marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

sobota, 18 stycznia 2020

NADLEŚNICTWO LĘBORK





Nadleśnictwo Lębork jest jednym z piętnastu nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Lasy Nadleśnictwa Lębork zlokalizowane są w północno-zachodniej części RDLP Gdańsk, na terenach gmin: Nowa Wieś Lęborska, Wicko, Cewice, Główczyce, Potęgowo, Lębork, Łeba, Choczewo, Łęczyce. Nadleśnictwo Lębork sąsiaduje z trzema Nadleśnictwami RDLP Gdańsk: Cewice, Choczewo, Strzebielino oraz Nadleśnictwem Damnica przynależnym do RDLP Szczecinek.W skład Nadleśnictwa Lębork wchodzą 2 obręby: Lębork i Łeba oraz 13 leśnictw: Ulinia, Strzeszewo, Szczenurze, Stęknica, Wrzeście, Łebień ,Nowa Wieś, Janowice, Lębork ,Małoszyce, Leśnice, Darżewo, Czech.Nadleśnictwo Lębork położone jest w północnej części województwa pomorskiego. Granicę północną wyznacza linia brzegowa morza Bałtyckiego, pomiędzy Łebą i położoną na wschód latarnią Stilo. Tereny Nadleśnictwa położone są w większości w powiecie lęborskim, niewielkie powierzchnie znajdują się w powiecie słupskim oraz wejherowskim. Powierzchnia obszaru znajdującego się w terytorialnym zasięgu działania Nadleśnictwa wynosi 52338 ha, w tym grunty Nadleśnictwa zajmują 18845 ha, a lasy nadzorowane 894ha.
Już samo położenie geograficzne obszaru, na którym gospodaruje nadleśnictwo Lębork, którego północną granicą jest brzeg Bałtyku, stwarza możliwości trwałego występowania tutaj gatunków roślin i zwierząt niespotykanych w innych miejscach naszego kraju, lub spotykanych naturalnie tylko bardzo rzadko. Zasięg terytorialny tego nadleśnictwa, około 53 tys. hektarów, obejmuje obszar, od wzgórz morenowych na południe od Lęborka, aż po granice Słowińskiego Parku Narodowego i brzegi Bałtyku na północy. Lasy zajmują w nim 18,4 tys. ha, a lesistość wynosi 35,3 %. Tak więc na dwie bezleśne części tego obszaru przypada nieco więcej niż jedna część porośnięta lasem. To nadzwyczaj korzystna sytuacja, gdyż według wskazań ekologów, w naszej części Europy, lasy powinny zajmować około 33% powierzchni. Lesistość na większości obszarów Polski jest jednakże znacznie niższa oraz mniej korzystna dla zachowania różnorodności biologicznej i równowagi klimatycznej.


Warto zobaczyć:

    * Ścieżka przyrodniczo-historyczna w Białogardzie znajduje się przy trasie  Lębork- Łeba w miejscowości Białogarda. 
    * Uroczysko Drętowo  - Uroczysko Drętowo, gdzie znajduje się izba przyrodniczo – leśna, w której prowadzone są zajęcia z dziećmi i młodzieżą.
    * Zabytkowy most kolejowy - ponadstuletni most kolejowy na trasie nieczynnej linii Lębork - Kartuzy. Obecnie służy do celów wspinaczkowych.
    * Cmentarz w Krępie Kaszubskiej - Na cmentarzu w tej miejscowości spoczywają więźniowie obozu koncentracyjnego w Stutthofie.
    * Leśna ścieżka dydaktyczna w Leśnicach - z typami siedliskowymi występującymi w lasach tj. borowe, lasowe i olsowe.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz