marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

wtorek, 7 stycznia 2020

NADLEŚNICTWO SYCÓW





Nadleśnictwo Syców będące jednostką Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu obejmuje swym zasięgiem tereny pogranicza Wielkopolski, Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Pod opieką miejscowych leśników znajduje się ponad 21 tysięcy hektarów lasów o zróżnicowanym charakterze. Przeważająca większość siedlisk to siedliska żyzne i średnio żyzne, zajmowane przez bory i lasy mieszane, w których głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna pospolita. Ekotyp sosen rosnących na terenie nadleśnictwa - sosna rychtalska - uważany jest przez naukowców i leśników za jeden z najbardziej wartościowych w kraju. Bogactwo tutejszych lasów ma swoje odzwierciedlenie w formach ochrony przyrody.  W Nadleśnictwie Syców utworzono dwa rezerwaty przyrody i trzy użytki ekologiczne. Teren znajduje się również w zasięgu Obszaru Chronionego Krajobrazu "Wzgórza Ostrzeszowskie i Kotlina Odolanowska". Około 15% drzewostanów ma status glebo- i wodochronnych.

Warte uwagi w Nadleśnictwie Syców:

* Lasy Rychtalskie - Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Rychtalskie" został utworzony 1 lipca 1996 roku. Położony jest w południowej części Wielkopolski i rozciąga się pomiędzy Ostrowem Wielkopolskim, Kluczborkiem, Oleśnicą i Wieruszowem.LKP „Lasy Rychtalskie" swoją nazwę zawdzięczają znanej i cenionej grupie populacji sosny pospolitej występującej na terenie obrębu gospodarczego Rychtal w Nadleśnictwie Syców. Tego typu populacje gatunków o swoistych cechach dzięki przystosowaniu się do specyficznych warunków siedliskowych nazywamy ekotypami. Już w okresie międzywojennym prowadzono badania nad pochodzeniem naszej sosny. Uzyskane wyniki potwierdziły jej szczególną wartość co doprowadziło do wyłączenia części terenu z użytkowania rębnego.

*Arboretum
http://www.arboretumlesne.poznan.lasy.gov.pl/
https://www.facebook.com/arboretumsycow/

Nasz obiekt powstał w 1990 roku. Najpierw miał charakter specjalistycznej szkółki leśnej, która w 1994 roku została przekształcona w arboretum.
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu w 1995 roku ustanowił statut nadając naszej placówce oficjalną nazwę "Arboretum Leśne im. Prof. Stefana Białoboka w Sycowie". W lutym 1996 roku Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu powołał Radę Naukową Arboretum, która jest organem doradczym i opiniodawczym w kwestiach naukowych.Arboretum nadano imię Profesora Stefana Białoboka (1909-1992), wybitnego specjalisty i jednego z czołowych polskich dendrologów, pracownika Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego. Stefan Białobok w 1954 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1970 r. profesora zwyczajnego. W 1976 r. został wybrany członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Działalność arboretum dziś:
Od 1995 r. tworzymy i udostępniamy kolekcje roślin. Bierzemy czynny udział w rozwoju polskiego leśnictwa oraz chronimy i odtwarzamy leśną bioróżnorodność.


(źródło: http://www.arboretumlesne.poznan.lasy.gov.pl/krotko-o-historii#.XgtJR7hAqt8 i http://www.sycow.poznan.lasy.gov.pl/)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz