marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

niedziela, 9 sierpnia 2020

NADLEŚNICTWO BORKI





Nadleśnictwo Borki obejmuje południową i zachodnią część Puszczy Boreckiej (obręby Borki i Przerwanki) i lasy położone wokół Jeziora Mamry oraz lasy położone na północy, graniczące z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej (obręb Węgorzewo).

Od strony północno-wschodniej i wschodniej graniczy z Nadleśnictwem
Czerwony Dwór, od strony południowo-wschodniej z Nadleśnictwem Olecko i Ełk, od strony południowej z Nadleśnictwem Giżycko, zaś od strony zachodniej z Nadleśnictwem Srokowo (RDLP Olsztyn).

Rys historyczny:

Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku utworzono Nadleśnictwo Borki na terenie dotychczasowego Oberfoersterei Borken, z części Oberfoersterei Heydtwaldte utworzono Nadleśnictwo Przerwanki, a z lasów wielkiej własności ziemskiej Nadleśnictwo Węgorzewo.

W skład Nadleśnictw Borki i Przerwanki oprócz dawnych lasów państwowych weszły również lasy majątkowe (Ur. Brożówka) i lasy drobnej własności chłopskiej (Ur. Gawlik i inne) upaństwowione na mocy dekretu PKWN z dnia 12.12.1944 r. Dawne lasy prywatne stanowiły ok. 10% powierzchni tych nadleśnictw. Decyzją Naczelnego Dyrektora Lasów Państwowych w roku 1973 z Nadleśnictw Borki i Przerwanki utworzono Nadleśnictwo Borki z siedzibą w Kruklankach. W myśl tej decyzji dawne nadleśnictwa stały się obrębami. Nadleśnictwo Węgorzewo włączono do Nadleśnictwa Srokowo jako obręb Węgorzewo.


Zasoby leśne:



Na terenie Nadleśnictwa Borki przeważają siedliska lasowe z dominacją dębu szypułkowego i świerka. Średni wiek lasów na naszym terenie to 60 lata, a przeciętna zasobność wynosi 271 m sześc./ha. Udział siedlisk leśnych

    78 proc. – lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych
    13 proc. – borowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków iglastych, najczęściej sosny i świerku
    9 proc. – olsy, czyli lasy porastające żyzne, bagienne tereny

Udział gatunków lasotwórczych


    27,75 proc. – świerk
    23,81 proc. –  sosna,modrzew
    17,26 proc. – dąb szypułkowy
    13,97 proc. – olsza czarna
    10,69 proc. – brzoza
    3,77 proc. – lipa drobnolistna
    2,75 proc. – pozostałe

W Nadleśnictwie Borki odnowienia i zalesienia obejmują rocznie ok. 200 ha. Bierzemy także udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych – w latach 2010-2019 sporządziliśmy 43 plany zalesień na ponad 300ha.

Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

Zalesienia gruntów porolnych prowadzone są zwykle wśród roślin zielnych. Osłaniają one sadzonki oraz nie dopuszczają do zachwaszczenia powierzchni.

W Nadleśnictwie Borki odnowienia i zalesienia obejmują rocznie ok. 200 ha

Corocznie Nadleśnictwo Borki pielęgnuje ok. 400 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.

Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok. 180 ha, czyszczenia późne – na 160 ha, trzebieże wczesne – na 215 ha, a trzebieże późne – na ok. 952 ha.



Warto zobaczyć:


* ścieżka edukacyjna „Odkryj z nami tajemnice Kruklanek" - Trasa ścieżki zlokalizowana jest na terenie Leśnictwa Kruklanki. Ukazuje najbardziej malownicze widokowo zakątki okolic Kruklanek, zbiorowiska roślinne oraz bogaty świat zwierząt. Trasa wiedzie przez zróżnicowany krajobrazowo teren (wieś, skrajem pól uprawnych, lasem, brzegiem jeziora i stawu, drogami gruntowymi, nasypem kolejowym), zapoznaje także z historycznymi obiektami inżynieryjnymi i militarnymi. Na trasie znajduje się 12 przystanków z tablicami tematycznymi, jak np.: Zwierzęta, Funkcje lasu, Siedliska leśne, Jezioro Brożówka, Staw, Zwalony most, Stanowisko artyleryjskie. Tablica Nadleśnictwa Borki jest ostatnim przystankiem ścieżki.

* ścieżka edukacyjna „Co kryją mazurskie lasy?" - Ścieżka zlokalizowana jest na terenie leśnictwa Ogonki w miejscowości Pozezdrze. Trasa podzielona jest na dwa etapy (krótszy –1,95 km i dłuższy – ok. 3 km) . Wzdłuż ścieżki mieszczonych jest 12 tablic przyrodniczych i edukacyjnych. Przedstawiono na nich między innymi zjawiska zachodzące w środowisku leśnym, informacje dotyczące specyfiki mazurskiego lasu oraz wiążącej się z pozezdrzańskim lasem historii. Dają one możliwość zapoznania się z budową lasu, procesami w nim zachodzącymi oraz z prowadzeniem gospodarki leśnej i pracą leśnika.

* "ZAGRODA POKAZOWA ŻUBRÓW" - Zagroda pokazowa żubrów w Puszczy Boreckiej pełni dwie funkcje. Po pierwsze pokazowo – edukacyjną, gdyż umożliwia turystom podziwianie żubrów, a leśnikom z Nadleśnictwa Borki prowadzenie zajęć edukacyjnych. Po drugie pełni również funkcję hodowlaną, gdyż aklimatyzują się w niej żubry przed wypuszczeniem do stada wolnościowego w Puszczy Boreckiej.
(źródło: https://borki.bialystok.lasy.gov.pl/)






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz