalne, tradycyjne oraz rękodzieło, które jednak zdaniem mieszkańców są niewystarczająco promowane.

W wymiarze praktycznym działania LGD "Sąsiedzi wokół Szlaku Piastowskiego" koncentrują się wokół inicjowania i wyboru projektów sprzyjających lokalnej integracji środowisk mających wpływ na kształt funkcjonowania społeczności Powiatu, aktywizowaniu środowisk zagrożonych wykluczeniem, np. osoby 50+ oraz osoby niepełnosprawne, promowaniem lokalnych produktów i usług, udzielaniem informacji nt. możliwości dofinansowania projektów istotnie wpływających na rozwój mikrośrodowisk działających na obszarze wpływu LGD, organizowaniu szkoleń czy imprez okolicznościowych, integrowaniu grup proanimacyjnych i przedsiębiorców w celu wypracowania spójnej strategii służącej dobru mieszkańców. 

LGD "Sąsiedzi wokół Szlaku Piastowskiego" na bieżąco informują o sukcesach i aktualnościach w wydawanym biuletynie informacyjnym. Kolejne numery można znaleźć pod linkiem:

 http://lgdsasiedzi.pl/biuletyn.1.biuletyn_stowarzyszenia.html


(źródło: www.lgdsasiedzi.pl)

 

 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz