marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

wtorek, 21 stycznia 2020

NADLEŚNICTWO BYDGOSZCZ





Lasy Nadleśnictwa Bydgoszcz położone są na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w powiatach: Miasto Bydgoszcz, bydgoskim, szubińskim, nakielskim, żnińskim oraz na terenie 6 gmin i miasta Bydgoszcz. Zajmują powierzchnię około 16 tysięcy hektarów podzielone są na dwa obręby leśne: Bartodzieje i Bydgoszcz.Siedziba nadleśnictwa znajduje się w oddziale 112 r obrębu leśnego Bydgoszcz, na obszarze wsi Białe Błota. Jednostką nadrzędną jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu. Na południe od linii kolejowej Bydgoszcz-Toruń rozciąga się Puszcza Bydgoska. Nadleśnictwo Bydgoszcz, jedno z 28 nadleśnictw RDPL w Toruniu sprawującej nadzór nad lasami państwowymi regionu Kujawsko-Pomorskiego, jest położona na zachodnim skraju Puszczy Bydgoskiej. Lasy nadleśnictwa rosną w pradolinie Wisły i Noteci, wypełnionej piaskami rzecznymi, które na znacznej powierzchni występują w postaci wydm. Roczna ilość opadów jest tu bardzo mała i wynosi średnio 500 mm. Ubogie, przepuszczalne gleby (piaski) oraz deficyt wody sprawiają, że w tak skrajnych warunkach może rosnąc jedynie sosna zwyczajna. Gatunek ten zajmuje 97% powierzchni leśnej nadleśnictwa. Lesistość terenu w w obszarze działania Nadleśnictwa Bydgoszcz ze względu na zwarty kompleks leśny Puszczy Bydgoskiej przyjmuje wartości znacznie wyższe od średniej europejskiej. Porównując lesistość w obszarze działania Nadleśnictwa Bydgoszcz do wskaźników dotyczących całych polskich lasów można zauważyć, że ze względu na zwarty kompleks leśny Puszczy Bydgoskiej oraz małą powierzchnię polną w zasięgu administracyjnym nadleśnictwa cecha ta przyjmuje wartości znacznie wyższe od średniej europejskiej, w tym na terenie miasta Bydgoszczy 61,0%. Średni wiek lasów zwiększył się z 56 lat w roku 1958 do 66 w roku 2012, zasobność wzrosła z 111 m3/ha do 246 m3/ha. Widać, że lasy Puszczy Bydgoskiej przetrwały wszystkie burze i aktualnie są w dobrej kondycji.

Warto zobaczyć:

  * Leśna ścieżka edukacyjna Białe Błota - położona w leśnictwie Białe Błota w pobliżu drogi Bydgoszcz-Szubin, utworzona w 1999 r.przedstawia wybrane zagadnienia związane z ekologią terenów leśnych; jest swoistym parkiem wiedzy o lesie zarówno dla turystów indywidualnych jak i grup zorganizowanych. Zajęcia edukacyjne dla uczniów w zależności od wieku odbywają się w szkółce leśnej, w parku dendrologicznym lub na jednej z trzech tras terenowych (od 1-5 km).

  * Rezerwat przyrody Dziki Ostrów - W miejscowości Brzoza, tuż nad Notecią, na tle torfiastych łąk nadnoteckich wznosi się kępa leśna, zwana Dzikim Ostrowem, w której obok bogatej kserotermicznej roślinności występują również dość rzadkie i chronione rośliny lasów liściastych.

 * Obszary chronionego krajobrazu - W zasięgu Nadleśnictwa Bydgoszcz leżą dwa skrajnie różne obszary chronionego krajobrazu: Obszar Wydm Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej i Obszar Łąk Nadnoteckich.

 * pomniki przyrody - Na gruntach będących w zarządzie Nadleśnictwa Bydgoszcz znajdują się 42 pomniki przyrody objęte ochroną konserwatorską.

użytki ekologiczne - Na terenie Nadleśnictwa istnieje 18 kompleksów użytków ekologicznych. Większość z nich to bagna o charakterze torfowiskowym, wyłączone z użytkowania łąki, pastwiska i ugory.
(źródło: http://www.bydgoszcz.torun.lasy.gov.pl/ oraz "Leśna ścieżka dydaktyczna Białe Błota" - informator Nadleśnictwa Bydgoszcz, Oficyna Wydawnicza "Forest")



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz